Ömer Faruk Yurtseven’den Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır! – Basketbol Haberleri

A Ulusal Adam Basketbol Ekibi, 12-20 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda ter dökecek. Tarihimiz açısından oldukça ehemmiyet arz eden turnuva öncesi Ergin Ataman önderliğinde milliler İtalya’da kampa girdi.

OLAY YAZI! İŞTE GÜNDEM YARATAN KONU

ÇOK ÖZEL AÇIKLAMALAR

Ulusal Ekip’ın uzun rotasyonunda mühim bir yere haiz olacak olan ve bu sezonda da NBA’de Utah Jazz forması giyecek olan Ömer Faruk Yurtseven, FANATİK‘e konuştu. Genç basketbolcu hem ulusal takımın olimpiyat mücadelesi hakkında konuşurken, geçmişte Ergin Ataman ile yaşadıkları problemi ve Fenerbahçe döneminde Obradovic’le içinde geçenleri tüm samimiyetiyle söyledi.

25 yaşındaki basketbolcu, Fenerbahçe’den erken ayrılmasına ilişkin olarak Sırp koç Obradovic ile ilgili flaş laflara imza attı.

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

Ömer Faruk Yurtseven’in gündeme damga vuran röportajı şu şekilde;

‘ASLA RAKİPLERİMİZİ KÜÇÜMSEMİYORUZ’

Olimpiyat Elemeleri’nde eleştiri maçlara çıkacağız. İzlanda, Bulgaristan ve Ukrayna ile oynayacağız. Ilk olarak rakipleri değerlendirir misin?

Bu gruptan çıkmamamız için hiçbir sebep yok. Asla rakiplerimizi küçümsemiyoruz. Kendi elimizde olan bir durum sebebiyle bu şekilde düşünüyorum. Ulusal Ekip’ın en zor aşamalarından biri kısa süre içinde bir araya gelip, ekip uyumunu sağlayabilmek. Bunu da şimdiden Ştalya kampında hayata geçirmeye başladık. Hazırlık maçları da bu süreçte bizlere fazlaca destek olacak. Açıkçası maçların da bizim açımızdan keyifli geçeceğini düşünüyorum. Kazanacağımızdan yana herhangi bir tereddütüm yok asla. Bu da hem kendime hem de takıma olan özgüvenimden geliyor.

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

‘MİLLİ TAKIM VAZGEÇİLMEZDİR’

Senelerce da münakaşa mevzusu olan ve günümüzde de bunun bir örneğini yaşadığımız NBA oyuncularının ulusal takımlara gelmeme tercihini nasıl değerlendiriyorsun? Sonuçta buna yakın bir durum geçen yıl sen de yaşadın.

Ulusal ekip forması asla vazgeçilemez ve kıymeti fazlaca büyük. Şu anda hangi sebepten dolayı kimin gelmediğini bilmiyorum.
Aileyle ilgili ya da büyük bir sorun var ise bir taraftan baktığımızda onu da yargılamak doğru olmayabilir. Oldukça muhteşem bir durum olması gerekiyor ki, gelememiş olması gerekiyor diye düşünüyorum. Sonuçta benim de geçen yıl muhteşem bir durum oldu ve ben de gelemedim. Esasen niçin gelip oynamak istemeyeyim bilhassa de hepimiz burada olmak isterken? Buradaki hepimiz de elinden gelenin en iyisini yapıyor. Her insanın gelmesi gerekiyor doğal olarak.

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

*Ömer Faruk Yurtseven ulusal ekip kampından sorularımızı yanıtladı. 

‘MİLLİ TAKIM İLE NBA KARŞILAŞTIRILAMAZ’

NBA fazlaca yorucu bir serüven kesinlikle. Hem maç sayısı hem de seyahatler açısından bakıldığında yoğun bir sürem periyodu geçiriliyor. Sadece ulusal ekip da bizim duyarlı noktamız diyebiliriz. Son örnek olarak Alperen Şengün de karar değiştirdi ve kampa katılma sonucu aldı. Bu mevzuda ne düşünüyorsun?

İlk başta Ulusal Ekibi, NBA ile karşılaştırmak olmaz. Mesela ben bu sürem Miami ile 108 maç civarı oynadım. Evet sezonun çetin geçtiğini söyleyebiliriz. Alperen için de baktığımızda onun için de zor bir karar demek yanlış olmaz. Sonuçta o da benim dostum ve kendi tercihi. Bu soruya en güzel yanıtı kendisi verebilir aslen. Sonuçta onun için de muhteşem durumda verilmiş bir karar oldu. Fakat inanırım onun da gönlünde ulusal ekip vardır.

SÜRPRİZ GELİŞME

‘ERGİN HOCAMLA O DÖNEM ARAMIZDA İLETİŞİM KOPUKLUĞU OLDU’

Ergin Ataman ile geçen yıl ulusal takıma gelmemen mevzusunda bir münakaşa yaşandı. Bilhassa koç tarafınca oldukça sert ifadeler geldi ve şimdi ulusal takımdasın tekrardan. Süreçte neler yaşandı ve aranızda yazışma kopuluğu yaşandı diyebilir miyiz?

Ben o dönemde toplumsal medya üstünden durumu açıklayan bir bildiri paylaşmıştım aslına bakarsan. Orada da belirttiğim şeklinde tekrardan geleceğimi de söyledim ve buradayım. O vakit şartlar baya zorluydu diyebilirim. Sakatlığın da işin içinde olduğu değişik etkenler vardı. Bugün her şey daha güzel sonuçta. Ergin hocamla dediğiniz şeklinde o dönemde bir yazışma kopukluğu yaşadık. Hatta ilk olarak yazışma bile olmadı diyebilirim. Şu an en küçük sorunumuz yok. Kendisine saygım büyük. Dünyanın hatr-ı sayılır hocalarından biri. Şu anda herhangi bozukluk yok aramızda. Bu sürem da birlikte büyük bir başarıya imza atacağız.

ERGİN ATAMAN ÖNCEDEN UYARMIŞTI!

‘SİNERJİYİ OLUŞTURMAMIZ LAZIM’

Bu zamanda oluşan jenerasyonumuzu nasıl değerlendiriyorsun?

Benim o açıdan özgüvenim yüksek. Açıkçası beklentim takımdan devasa yükseklikte. Çoğumuz için bir rüya var. Olimpiyatlara katılmak ve başarı sağlamak istiyoruz. Bu takımla birlikte başarmak istiyoruz. Bana nazaran de biz dünyanın mühim ekollerinden biriyiz. Bunu haritaya ve akıllara koymak da bizim işimiz. Takımımızda her biri de inanılmaz oyuncular. Yeteneklerin bir araya gelmiş olarak bir sinerji oluşturması da bizim elimizde. Sonuçta hepimiz ayrı olursa bir yumruk oluşturmaz. Sinerjiyi oluşturmamız lazım. Takımımızdaki oyuncuları NBA’de bir takıma koyduğumuzda iş yapar bakıldığında. Her insanın değişik bir gücü var. Onları ortaya çıkartacak olan da Ergin hoca. ‘Avangers’ (Yenilmezler) şeklinde bir ekip olabiliriz.

ONURALP BİTİM İDDİALI

‘ERGİN ATAMAN’IN TEK ODAĞI BAŞARI’

Ergin Ataman’ı senin bakış açısından nasıl değerlendirirsin? Sence nasıl biri?

Sonuçta biz devamlı sahada bir aradayız. Saha haricinde nasıl biri fazlaca bilmiyorum fakat parkede gördüğüm o azimli karakter ve başarıya odaklanmış biri. Tek odağı başarı diyebiliriz. Benim de karakterim aynı diyebiliriz. Azimli ve kazanma hırsı yüksek biriyimdir. NBA’de tutunmamın ve bugünlere gelmemde bu özelliğimin tesiri bulunduğunu da söyleyebilirim. Yaşamının merkezinde basketbol var. Bu durum da her insana tek odaklı olması mevzusunda destek oluyor.

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

‘ARTIK SÜREYE İHTİYACIM VAR’

Bu sürem NBA’de Utah Jazz ile yoluna devam edeceksin. Hem tercih nedenin hem de hedeflerin neler?

NBA’de artık çaylaklık döneminden geçtim. Kendi CV’imi oluşturdum. Konferasn şampiyonluğum var. Ondan ilkin de konuşma finaline çıktık. Artık süre almanın vakti geldi. Bunun için Utah’ın en uygun yer bulunduğunu düşünüyorum. Takımını ileride tutmak isteyen ve hedefleri olan Will Hardy var. Danny Ainge şeklinde başlarında her şeyi yöneten bir beyin var. Bu adların altında çalışmanın yüzde 200 verimli olacağına inanırım. Artık ihtiyacım olan süre almak. Burada da o şansın geleceğini düşünüyorum. Miami’deyken de Utah’ı izliyordum aslına bakarsan. Çoğunlukla Lauri Markkanen ve Walker Kessler’den dolayı. Onların bulunmuş olduğu bir takımın parçası olmak bence fazlaca iyi olacak.

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

‘BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ŞANSTI’

Erik Spoelstra ile çalıştın. Miami kendisi ekol yaratmış bir isim. Nasıl tecrübeler edindin?

Benim için inanılmaz bir deneyimdi. O kültürün bir parçası olmak, Jimmy Butler’ın o hırsını görmek, Udonis’in liderliğini deneyim etmek; Bunlar heresin her gün görebileceği ve bir şeyler koaparabileceği insalar değil. Büyük bir talih benim açımdan ve hepsi bana bir şeyler kattı. Miami de o NBA ekollerinden biri. Spoelstra da bu kültürü başlatmış ve geliştirenlerden. Şu anda NBA’in en iyi koçlarından biri diyebileceğimiz seviyede. Esasen draft olmayan oyuncuları yetiştirmekle ünlendi. Öteki takımlara gittiklerinde bu ekolden çıkan her isme büyük saygı besleniyor. Doğal olarak bunların hepsini bir araya koymak gene oyuncunun elinde. Sonuçta bunu kullanamayan oyuncular da oldu. Erik Spoelstra’yı anlatmak fazlaca uzun sürer. Kim bilir 100’den fazla öykü çıkar ortaya. Ben de şu ana kadar kolay hocalarla çalışmadım asla. Her biri de bana bir halde katkı sağlamış oldu. Hepsi pozitif bir edinim benim için.

FENERBAHÇE’YE GERİ DÖNÜŞ SİNYALİ

Kısa sürede ‘Fenerbahçe içimde uktedir’ diye. Eğer Avrupa’ya geri dönüş ihtimalin olursa seni tekrardan Fenerbahçe formasıyla görebilir miyiz?

Ben gönülden gelen bir izahat yaptım. İstanbul’da kendi evime döndüğümde hikayenin başladığı yerde sonlandırmak isterim. Kendime koyduğum hedefleri yaptıktan sonrasında kesinlikle yolun sonunda yapmak istediğim bir şey diyebilirim.

‘GERÇEKLER ELBET ORTAYA ÇIKACAKTIR’

Fenerbahçe döneminde Obradovic ile ciddi bir mesele yaşadın. Hatta iki taraftan da oldukça sert açıklamalar geldi. Bu mevzuda neler söylemek istersin? O dönemde neler yaşandı?

Bu durumlar fazlaca konuşuldu. Ben artık NBA’deyim kendisi Avrupa’da. Artık birbirimizden atmosferinden çıktık. Doğruların ortaya çıkmak şeklinde bir huyu vardır. Ben doğruları biliyorum ve zaman içinde ortaya çıkacağını da biliyorum. Bunu ben mi ortaya çıkartırım, yoksa kendiliğinden mi ortaya çıkar bilemem. Eninde sonunda çıkacak fakat. O mevzu artık geçmişte kaldı.

OBRADOVIC’İN DİKKAT ÇEKEN O SÖZLERİ

‘ASLA KEŞKE DEMEM’

Eğer Obradovic Fenerbahçe’nin o dönem başlangıcında olmasaydı, sen gene aynı sonucu verir miydin? Yoksa kendine 1-2 yıl daha Fenerbahçe’de oynayıp o şekilde gitme hedefi koyar mıydın?

Asla ‘keşke’ demem. Kararlar aldım ve her şeyin bir sebepten dolayı bulunduğunu düşünüyorum. Bakıldığında 2 yıl Miami’de oynadım, şu anda Utah oyuncusuyum. Hatta kariyerimde NBA şampiyonluğuna fazlaca yaklaştık. Bunların hiçbirinin rastgele bir şeyin sonucunun bulunduğunu düşünmüyorum. Burada sonuçta bir yol var. Oldukça şahıs gördük işte… Metecan, Avrupa’nın bir numaralı oyuncusuydu. Berk Uğurlu ve Ayberk Olmaz vardı önümüzde… O zamanların şartları fazlaca farklıydı ve eğitim mevzusu da belirleyici faktörlerdendi. O vakit aklımda yapmam ihtiyaç duyulan bir sıralama vardı. O listeyi teker teker gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Bunu yapabilmek de hem zevkli hem gururlu hem de keyifli…

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

‘KEŞKE JOKIC’LE DAHA FAZLA MAÇ YAPSAYDIK’

NBA’de kendine örnek aldığın adlar ve idollerin kimler?

Embiid, Jokic… Düzgüsel sezonlarda aynı rakiplerde 2-3 kez oynuyorduk. Geçen sürem Jokic ile 5 maçta karşılaştık. Keşke 7 maç falan olsa dedim. Embiid’in de dominantlığını fazlaca seviyorum. Bu ikisi derim etken oyuncular arasından.

‘SHAQ, JORDAN’IN ÖNÜNDEYDİ’

Eski oyunculardan direkt aklıma Tim Duncan geliyor fakat Shaq’ın da üzerine koyabileceğim birisi yok aslen. Tüm zamanların uzunlarını düşündüğümüzde en dominant isim diyebiliriz. Doğal olarak oyun seçimi benden farklıydı fakat o seviyede bir oyun tarzının tekrardan başarılabileceğini düşünüyorum. İşte şimdi de yeni hayallerim var. Onun kenardan rekorunu kırdığımda ‘bu çocuk kim’ demesi bile ayrı bir gururdu. Hatta Shaq’ı, tam zamanların en iyisi şeklinde söyleyebilirim. Bana nazaran Jordan’ın da önünde. En dominant döneminde onun istatistiklerine kimsenin yaklaşabileceğini düşünmüyorum.

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

Ribaund mu, blok mu?

Ribaund.

‘HERKESİN BU TAKIMA DESTEK VERMESİ GEREK’

Son olarak Ulusal Ekip kampından basketbolseverlere neler söylemek istersin?

Biz inanıyoruz ve mükemmel bir takımız. Her insanın bu takıma destek vermesini isterim. Bunu Sinan Erdem’de duymak fazlaca iyi olacak. Çoğumuz olimpiyatlara gitmek istiyoruz. Yıldızlarla dolu bir takımız. Büyük bir başarı da bizi bekliyor. Ergin hocanın da bu ekibi bir araya getirip o gücü göstermesindeki en mühim güç bulunduğunu düşünüyorum. O desteği duymak ve görmek fazlaca iyi olacak. Bu mevzuda da fazlaca heyecanlıyım.

Mehmet Caner Kolağasıgil / Spor KralÖZEL

‘İNANILMAZ’

Ömer Faruk Yurtsevenden Obradovic ve Ataman sözleri: Doğruların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz