Cumhurbaşkanı Erdoğan: Basketbol Gelişim Merkezi’ni 2024 yılında hizmete sunmayı planlıyoruz – Basketbol Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Basketbol Gelişim Merkezi şantiyesinde araştırmalarda bulunmuş oldu. Düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, İstanbul Valisi Davut Gül, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalınca, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF CEO’su Ömer Onan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Güvenlik Müdürü Zafer Aktaş ve davetliler katıldı. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, incelemeler esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a inşası devam eden tesis hakkında bilgiler verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Basketbol Gelişim Merkezi’ni 2024 yılında hizmete sunmayı planlıyoruz

“TÜRK SPORUNA YAKIŞIR MUHTEŞEM TESİSİ İSTANBUL’UMUZA KAZANDIRIYOR OLMANIN HEYECANINI YAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin en mühim spor tesislerinden biri olacak Basketbol Gelişim Merkezi’ni ziyaret ettiğini ifade ederek, “Senelerce burada bir kapalı spor salonu olarak değişik birçok etkinlikleri yaşadık. Burada basketbol ulusal takımımızın milletçe hepimizi gururlandıran nice başarılarını seyretme, unutulmaz mücadelelerini takip etme fırsatı bulduk. Sadece spor salonumuz artık gereksinimleri karşılamada yetersiz kalıyor, öğrenci yanıt veremiyordu. Ek olarak burası oldukça eski bir yapıydı. 1979 senesinde temeli atılıp, 1989 senesinde hizmete alınan binanın depreme dayanıklılık açısından ciddi sorunları vardı. Türkiye’nin spor altyapısını güçlendirme hamlelerimiz çerçevesinde burayı yıkıp yeni baştan yapma sonucu aldık. Yeni projemizi bir spor salonundan öte her açıdan göz kamaştıran çağdaş bir spor kompleksi anlayışıyla planladık. Bu görevi de yapmış olduğu binalarla ülkemizin yüz akı olan TOKİ Başkanlığına verdik. TOKİ Başkanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklık içinde hızlıca çalışmalarına başladı. 2021 senesinin kasım ayında ihalesi meydana getirilen inşaat projemizde kısa sürede fazlaca büyük ilerlemeler kat ettik. Bugün hep beraber spor kompleksinde gelinen aşamayı sizlerle gördük, inceledik. Yürütülen emekler hakkında detaylı bilgiler aldık. Türkiye’ye ve Türk sporuna yakışır görkemli tesisi İstanbul’umuza kazandırıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Siz değerli ziyaretçilerimizin de görmüş olduğu benzer biçimde sağlam, güvenli, çevreye uyumlu, FIBA standartlarına haiz yeni spor kompleksimizin inşaatı devam ediyor” diye konuştu. 

İMZALAR ART ARDA!

“BİRÇOK ETKİNLİĞİN YAPILABİLECEĞİ SALONLAR OLARAK HİZMET VERECEK”

Basketbol Gelişim Merkezi projesinin öne çıkacak özelliklerini hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkezde 10 bin kişilik spor salonu, bin kişilik antrenman ve maç salonu yer ediniyor. Bunun yanında yılda 8 binden fazla müsabakanın yapılacağı 3 tane altyapı salonu bulunuyor. Ek olarak sporcu gereksinimlerine gore tasarlanmış bir otel ve kamp merkezimiz mevcut. Toplu ulaşım hatlarına, İstanbul’un zamanı dokusuna ve surlara uyumlu bir mimarisi olan yapı 22 bin metrekare toplam yeşil alana haiz. Toplam 150 bin metrekare inşaat alanı 68 bin metrekare ihale alanı olan tesis içinde basketbol müzesi, kütüphanesi, alışveriş, konser ve yeme içme alanlarıyla otopark var. Basketbol Gelişim Merkezimiz yalnız maç oynanan bir yer olmayacak. Burası maçlar, turnuvalar, yerli ve internasyonal organizasyonlarla 24 saat yaşayan bir spor kompleksi olarak ülkemize hizmet verecek. Birçok etkinliğin yapılabileceği salonlar olarak hizmet verecek. 1.5 yıl ilkin inşasına başladığımız merkezi 2024 senesinin mart ayında Türk basketbolunun hizmetine sunmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Basketbol Gelişim Merkezi’ni 2024 yılında hizmete sunmayı planlıyoruz

“ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI SPOR MÜSABAKALARINDAKİ BAŞARI GRAFİĞİ DE YILDAN YILA YÜKSELİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 21 yılda spor altyapısına verdikleri önemin ve meydana getirilen yatırımların her insanın malumu bulunduğunu dile getirerek, “Ülkemizdeki toplam spor tesisi sayısını bin 575’ten 4 bin 340’a yükselttik. Bileşik futbol, basketbol ve voleybol sahalarını mahallelere kadar yaygınlaştırdık. Atletizm pistlerimizin sayısını 12’den 59’a, yarım ve tam olimpik yüzme havuzlarımızın sayısını 46’dan 622’ye çıkardık. Spor salonlarımızın sayısını ise 372’den 904’e getirdik. Altyapı yatırımlarını, sporcu yetiştirmeye yönelik projelerimizle destekledik. Her yaş gurubundan insanımızı spor halletmeye, muhakkak bir spor dalı ile tertipli bir halde ilgilenmeye teşvik ediyoruz. Çalışmalarımız neticesinde lisanslı sporcumuz 278 binden 14 milyon 390 bine, etkin sporcu sayımız ise 206 binden 4 milyon 315 bine çıktı. Bu sporcularımızı yetiştiren alıştırmacı sayımız ise 308 bini buldu. Spor kulüplerimizin sayısı 6 bin 35’ten 21 bin 500’e geldi. Ülkemizin internasyonal spor müsabakalarındaki başarı grafiği de yıldan yıla yükseliyor. Tokyo 2020, 1936’dan beri katıldığımız olimpiyatlar içinde en fazla madalya kazandığımız olimpiyatlar oldu. Daha ilkin doğru muntazam varlık gösteremediğimiz branşlarda bile artık sporcularımız kürsüye çıkıyor, madalya kazanıyor, İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletiyor. Derhal her hafta değişik bir spor branşında sporcu ve takımlarımızdan müjdeli haberler alıyoruz. Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’na yönelik hazırlıklarımızı da yoğun bir halde sürdürüyoruz. Tokyo’daki başarımızı Paris’te perçinleyeceğimize inanıyorum. Türk sporunun bilhassa basketbolumuzun gelişmesine verdiğimiz önemin en güzel göstergesi işte bu tesistir. Abdi İpekçi Basketbol Gelişim Merkezi’nin inşasında ter döken tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamaların peşinden TBF Başkanı Türkoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a üstünde adının yazılı olduğu 34 numaralı ulusal ekip forması armağan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Basketbol Gelişim Merkezi’ni 2024 yılında hizmete sunmayı planlıyoruz

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz