Fenerbahçe’nin yeni transferi Yam Madar için ortalık karıştı! Partizan’dan olay açıklama – Basketbol Haberleri

Uzun süredir transferde sessiz olan ve oldukça hummalı bir emek verme yürüten Fenerbahçe Beko bombayı patlattı. Sarı Lacivertliler, Partizan oyuncusu Yam Madar ile anlaşmaya vardığını deklare etti.

Sarı Lacivertli kulüpten meydana getirilen izahat şu şekilde:

Fenerbahçe Beko Adam Basketbol Takımımız, son olarak Partizan forması giyen ve EuroLeague’de 2022-23 sezonu “Yükselen Yıldızı” seçilen oyun kurucu Yam Madar (2000, 1.90) ile 2 1 senelik anlaşmaya vardı.

 

Fenerbahçenin yeni transferi Yam Madar için ortalık karıştı Partizandan olay açıklama

 

BAŞLADIĞI YERE GİDİYOR

YAM MADAR’IN KARİYERİ

21 Aralık 2000 tarihinde Tel Aviv’de dünyaya gelen İsrailli oyuncu, basketbola Hapoel Tel Aviv altyapısında başladı. 2018-19 sezonunda Hapoel ile A ekip tecrübesi yaşayan Madar, 2019 yazında da İsrail U20 Ulusal Ekibi ile Avrupa Şampiyonası’nda boy gösterdi. Yam Madar, bu turnuvada şampiyonluğa ulaşan İsrail Ulusal Ekibi’nın en etkili isimlerinden biriydi ve 7.7 asist averajıyla turnuvanın asist lideri olmuştu. Başarı göstermiş oyun kurucu bu turnuvayı 15.9 sayı (%53.1 iki sayı, %47.6 üç sayı, %81.3 özgür atış), 7.7 asist, 3.1 ribaund, 1.4 top çalma averajlarıyla noktaladı. Bu performansı bununla beraber Madar’ın turnuvanın en iyi beşinde yer almasını da sağlamış oldu.

2019 yazındaki mükemmel performansını Hapoel Tel Aviv’e de taşıyan Yam Madar, İsrail Ligi’nde süre almış olduğu 32 maçta 10.1 sayı, 3.4 asist, 2.4 ribaund, 1.0 top çalma istatistikleri elde etti. Madar, bu performansıyla 2020 yılının İsrail Ligi’ndeki “En Oldukça Gelişim Kaydeden Oyuncusu” oldu.

Yam Madar, gösterdiği çıkışla tüm dikkatleri üstüne çekerken, 2020 NBA Draft’ında da 2. tur 47. bayağı Boston Celtics tarafınca draft edildi.

Başarı göstermiş oyun kurucu, Hapoel Tel Aviv ile geçirdiği son sürem olan 2020-21’de ise İsrail Ligi’nde 30 maçta 17.1 sayı, 5.2 asist, 3.0 ribaund, 1.3 top çalma istatistikleri tutturdu.

Yam Madar, kariyerindeki en mühim sıçramayı 2021 yazında yapmış oldu ve Zeljko Obradovic tarafınca çalıştırılan Partizan’a aktarma oldu. Partizan ile ilk sezonunda 17 EuroCup maçında boy gösteren Madar, bu karşılaşmalarda 8.6 sayı, 2.8 asist, 2.9 ribaund, 0.6 top çalma istatistikleri tutturdu. İsrailli oyuncu, Adriyatik Ligi’nde de 7.0 sayı, 2.2 asist, 2.3 ribaund averajları yakalayarak başarı göstermiş bir sezonu geride bıraktı.

2022-23 sezonunda ise Partizan formasıyla ilk kez EuroLeague’de boy gösteren Madar, bu kulvarda 38 maçta forma giydi ve 5.8 sayı, 1.6 asist, 1.2 ribaund ve 0.6 top çalma averajları tutturdu. Madar, bu performansıyla beraber EuroLeague’de 2022-23 sezonunun “Yükselen Yıldızı” seçildi. Oyun kurucumuz, aynı sezonda Partizan’ın şampiyonlukla noktaladığı Adriyatik Ligi’nde ise 7.3 sayı, 2.5 asist, 1.5 ribaund averajları elde etti.

Yam Madar, bununla beraber İsrail A Ulusal Ekibi’nın da değişilmez bir parçası. Ülkesiyle EuroBasket 2022 elemelerinde ve bununla beraber EuroBasket 2022’de forma giyen Madar, bilhassa EuroBasket 2022’de 13.4 sayı, 3.0 asist, 1.4 ribaund averajları yakalayarak dikkat çekmişti. Yam Madar, bununla beraber 2023 FIBA Dünya Kupası elemelerinde de İsrail forması giydi ve 10.8 sayı, 2.1 asist, 2.0 ribaund averajları tutturdu.

İŞTE BONSERVİSİ VE MAAŞI

PARTIZAN’DAN SERT AÇIKLAMA! ORTALIK KARIŞTI

Fenerbahçe’nin transferi resmen duyurumasının arkasından Sırp kulübünden ortalığı karıştıracak bir izahat geldi. Partizan’ın resmi web sitesinden gösterilen yazıda Yam Madar’ın sözleşmesinin tek taraflı feshinin mümkün olmadığı belirtilirken, hala oyunucunun kendi bünyelerinde olduklarını açıkladılar.

Partizan cephesinden meydana getirilen izahat şu şekilde:

KK Partizan Mozzart Bet, oyuncu Jama Madara tarafınca sözleşmenin tek taraflı olarak feshedilmesini kabul etmemektedir. Kulüp, oyuncuya karşı sözleşmeden doğan tüm yükümlülüklerinin yanı sıra Jama Madara’yı temsil etmek suretiyle sözleşme imzaladığı CAA ajansına karşı yükümlülüklerini de ödemiştir. Bu durumda Partizan Mozzart Bet, FIBA yetkilileri nezdinde hakkaniyet arayışına girecek ve acil bir prosedür talep edecektir.

Amerikan CAA ajansından gelen uyarı e-postası, daha ilkin kulüple iletişimde asla kullanılmamış bir e-posta adresinden gönderilmiştir. KK Partizan Mozzart Bet’in tüm posta sistemi, bunu “önemsiz posta” olarak tanıyan Microsoft sunucusunda bulunmaktadır. Microsoft sertifikasının tahrif edilmesi mümkün değildir ve kulübün elinde ihtilaflı postanın “önemsiz posta” olarak kabul edildiğine dair resmi kanıt bulunmaktadır.

Oyuncu hiçbir vakit, ne yazılı ne de sözlü olarak, kendisini Avrupa’da temsil eden ajansı değiştirdiğini kulübe bildirmemiştir. KK Partizan Mozzart Bet problemi ilk kez Miško Ražnatović’in temsil etmiş olduğu yeni ajansla yapmış olduğu bir görüşmede ihtilaflı bir e-postanın basıldığını ve sözleşmenin feshedilebileceğini gördüğünde öğrendi.

Fenerbahçenin yeni transferi Yam Madar için ortalık karıştı Partizandan olay açıklama

Tüm bu durumdaki en mühim şey, Jam Madar’a KK Partizan Mozzart Bet’in mevcut tüm oyuncularıyla bununla beraber ödeme yapılmış olması ve ne kendisine ne de ABD Birleşik Devletleri’ndeki oyuncuların çıkarlarını temsil eden bir ajans olarak CAA’ya tek bir dolar bile maaş borcu olmamasıdır.

Oyuncu yeni menajeri tarafınca kontratının kendisi için fazlaca elverişsiz olduğuna ikna edildi zira bir Avrupa kulübüne değil, bir tek NBA’e gitme seçeneği vardı. KK Partizan Mozzart Bet, ana kulübü Tel Avivli Hapoel’e 2 taksitte tazminat ödedi ve Kulüpten 2023 yazında işbirliğini uzatma seçeneği ile 2 + 1 senelik bir sözleşme imzaladı.

Bundan önceki sezonun sonunda Partizan Mozzart Bet, Madar’a daha iyi koşullar altında bir ortaklaşa iş uzatması teklif etmeyi planlamıştı sadece oyuncunun ve menajerinin performansı, sözleşmenin tartışmalı bir halde feshedilmesini istemesi ve mevcut sözleşmenin iki katı büyüklüğünde bir sözleşme talep etmesiyle beraber, Kulüp bunu görmek istemedi.

Kulübün 20 yılı aşkın bir süredir ortaklaşa iş içinde olduğu ajansın bu tür işleri, BeoBasket ile işbirliğinin sona ermesine yol açıyor.

Bundan dolayı, Fenerbahçe yada başka bir kulüp oyuncumuzu kiralamak isterse, teklifi dinlemeye ve tazminat ödenmesi halinde özgür bırakmaya hazırız.

Bu durumda, mevcut tüm yasal yollarla kendimizi koruyacağız.

FLAŞ GELİŞME!

Fenerbahçenin yeni transferi Yam Madar için ortalık karıştı Partizandan olay açıklama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz