TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs: Gençler için harekete geçilmeli – Basketbol Haberleri

 Ahmet Eli bol Spor Salonu’nda meydana gelen Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı’na 102 alıştırmacı katılırken, ilk gün bir dönem devletimizde Fenerbahçe forması da giyen eski NBA oyuncusu ve Trefl Sopot Başantrenörü Zan Tabak, “Bireysel Low Post Teknik ve Taktiği” ve “Transition Offense Antrenman Metodları” mevzularını ele aldı.

Günün ikinci bölümünde ise Yugoslavya eski ulusal ekip oyuncusu Dragan Lukovski “Kısalar İçin Saldırı ve Müdafa Fundemantalı Geliştirici Emekler” mevzusunda tecrübelerini aktardı.

İkinci gün ise Anadolu Efes Destek Antrenörü Serhan Aydanarığ “Perimater Oyuncular İçin Dribbling Fundamental’ı ve Bitiriş Çeşitliliği” ve TBF Eğitim Kurulu Üyesi Hasan Özmeriç ise “Pick and Roll Savunmalarına Karşı Saldırı Opsiyonları” mevzuları üstüne eğitim verdi.

Eğitimlerin son gününde ise TBF Eğitim Kurulu Üyesi Alaeddin Yakan “Off Pick Savunmayı Okuma ve Spacing”, Anadolu Efes Atletik Performans Antrenörü Serhat Güneş “Egzersiz Progresyonlarında Yeni Yaklaşımlar”, Zihin Koçu ve Davranış Bilimleri Eğitmeni Aysim Altay “Yeteneklerin Keşfi: İletişimde Ustalaşmak ve Oyuncuları Tanımak” mevzuları üstüne sunumlarını gerçekleştirdiler.

Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı, TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs’ün kapanış konuşmasıyla bitti.

Süper Lig’de artık mecburi

TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs, eğitim sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bireysel gelişim antrenörlüğüne büyük ehemmiyet verdiklerini söylemiş oldu. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun da kendilerine eğitim mevzusunda mühim destek verdiğini belirten Örs, “Bu eğitimi kısa süre ilkin başlattık. Son aşama mühim bir mevzu olduğuna inanıyoruz. Federasyonumuz da bu yıldan itibaren tüm Süper Lig takımlarının bünyesinde bir bireysel gelişim antrenörü bulundurmayı mecburi kıldı. Gelecek yıl bu alt liglerde de uygulanacak. Bu şekilde hem antrenörlerimiz kendilerini geliştirme şansı bulacaklar hem de basketbolumuzun genç kabiliyetleri, kendilerine hususi hazırlanacak bireysel çalışmalarla eksiklerini daha acele tamamlayarak, takımlarında mühim rol ve mesuliyet alacaklar” dedi. 

‘Edit ve çözümleme de fazlaca mühim’

Eğitim Kurulu olarak alıştırmacı eğitiminde değişik alanlar da açtıklarını belirterek, “Her antrenörün A Ekip çalıştırması gerekmiyor. Bundan dolayı Edit ve Çözümleme Sertifika Programımız da var. Bu mevzunun da günümüz basketbolunda fazlaca kıymetli bulunduğunu görüyoruz. Antrenörlerimiz bu alanlarda da sertifikalarını aldıktan sonrasında kulüplerde kendilerine yer bulabilecekler. Böylelikle daha donanımlı bir alıştırmacı grubumuz olacak. Bir mühim mevzu da şut kliniği. Antrenörler, ufak yaşlarındaki sporculara en doğru şekilde şut atmayı öğretmeli ve bunun üstüne yoğunlaşmalı. Ikimiz de seminerlerimizde başarıya ulaşmış olan antrenörlerimizi şut kliniğine çağrı ederek, bu mevzuda da en doğru şekilde gelişimlerini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençler için harekete geçilmeli

Bir sual üstüne, Dünya Üçüncüsü olan U-19 Ulusal Ekibi hakkında da görüşlerini açıklayan Aydın Örs, “Ilk olarak kazanılan başarı sebebiyle hem oyuncuları hem de tüm ekibi kutlamak gerekiyor. ABD’yi devirerek madalya kazanmış olmaları, bizim için ümit verici. Sadece bundan sonrası fazlaca daha mühim. Kadromuzda fazlaca potansiyelli adların bulunduğunu gördük.   Sadece geçmişte de benzer kadrolar, benzer başarılar yaşadıktan sonrasında o potansiyelin fazlaca azını A Takımlara taşıyabildik. Bu kez aynı hatayı yapmamak lazım. ‘Bu gençlerin gelişimlerini sürdürmek için harekete geçtik mi?’ sorusunu kendimize sormamız lazım. Basketboldaki tüm paydaşların bir araya gelmesi gerek. Hem Federasyon hem kulüpler bu mevzuda ortak bir noktada buluşmalı ve bu gençlerin süre bulması, rol oynaması, gelişimlerinin hızlanması için harekete geçilmeli” uyarısında bulunmuş oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz