Mert Oktay: Hedefimiz A Milli Takım’a oyuncu yetiştirmek – Basketbol Haberleri

20 Yaş Altı Hanım Basketbol Ulusal Ekibi Başantrenörü Kadir Mert Oktay, Karadağ ile oynadıkları hazırlık maçının peşinden İzmit’teki kamp sürecini, takımın hedefini ve oyuncu grubunu değerlendirdi. Oktay, “17 kişiyle kamp sürecine devam ediyoruz. 3 sakat oyuncumuz var. Oldukca kısa sürede aramıza katılacak. Biri İzmitli Berfin Sertoğlu. İzmit’te oldukca güzel kamp geçiriyoruz. Her şey oldukca yolunda. Salonlarda asla mesele yaşamıyoruz, oldukca misafirperverler. İkili temasta da Karadağ ile oynadık. Karadağ da geçen yıl bizim şeklinde E liginden A ligine çıkan bir ekip. Dün meydana gelen maçı kazandık, bugünkünü kaybettik. Oldukca geniş rotasyonla oynuyoruz. Oyuncularla birbirimizi tanıyoruz. Kazanıp kaybetmekten daha mühim. Şu anda yüklenme aşamasındayız. Öncelikli olarak takımın fizyolojik enerjisini daha yukarı çekmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Çapraz eşleşmeler oldukca tehlikeli sonuç”

Oktay, şampiyonada D Grubu’na yer aldıklarını belirterek, “Grubumuzda İtalya, Letonya ve son Avrupa şampiyonu Belçika var. Turnuvada çapraz eşleşme var. Birinci olursa C Grubu’nun sonuncusuyla oynuyoruz, kaybedersek eleniyoruz. Grubu dördüncü bitirdiğimizde C Grubu’nun birincisiyle oynuyoruz. Kazanırsak ilk 8’e giriyoruz. Her maç oldukca mühim fakat çapraz maça oyuncularımızı odaklamaya çalışıyoruz. Zor bir süreç. Önümüzde daha uzun bir süre var. Oldukca iyi hazırlanacağımızı düşünüyorum. Turnuvaya kadar beş hazırlık maçı daha düşünüyoruz. 17-18 Temmuz’da Romanya gelecek. Onlarla ikili temas maçı yapacağız. Devamında adam takımıyla kontakt içindeyiz. Takvimimize gore ikili, üçlü maçlar yapacağız. Bu süreçte takımdaki alışkanlığı; müdafa ve ofansif olarak direncimizi daha yukarı çekip Avrupa Şampiyonası’na kadar tamamen hazırlanmak” dedi.

“İlk hedefimiz; A Ulusal Ekip’a oyuncu yetiştirmek”

A Ulusal Ekibi gelecek yıllarda oluşturacak oyuncu grubuyla ilgili değerlendirmede de bulunan başantrenör Oktay, “Oldukca birbirine saygılı ve emek harcamayı oldukca seven ekiple çalışıyoruz. Hiçbiri, hiçbir vakit gücünden, enerjisinden taviz vermiyorlar. Hazırlık süreçleri bunlar için var. Bu çocuklar aslına bakarsak alt yapı ulusal takımlarında senelerdir beraber oynuyorlar. Kış döneminde liglerine ya da yurt dışındaki organizasyonlarına katılıyorlar, yaz döneminde burada birbirlerini hatırlıyorlar. Ikimiz de onun için buradayız. Burası bizim için oldukca mühim. A ulusal takımın bir alt jenerasyonu. İlk baştaki hedefimiz buradan A Ulusal Ekip’a oyuncu yetiştirmek” sözlerini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz