FIBA, genç oyuncuları korumak için önlemler aldı – Basketbol Haberleri

2021 yazında keşfedilen ve bağımsız olarak doğrulanan iddiaların arkasından FIBA, aralarında oldukca sayıda alıştırmacı ve FMBB yetkilisinin de bulunmuş olduğu on şahıs hakkında disiplin soruşturması başlattı. FIBA, bu prosedürlerin sonuçlanmasına kadar geçici olarak uzaklaştırma cezası verdikten sonrasında aşağıdaki yaptırımları uygulamıştır:

· Amadou Bamba (eski Mali Ulusal Ekip Antrenörü): 80.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA yada FIBA ile ilgili herhangi bir vazife üstlenmekten yada faaliyete katılmaktan yaşam boyu uzaklaştırma.

· Harouna Maiga (eski FMBB Başkanı): 20.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA yada FIBA ile ilgili herhangi bir vazife üstlenmekten yada faaliyete katılmaktan 8 yıl süreyle uzaklaştırma.

· Seydou Maiga (eski FMBB Genel Sekreteri): 10.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA yada FIBA ile ilgili herhangi bir vazife üstlenmekten yada faaliyete katılmaktan 6 yıl süreyle uzaklaştırma.

· Amadou Traore (eski FMBB 1. Başkan Yardımcısı): 5.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA yada FIBA ile ilgili herhangi bir vazife üstlenmekten yada faaliyete katılmaktan 4 yıl süreyle uzaklaştırma.

· Fatoumata Diallo (eski Mali Ulusal Ekip Destek Antrenörü): FIBA yada FIBA ile ilgili herhangi bir vazife üstlenmekten yada faaliyete katılmaktan 2 yıl süreyle uzaklaştırma.

Yaptırımların bir parçası olarak, tarafların yaptırımın sona ermesinden ilkin ve FIBA yada FIBA ile ilgili faaliyetlere geri dönmelerinin ön koşulu olarak FIBA onaylı koruma eğitimini tamamlamaları gerekmektedir.

IBA, yasal prosedürlerin ötesinde, Mali basketbol çevresinde savunmasız durumdaki kişilerin korunmasına yönelik politikalar, kaynaklar ve eğitim geliştirmeye ve korumayı iyileştirmeye de odaklandı. FIBA, evlatları sporda güvende tutma mevzusunda kapsamlı deneyime haiz bağımsız bir kurum ve mahalli bir ortak olan “Terre des Hommes Vakfı (Tdh)” ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık yardımıyla FIBA, Mali’de savunmasız durumdaki genç oyuncular ve öteki kişiler için bir basketbol koruma ve emniyete alma hizmeti başlattı.

Bu ortaklık vesilesiyle üretilen bilinçlendirme ve eğitim kaynakları, ulusal takımlardan ve tüm birinci lig kulüplerinden gençlerle imalathane emek harcamaları yapmak için kullanıldı ve 1.800’den fazla genç katılımcıya ulaştı.

Güçlük yaşayan yada rahatsızlık mağduru olan oyuncuları karşılamak, dinlemek, yönlendirmek ve seyretmek için bağımsız ve güvenli bir raporlama sistemi de uygulanmaya başlandı. İstismar mağdurlarına talep üstüne hukuki ve psikososyal destek sağlanırken, daha çok destek için tüm genç oyuncularla grup terapileri düzenlendi. Buna paralel olarak, FMBB’nin mevcut durumunun bağımsız bir analizini yapmak ve gelecekte koruma faaliyetlerini iyileştirmek için bir strateji geliştirmek ve uygulamak suretiyle bir koruma uzmanı işe alındı.

Ek olarak güvenliği sağlamak üstüne çalışan uzmanlar, Mali genç ulusal ekip kafilelerine 2021 ve 2022’deki internasyonal müsabakalarında eşlik ederek eğitimlerine ve bilinçlendirme çalışmalarına devam etmenin yanı sıra hepimiz için güvenli bir ortam sağlamış oldu. Bu girişim, Tdh’nin beraber çalıştaylar düzenlemiş olduğu ve mahalli koruma odak noktalarını eğittiği Mali’nin tüm birinci lig kulüplerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Öte taraftan, FMBB tarafınca, korunma mevzularında ligler ve kulüpler benzer biçimde mahalli paydaşlarla yakın çalışmak suretiyle Tek Bir İrtibat Noktası (SPOC) atandı.

FIBA Mali’deki durumu, genel tüzüğü ve iç yönetmelikleri tarafınca sağlanan çerçeve ve ek olarak FIBA Dürüstlük Görevlisi raporu çerçevesinde izlemeye devam ediyor.

Küresel düzeyde, FIBA Merkez Kurulu, FIBA Koruma Konseyi’nin oluşturulmasını onayladı ve IOC üyesi ve Ürdün Olimpiyat Komitesi Başkanı Prens Faisal Al Hussein’i Kurucu Başkan olarak atadı. FIBA Koruma Konseyi, savunmasız basketbol katılımcılarının korunması ve emniyette olması benzer biçimde mevzularda FIBA’ya danışma organı olarak hareket edecek.

Mali’de yaşananlara ek olarak, yeni yada ek bir koruma ihlalinin üçüncü bir kişi tarafınca bilinmesi durumunda, bu ihlal derhal fiba.basketball/integrity adresinden bildirilmelidir ve FIBA lüzumlu adımları atacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz