Ergin Ataman’dan Anadolu Efes’e duygusal veda… Gözyaşlarını tutamadı – Basketbol Haberleri

Basketbol Süper Ligi Play-Off Final Serisi’nin üçüncü maçında deplasmanda karşılaşmış olduğu Pınar Karşıyaka’yı 83-74 yenik ederek tarihindeki 16. lig şampiyonluğuna ulaşan Anadolu Efes’te maç sonu hem luk hem de duygusal anlamış olur hakimdi.

‘YENİDEN TAKIM OLDUĞUMUZU HATIRLADIK’

Karşı karşıya gelme sonrası açıklamalarda bulunan Ergin Ataman; şampiyonluk sebebiyle duydukları sevincin yanı sıra EuroLeague’de yaşadıkları hayal kırıklığına da dikkat çekerek, “Şimdi bir kere ilk olarak Karşıyaka’yı kutlamam lazım. Zira fazlaca iyi savaşım ettiler ve bu finale gelip de ne kadar iyi bir ekip olduklarını gösterdiler. Ağır bir atmosfer doğal burası. Burada üçüncü maçı kazanıp da şampiyon olmak doğal ki fazlaca anlamlı fakat biz bunu bilhassa Play-Off’larda tekrardan ekip olduğumuzu hatırladık. Sakatlarımız iyileşti, Play-Off sürecinde bazı sakatlıklar yaşadık fakat artık geri adım atmıyorduk. Bu sürem Türkiye’de iki tane kupa oynandı. Sürem başındaki Cumhurbaşkanlığı Kupası bizim müzemizde, şimdi sürem sonundaki lig şampiyonluğu da bizim müzemizde. Onun için doğal ki mutluyum. EuroLeague için üzgünüm. Hayalimiz vardı. Tarihte asla kimsenin yapamadığı bir şey yapmak için yola çıktık fakat başaramadık. Play-Off yapamadık. Yapabilsek fazlaca şey yapabilirdik oralarda fakat olmadı” ifadelerini kullandı.

Ergin Atamandan Anadolu Efese duygusal veda... Gözyaşlarını tutamadı

‘BENİM YUVAM, BENİM KULÜBÜM’

Konuşmasının devamında takımdan ayrılışıyla ilgili açıklamalar yaparken gözyaşlarını tutamayan deneyimli koç, “Doğal ki kolay değil benim için de. Bu kadar yıldan sonrasında… Ben bu kulüpte bir ustalaşmış benzer biçimde değil bir amatör benzer biçimde, gençlik yıllarımdan itibaren çalıştım ve ileride tarih olarak Anadolu Efes efsanesi olarak adlandırılabilirsem ne mutlu bana. Bu şekilde bir değişiklik gerekiyordu buna ne ben tek başına karar verdim ne de kulüp karar verdi. Buna başkanımızla beraber karar verdik. Her iki taraf için de iyi olacağını düşünüyorum. Hayatta kimi zaman bazı riskler, bazı değişimler almak gerekiyor. Hayatım süresince hep emek harcayarak ilerledim. Bu da benim için yeni bir challenge. Ülkemi Yunanistan’da en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım. Anadolu Efes, basketboldaki benim yuvam. Benim kulübüm. Onlara da önümüzdeki sürem başarılar temenni ediyorum” dedi.

‘KAÇ KUPA OLDU HATIRLAMIYORUM’

Geçirdiği dönemde yazdıkları hikayeye, ekip olarak yaptıklarına dikkat çeken Ataman, “Biz 5 yıl süresince büyük bir öykü yazdık. Belgeselci dostlar da burada. Sezona EuroLeague’deki 3. şampiyonluğu çekmek için başladılar bizimle birlikte. Olmadı. Ihtimaller içinde bir dramayla bitti. Başaramadık. İlk kez Anadolu Efes’te bu zamanda başarısız bir EuroLeague geçirdik fakat yaşam bu. ‘Efes’te her şey bitti, Ergin Ataman aslına bakarsanız gidiyor, bu ekip artık bu sezonu tamamlamaz, bırakır’ dendiği anda üstelik de 42 sayılık bir Fenerbahçe Beko mağlubiyetinden sonrasında dirildik, karakterimizi hatırladık ve sahaya tekrardan yüreğimizi koyduk, tekrardan gücümüzü, karakterimizi koyduk. Zira bizim karakterimizde asla yılmak yok. Fakat doğal ki EuroLeague’de hedefe ulaşamamanın vermiş olduğu moral bozukluğu hepimizde vardı. Bu bir gerçek fakat spor bu. Daima olmuyor. 5 senelik Anadolu Efes maceramda kaç kupa oldu hatırlamıyorum fakat 3 tane EuroLeague Finali var, 2’si kazanıldı. Domine edilen bir EuroLeague var, pandemi sebebiyle yarıda kaldı. Bu sanırım 5 yıl içindeki 3. Türkiye Ligi şampiyonluğu. Cumhurbaşkanlığı var, Türkiye Kupaları var. Onun için vicdanen rahatım, huzurluyum fakat doğal ki benim için kolay değil, bir challenge” dedi.

Ergin Atamandan Anadolu Efese duygusal veda... Gözyaşlarını tutamadı

‘HAKLARINI HELAL ETSİNLER’

Son olarak taraftara veda eden Ergin Ataman, “Bu daha fazlaca Sarp için zor olacak. Zira Sarp, bizimle birlikte yaşadı tüm bu süreci ve Anadolu Efes hayranı, taraftarı. Bu ayrılığa en fazlaca o üzülüyor fakat söylediğim benzer biçimde bu meslekte, bu işte bunlar var. Gideriz, bir ihtimal bigün yeniden geliriz, bir ihtimal oradan yeniden bir kupa ile döneriz, bir ihtimal oradan başka bir yere gideriz fakat Türkiye’de de Türk Basketbol Ulusal Ekibi ile yeni bir misyonumuz var, olimpiyat elemeleri var. Daha buradayım, hep beraberiz. Ben gidiyorum tek başıma. Sarp burada beni temsil etmeye devam edecek. Ben Efes tribünlerinde olmaya devam edeceğim diyor gelmiyor Atina’ya. İnşallah bu şekilde devam edeceğiz. Ben buradan her insana, tüm Anadolu Efes taraftarına, beni destekleyen, bizi destekleyen tüm taraftarlarımıza ben fazlaca teşekkür ediyorum. Son maçta da fazlaca güzel bir uğurlama oldu. Hepsine ben teşekkür ediyorum ve bu sürem EuroLeague için özür temenni ediyorum. Haklarını helal etsinler” ifadelerini kullandı.

 

Ergin Atamandan Anadolu Efese duygusal veda... Gözyaşlarını tutamadı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz