A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın hedefi gruptan çıkmak – Basketbol Haberleri

A Ulusal Hanım Basketbol Ekibi, 15-25 Haziran tarihleri içinde Slovenya ve İsrail’in ortaklaşa ev sahipliğinde düzenlenecek FIBA 2023 Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nda ilk maçında yarın TSİ 16.00’da Sırbistan ile karşı karşıya gelecek.

Gruptaki öteki rakipleri Macaristan ve Slovakya olan ulusal takımda ilk hedef gruptan çıkmak. Grubunu önder bitiren takımların direkt olarak çeyrek finale yükseleceği organizasyonda, gruplarını 2’nci ve 3’üncü sırada tamamlayan takımlar ise çeyrek finale yükselmek için bir eleme karşılaşması daha oynayacak. Ulusal takımın mühim isimlerinden Alperi Onar, Gökşen Fitik ve Feride Şevval Akalan, Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunmuş oldu.

İyi bir kamp periyodu geçirdiklerini ve gruptaki ilk maça odaklandıklarını söyleyen Alperi Onar, “Oldukca güzel bir kamp sürecimiz oldu. Genç ve enerjisi oldukça yüksek bir takımız. Kamp sürecinde kendi basketbolumuz ve kendi hatalarımızla ilgilendik. Şimdi yavaş yavaş grubumuzla ilgili çalışmaya başlayacağız. İlk maçımız Sırbistan. Hakikaten mühim rakiplerimiz var. Öncelikli hedefimiz, ilk maçımız. Hemen sonra adım adım kazanarak gruptan çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

A Milli Kadın Basketbol Takımının hedefi gruptan çıkmak

“BASKETBOL SAHADA KAZANILAN BİR OYUN”

Gruptaki en mühim rakipleri Sırbistan şeklinde gözükse de her takımın potansiyelli bulunduğunu aktaran Onar, “Kağıt üstünden konuşmak fazlaca zor oluyor. Basketbol sahada kazanılan bir oyun. Her maçımız fazlaca mühim. Her maçımıza adapte olacağız. Doğal ki ilk maçlar devamlı daha sürprize açık oluyor. En iyi şekilde başlayıp en iyi şekilde devam etmek istiyoruz. Ne kadar yüksek bitirirsek grubu, bizim için işler o denli kolaylaşacak” ifadelerini kullandı.

“KENDİ ARAMIZDA KONUŞTUĞUMUZDA BİLE BU KONU BİZİ ÇOK HEYECANLANDIRIYOR”

Genç bir ekip olduklarını ve olimpiyatlara gitmenin kendileri adına fazlaca mühim bulunduğunu vurgulayan tecrübeli basketbolcu, “Bizlerden önceki jenerasyonda yer edinen ablalarımız bu hayalini gerçekleştirmiş oldu. Türk ulusal ekibi, oralarda olmayı hak eden bir ulusal ekip. Bizim sporcu olarak hayallerimiz de bu yönde. Kendi aramızda konuştuğumuzda bile bu mevzu bizi fazlaca heyecanlandırıyor. İnşallah ilk maçlarımızı tek tek kazanarak hedefimizi ve hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“ŞU ANDA EN BÜYÜK HAYALİM OLİMPİYATLARA GİTMEK”

Fenerbahçe ile geride kalan sezonda fazlaca mühim başarılara imza attığını ve en büyük hayalinin ulusal ekip ile olimpiyata gitmek bulunduğunu aktaran Onar, “Ülkemizi kulüpler bazında Fenerbahçe olarak fazlaca iyi temsil ettik. Şimdi ülkemizi olimpiyatlara götürmek, madalya kazanmak doğal ki en büyük hayalimiz. Bunun için de iyi bir jenerasyon yakaladık. Genciz daha, birbirimize alışacağız. Bu şampiyona kim bilir bizim için bir adım olacak. Şu anda en büyük hayalim olimpiyatlara gitmek” diyerek sözlerini noktaladı.

GÖKŞEN FİTİK: MAÇ SEÇMEDEN, HER MAÇA AYRI AYRI ODAKLANARAK DEVAM ETMEK İSTİYORUZ

Ekip olarak uzun ve yoğun bir hazırlık döneminden çıktıklarını aktaran Gökşen Fitik, “Avrupa Şampiyonası’na en hazır şekilde gitmek istiyoruz. İlk maçlar fazlaca önemlidir. Sırbistan maçıyla birlikte kendi sistemimizi oluşturarak iyi adım atmak ve iyi devam etmek istiyoruz. Her grup ve her maç zor. Maç seçmeden, her maça ayrı ayrı odaklanarak devam etmek istiyoruz. Ondan sonrasında da ayrı hedeflerle yolumuza devam edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

“GRUPTAN 1’İNCİ ÇIKMAK ÇOK BÜYÜK BİR AVANTAJ SUNUYOR” 

Avrupa Şampiyonası’nda adım adım ilerlemek istediklerini söyleyen Fitik, “Gruptan 1’inci çıkmak fazlaca büyük bir avantaj sunuyor. Bilhassa fazladan dinlenmeler fazlaca mühim oluyor. Biz, maç maç düşünmeliyiz. Her maçın ayrı bir zorluğu var. Sırbistan’ı yensek bile grup birinciliği için 2 maç daha kazanmamız gerekiyor. İlk hedefimiz gruptan çıkmak. Bizim adım adım ilerlememiz gerekiyor. Bu şekilde başarının geleceğini düşünüyorum. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız” diye konuştu.

“KÜÇÜK HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZDE O BÜYÜK HAYALLER DE ARDI ARDINA GELECEKTİR”

Ekip olarak olimpiyatlara gitmeyi fazlaca arzuladıklarını belirten genç oyuncu, “Her takımın olduğu şeklinde bizim de hayallerimiz var. Ikimiz de olimpiyatlara gitmek istiyoruz. Oldukca hedefimiz ve hayalimiz var. Bunların gözümüzü bulandırmasına izin vermeden, aslolan olan hedeflerimizi unutmadan ilerlememiz daha mühim. Minik hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde o büyük hayaller de ardı ardına gelecektir” ifadelerini kullandı.

A Milli Kadın Basketbol Takımının hedefi gruptan çıkmak

FERİDE ŞEVVAL AKALAN: ÇIKABİLECEĞİMİZ BİR GRUP

Sıkıntılı maçlara hazır olduklarını ve takıma inandığını belirten Feride Şevval Akalan ise “Zor bir maçla başlayacağız. Ekip olarak buna hazır olduğumuzu düşünüyorum. Kim kazanır kim kaybeder bilmiyorum fakat en fazlaca savaşanın kazanacağı belli. Çıkabileceğimiz bir grup. Takımıma da inanıyorum. İnşallah elimizden geleni yapmış olup grubumuzdan çıkacağız” diye konuştu.

“İLK MAÇLAR SÜRPRİZE HER ZAMAN AÇIKTIR”

Grupta Sırbistan’a karşı oynayacakları ilk maçın liderlik için mühim bulunduğunu vurgulayan Akalan, “İlk maçlar sürprize devamlı açıktır. Kim kafaca daha hazır gelirse kazanan o olur. Bence bir sürpriz yapabileceğimizi düşünüyorum. Kazanırsak asla sürpriz olur diye söylemiyorum. Her insanın beklediği suretiyle grubumuzdan 1’inci çıkmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU KADROYLA OLİMPİYATLARA GİDERSEK BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI OLUR”

Genç bir ekip olduklarını ve olimpiyat imgesel kurduklarını aktaran 21 yaşındaki basketbolcu, “Senelerdir genç bir takımız. O yüzden her insanın bizlerden ümitli bulunduğunu ve bizim enerjimizi fazlaca sevdiğini biliyoruz. Bu kadroyla ve bu enerjiyle olimpiyatlara gidersek bizim için fazlaca büyük bir başarı olur. Açıkçası motiveyiz, inanıyoruz. İnşallah olimpiyatlara gideceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

TRANSFERDE SON DAKİKA

A Milli Kadın Basketbol Takımının hedefi gruptan çıkmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz