TBF’nin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ekti’nin kararındaki perde arkası ortaya çıktı! – Basketbol Haberleri

Basketbol Süper Ligi Yarı Final serilerinde büyük coşku yaşanırken karşılaşmaların yankısı da sürüyor. Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko eşleşmesinin üçüncü müsabakasını ev sahibi Anadolu Efes, 97-91 kazanırken karşılaşmaya damga vuran yargıcı yönetimi bununla beraber birçok sonucu doğurmuş durumda.

MAÇ SONU FENERBAHÇE’DEN TEPKİ AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Serinin tartışmalı geçen üçüncü maçının peşinden Fenerbahçe Kulübü, bir izahat metni paylaşmıştı.

TBFnin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ektinin kararındaki perde arkası ortaya çıktı

‘Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan maç sonucunu atama eden hakemlerin açıklanmasını bekliyoruz’ başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Bu akşam Fenerbahçe Beko Adam Basketbol Takımımız, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-23 sezonu play-off yarı final üçüncü maçında Anadolu Efes ile karşı karşıya geldi.

Karşı karşıya gelme maçın hakemleri Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal’ın ortaya koyduğu yönetimle 97-91 ev sahibi ekip lehine sonuçlandırıldı.

Bu maçın sonucu ne teknik adamların taktikleri sonucunda ne de takımların sahada ortaya koyduğu savaşım ile belirlenmiştir.

Bu maç Türkiye Basketbol Federasyonu tarafınca atanan bu 3 yargıcı tarafınca rakibimiz Efes’e armağan edilmiştir.

Anadolu Efes’in maç süresince 32 özgür atış kullanmasına izin verilirken, bu sayı Takımımız için yalnızca 12 olarak kalmış; üstelik maçın karar anlarında Takımımız aleyhine çalınan ve çalınmayan fazlaca tehlikeli sonuç fauller maçın kazanınını belirlemiştir.

Bu maçta, ilgili hakemlerin ortaya koyduğu tavrın sebebini, motivasyonlarının kaynağını ve yaşanmış olan rezilliğin açıklamasını Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan ivedilikle bekliyoruz.

Bugün yaşanmış olan son örnek olan basketbol maçından hareketle Türk sporunda branş fark etmeksizin görevi ve sorumluluğu olan hepimiz şunu bilmelidir ki;

Türk sporunda derhal her branşta yapmış olduğu maddi içsel yatırımlar, benzeri olmayan fedakarlık, tarifsiz emekle; marka kıymetini, rekabeti ve reytingi ayakta tutan kulüplerin başlangıcında gelen Fenerbahçe’nin sahalarda ve salonlarda göz bakılırsa bakılırsa, açık açık haksızlığa uğratılmasına dur demenin zamanı gelmiştir.

Oynanacak maçları, ortaya konan mücadeleyi, verilen emekleri hakkıyla yönetmeyecek, neticeleri hakemlerinizle belirleyecekseniz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tavrımız ve cevabımız en sert şekilde olacaktır.”

TBF’DEN HAKEM YÖNETİMİNE İLİŞKİN KARAR

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko maçında vazife alan hakemlere sürem sonuna kadar vazife vermeyeceğini açıklamıştı. Bu doğrultuda Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal sürem sonuna kadar vazife alamayacaklardı.

TBFnin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ektinin kararındaki perde arkası ortaya çıktı

TBF’den meydana getirilen izahat şu şekildeydi:

“Sürem başından beri hakemlerimizin genel performansından son aşama memnun olmakla beraber, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko içinde İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan müsabakanın bilhassa dördüncü çeyreğinde çalınan düdüklerle maçın sonuna etki edilmesi, Merkez Yargıcı Kurulu’ndan Görevli Basketbol Federasyonu Asbaşkanı sıfatıyla herhangi bir halde art niyet olmadığından güvenli olmama rağmen şahsımı üzmüştür.

Mevzuyu tüm teknik bilgileri ile ele alan Merkez Yargıcı Kurulu da benzer bir değerlendirmeyle, dün oynanan karşılaşmanın üç hakemini sürem sonuna kadar dinlendirme sonucu almıştır.

Ülkemizi yurt haricinde gurur duyduğumuz başarılarıyla temsil eden, ligimizdeki rekabetleriyle basketbolumuza büyük güç ve renk katan iki güzide kulübümüz, Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko’nun Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final eşleşmesindeki hem seyir hem de teknik anlamdaki basketbol kalitesinden büyük kıvanç duyuyorum.

Hakemlerin değil sahadaki mücadelenin konuşulmuş olduğu bir play-off serisinin süreceğine inancım tamdır.”

FENERBAHÇE’DEN KARARA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME: CAYDIRICI VE BU HAKEM KATLİAMININ KARŞILIĞI OLAN BİR CEZA DEĞİL

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun almış olduğu karar sonrası Fenerbahçe tarafınca yeni bir izahat yapılmıştı. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Komsuoğlu, yaşananlara ilişkin kulübün resmi mecraları üstünden bir açıklamada bulunmuştu.

TBFnin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ektinin kararındaki perde arkası ortaya çıktı

Sertaç Komsuoğlu’nun açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı:

“Dün akşam oynanan Türkiye Sigorta Basketbol Ligi 2022-2023 sezonu Play-off yarı final 3. maçında yaşanmış olan, kesinlikle yargıcı hatası olarak kabul etmeyeceğimiz kararlara yönelik tavrımızı maçın peşinden yaptığımız izahat ile belirttik. İlgili açıklamada Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan bir yanıt beklediğimizi vurgulamıştık.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafınca mevzu ile ilgili olarak Asbaşkan Kemal Dinçer imzasıyla meydana getirilen açıklamada “yargıcı kararlarının maçın sonucuna etki etmiş olduğu” ifadeleri yer almıştır.

Maçın sonucuna etki eden yargıcı sonucu ifadesine karşın TBF tarafınca alınan aksiyon kesinlikle caydırıcı ve bu yargıcı katliamının karşılığı olan bir ceza değildir.

Sporun her branşında adil rekabet şartlarını sağlamak ve korumak zorunda olan federasyonların, söz mevzusu Fenerbahçe olduğunda ortaya koydukları skandal yaklaşımlardan biri daha olarak tarihe geçen bu karar, tarafımızca “hakemlerin erken tatile gönderilmesinden” başka bir anlam ifade etmemektedir.

Dün meydana gelen karşılaşmanın hakemleriyle ilgili önümüzdeki sezonlarda da alınacak kararların takip edeni olacağız.

Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan talebimiz, bu ve benzeri yargıcı performanslarının tekrar tekrarlanmaması adına kalıcı ve etkili adımların en emin şekilde atılmasıdır.

Aksi takdirde Basketbol Süper Ligi’nde ilerleyen dönemde atacağımız tüm adımları en köktencilik şekilde gözden geçireceğiz.

Fenerbahçe Beko Adam Basketbol Takımımızın “yargıcı kararlarıyla” bir maç daha kaybetmesine asla izin vermeyecek, gerekmesi durumunda her türlü aksiyon kararlılıkla alacağız.

Takımımızın oynayacağı play-off serisi 4. maçı yönetecek yargıcı üçlüsü içinde yer edinen Can Mavisu’nun, toplumsal medya hesaplarında kullandığı infiale sebep olan profil fotoğrafında Anadolu Efes maçından bir enstantane yer alması sorumsuzca bir tutumdur ve tarafsızlığa gölge düşürmektedir.

Nitekim adı geçen hakemin mevzunun kamuoyuna yansımasından sonrasında toplumsal medya hesaplarını kapatması da bu konudaki haklılığımızın bir göstergesidir.

Ek olarak dün meydana gelen karşılaşmada öne çıkan yargıcı kararları haricinde bir hususu daha gündeme getirmek istiyoruz.

Anadolu Efes ile oynadığımız Play-off serisi üçüncü karşılaşması süresince ve sonrasında, “centilmenliği ile meşhur” ev sahibi ekip taraftarlarınca sporcularımıza, antrenörlerimize ve bizlere sarf edilen sözler terbiye sınırlarını fazlasıyla aşmıştır.

Bilhassa savaşım sonrasında, saha içi koltuklarında yer edinen kendini bilmez kişilerce ekibimize edilen küfürlerle ilgili lüzumlu tüm yaptırımlar tarafımızca takip edilmektedir.

Kulübümüz, salonuyla, en büyük gücü olan taraftarıyla ve her geçen yıl daha da güçlenen sarı mirasıyla, hem hanımlarda hem de erkeklerde savaşım etmiş olduğu tüm kulvarlarda şampiyonluğa oynayan, ülke basketbolumuzun lokomotifi ve en büyük değeridir.

Her branşta olduğu şeklinde adam basketbolda da tek beklentimiz, başta Federasyon tarafınca, adil rekabet koşullarının hiçbir istisnaya müsade edilmeden sağlanması, aksi durumlarda ise lüzumlu yaptırımların emsal teşkil edecek şekilde uygulanmasıdır.”

BİR KARAR DA AYTUĞ EKTİ’DEN!

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun verdiği karar sonrası Aytuğ Ekti, bir izahat yaparak bu kez kişisel olarak verdiği sonucu paylaştı.

TBFnin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ektinin kararındaki perde arkası ortaya çıktı

Hakemliği bıraktığını aktaran Aytuğ Ekti’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde 30 senedir hem yurt içi hem yurt dışı hakemliği icra eden bir yargıcı olarak; Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-2023 sezonu play-off yarı final maçı olan Efes – Fenerbahçe karşılaşmasının bahsi geçen teknik hatalar sonucu bir tarafa armağan edilmesi yargısının Türkiye Basketbol Federasyonu’na aldırttığı ‘hakemlerin sürem sonuna kadar dinlendirilmesi’ kararını kınayarak reddettiğim için hakemlik mesleğine duyduğum saygı sebebiyle kariyerimi sonlandırdığımı kamuoyu bilgisine arz ederim. ‘Maçın sonucuna etki eden yargıcı sonucu’ ifadesi, karşılaşmalarda adil rekabet şartlarını sağlamakla görevli hepimiz için kabul edilemez olmakla beraber Fenerbahçe Yönetimi tarafınca ısrarla daha büyük ve caydırıcı yaptırımlar uygulanması talep edilmektedir. İşte tam bu aşamada bu sonucu verme önceliğim, bahsi geçen karşılaşmanın sonuçlarının teknik olarak belirlenmediği yargısına varılarak töhmet altında bırakılan hakemlik mesleğine olan saygımdır. 30 yıl ilkin, atadan saygı duyarak seçtiğim hakemlik görevimi layıkıyla yerine getirmek için gösterdiğim özveri; hak etmiş olduğu şekilde son bulmadığı için mutsuz, fakat bununla beraber gösterdiğim özveriye yakışır şekilde bir meslek grubunu bu töhmetten arındırma sorumluluğu hissindeyim. İnsanı etik değerler ve sportif etik değerler ışığında, yargıcı arkadaşlarıma bundan sonrasında görevli oldukları federasyonlarına ve maçlarını yönetmekle yükümlü oldukları takımlara kendilerini ve teknik kararlarını açıklamak zorunda olmadıkları, yalnız Internasyonal Basketbol Kuralları’na doğal olarak kalınan başarıya ulaşmış nice sezonlar arzuluyorum.”

İŞTE O KARARIN PERDE ARKASI

Yazarımız Gökhan German, Aytuğ Ekti’nin kararının perde arkasına değindi. Aytuğ Ekti’nin esasen kurallar gereği hakemliği bırakması gerekirken sergilediği tutum dikkat çekti.

TBFnin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ektinin kararındaki perde arkası ortaya çıktı

İşte Gökhan German’ın mevzuya ilişkin değerlendirmesi:

“Oldukca tartışmalı geçen Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko Play-Off yarı final 3. maçı sonrası garip bir gelişme daha yaşandı. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun maçı yöneten hakemler hakkında açıklaması sonrası Aytuğ Ekti, durumu protesto edip ‘hakemliği bıraktığını’ deklare etti. Oysa 50 yaş sınırı sebebiyle sürem başlangıcında hakemliği bırakması gerekiyordu. Sadece TBF ile meydana getirilen anlama gereği 1 yıl daha vazife yapması sonucu alındı. Şu demek oluyor ki esasen emekli oluyordu, ‘sürem sonuna kadar dinlendirilme’ sonucu sonrası da otomatikman hakemliği bitmişti. Çıkıp, ‘Bu izahat sebebiyle hakemliği bırakıyorum’ demesi fazlaca garip. Ek olarak maçta düdük çalan öteki iki arkadaşı da zor durumda bırakıyor. Ortaya ‘Ben cesaret gösterdim, siz gösteremediniz’ algısı çıkıyor. Bu da fazlaca yanlış bir tutum bence. Fiilen esasen vazife süresi bitmiş bir hakemin ‘ben bıraktım’ çıkışını idrak etmek güç…”

 

TBFnin açıklaması sonrası hakemliği bırakan Aytuğ Ektinin kararındaki perde arkası ortaya çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz