Aytuğ Ekti hakemliği bıraktı! Anadolu Efes – Fenerbahçe maçına damga vurmuştu! – Basketbol Haberleri

Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında A.Efes, Fenerbahçe’yi 97-91 yenik ederek seride durumu 2-1’e getirmişti. Maçın peşinden TBF, yarışma hakemleri Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal’a sürem sonuna kadar maç verilmeyeceğini açıklamıştı. Alınan bu kararla ilgili paylaşımlarda bulunan yargıcı Aytuğ Ekti, görevi bıraktığını belirterek, şu cümlelere yer verdi:

“Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde 30 senedir hem yurt içi hem yurt dışı hakemliği icra eden bir yargıcı olarak; Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-2023 sezonu play-off yarı final maçı olan Efes – Fenerbahçe karşılaşmasının bahsi geçen teknik hatalar sonucu bir tarafa armağan edilmesi yargısının Türkiye Basketbol Federasyonu’na aldırttığı ‘hakemlerin sürem sonuna kadar dinlendirilmesi’ kararını kınayarak reddettiğim için hakemlik mesleğine duyduğum saygı sebebiyle kariyerimi sonlandırdığımı kamuoyu bilgisine arz ederim. ‘Maçın sonucuna etki eden yargıcı sonucu’ ifadesi, karşılaşmalarda adil rekabet şartlarını sağlamakla görevli biz için kabul edilemez olmakla beraber Fenerbahçe Yönetimi tarafınca ısrarla daha büyük ve caydırıcı yaptırımlar uygulanması talep edilmektedir. İşte tam bu aşamada bu sonucu verme önceliğim, bahsi geçen karşılaşmanın sonuçlarının teknik olarak belirlenmediği yargısına varılarak töhmet altında bırakılan hakemlik mesleğine olan saygımdır. 30 yıl ilkin, atadan saygı duyarak seçtiğim hakemlik görevimi layıkıyla yerine getirmek için gösterdiğim özveri; hak etmiş olduğu şekilde son bulmadığı için mutsuz, fakat bununla beraber gösterdiğim özveriye yakışır şekilde bir meslek grubunu bu töhmetten arındırma sorumluluğu hissindeyim. İnsanı etik değerler ve sportif etik değerler ışığında, yargıcı arkadaşlarıma bundan sonrasında görevli oldukları federasyonlarına ve maçlarını yönetmekle yükümlü oldukları takımlara kendilerini ve teknik kararlarını açıklamak zorunda olmadıkları, yalnız Internasyonal Basketbol Kuralları’na doğal olarak kalınan başarı göstermiş nice sezonlar arzuluyorum.”

NE OLMUŞTU

3 Haziran’da Ülker Salonu’nda oynanan ilk maçı Fenerbahçe Beko 108-66 kazanmıştı. Seride ikinci karşı karşıya gelme ise gene Kanarya’nın sahasında gerçekleşmişti. İki takımın da bir ara çift haneli sayılarla öne geçmiş olduğu ve son bölümünün büyük çekişmeye sahne olduğu maçta gülen taraf son saniye üçlüğüyle Anadolu Efes olmuştu.

Sertaç Komşuoğlu saha içine girdi, hakemlere tepki gösterdi!

Lacivert-Beyazlı ekip üçüncü maçta dün Fenerbahçe’yi 97-91 yenik edip, seride 2-1 öne geçmişti. Karşı karşıya gelme sonunda koşarak saha içine giren Fenerbahçe Kulübünün yönetim kurulu üyesi Sertaç Komşuoğlu, soyunma odasına giden hakemlere tepki göstermişti. Bu sırada Anadolu Efesli bazı taraftarlar da Komsuoğlu ve yanında bulunan sarı-lacivertli idarecilere tepki gösterirken, iki taraf içinde kısa süreli gerginlik yaşanmıştı.

Aytuğ Ekti hakemliği bıraktı Anadolu Efes - Fenerbahçe maçına damga vurmuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz