TBF’den olay karar! Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında… – Basketbol Haberleri

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-23 sezonu Play-Off yarı finalinde dün müthiş bir coşku daha yaşandı. 3 Haziran’da Ülker Salonu’nda oynanan ilk maçı Fenerbahçe Beko 108-66 kazanmıştır. Seride ikinci karşı karşıya gelme ise gene Kanarya’nın sahasında gerçekleşti. İki takımın da bir ara çift haneli sayılarla öne geçmiş olduğu ve son bölümünün büyük çekişmeye sahne olduğu maçta gülen taraf son saniye üçlüğüyle Anadolu Efes olmuştu. 

SİNAN ERDEM’DE GERGİN ANLAR!

TBFden olay karar Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

Sertaç Komşuoğlu saha içine girdi, hakemlere tepki gösterdi!

Lacivert-Beyazlı ekip üçüncü maçta dün Fenerbahçe’yi 97-91 yenik etti, seride 2-1 öne geçti. Karşı karşıya gelme sonunda koşarak saha içine giren Fenerbahçe Kulübünün yönetim kurulu üyesi Sertaç Komşuoğlu, soyunma odasına giden hakemlere tepki gösterdi. Bu sırada Anadolu Efesli bazı taraftarlar da Komsuoğlu ve yanında bulunan sarı-lacivertli idarecilere tepki gösterirken, iki taraf içinde kısa süreli gerginlik yaşandı.

TBFden olay karar Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

Fenerbahçe’den izahat gelmişti

Karşı karşıya gelme sonrası mevzuyla ilgili Fenerbahçe Kulübü’nden izahat geldi. ‘Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan maç sonucunu belirleme eden hakemlerin açıklanmasını bekliyoruz’ başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu akşam Fenerbahçe Beko Adam Basketbol Takımımız, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-23 sezonu play-off yarı final üçüncü maçında Anadolu Efes ile karşı karşıya geldi.
 
Karşı karşıya gelme maçın hakemleri Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal’ın ortaya koyduğu yönetimle 97-91 ev sahibi ekip lehine sonuçlandırıldı.
 
Bu maçın sonucu ne teknik adamların taktikleri sonucunda ne de  takımların sahada ortaya koyduğu savaşım ile belirlenmiştir.
 
Bu maç Türkiye Basketbol Federasyonu tarafınca atanan bu 3 yargıcı tarafınca rakibimiz Efes’e armağan edilmiştir.
 
Anadolu Efes’in maç süresince 32 özgür atış kullanmasına izin verilirken, bu sayı Takımımız için yalnızca 12 olarak kalmış; üstelik maçın karar anlarında Takımımız aleyhine çalınan ve çalınmayan oldukca eleştiri fauller maçın kazanınını belirlemiştir.
 
Bu maçta, ilgili hakemlerin ortaya koyduğu tavrın sebebini, motivasyonlarının kaynağını ve yaşanmış olan rezilliğin açıklamasını Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan ivedilikle bekliyoruz.
 
Bugün yaşanmış olan son örnek olan basketbol maçından hareketle Türk sporunda branş fark etmeksizin görevi ve sorumluluğu olan hepimiz şunu bilmelidir ki;
 
Türk sporunda derhal her branşta yapmış olduğu maddi içsel yatırımlar, eşi olmayan fedakarlık, tarifsiz emekle; marka kıymetini, rekabeti ve reytingi ayakta tutan kulüplerin başlangıcında gelen Fenerbahçe’nin sahalarda ve salonlarda göz gore gore, açık açık haksızlığa uğratılmasına dur demenin zamanı gelmiştir.
 
Oynanacak maçları, ortaya konan mücadeleyi, verilen emekleri hakkıyla yönetmeyecek, neticeleri hakemlerinizle belirleyecekseniz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tavrımız ve cevabımız en sert şekilde olacaktır.

TBFden olay karar Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

TBF’den izahat geldi!

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko maçında vazife alan hakemlere sürem sonuna kadar vazife vermeyeceğini deklare etti. Bu doğrultuda Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal sürem sonuna kadar vazife alamayacak. 

TBF’den meydana getirilen izahat şu şekilde:

“Sürem başından beri hakemlerimizin genel performansından son aşama memnun olmakla beraber, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko içinde İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan müsabakanın bilhassa dördüncü çeyreğinde çalınan düdüklerle maçın sonuna etki edilmesi, Merkez Yargıcı Kurulu’ndan Görevli Basketbol Federasyonu Asbaşkanı sıfatıyla herhangi bir halde art niyet olmadığından güvenilir olmama rağmen şahsımı üzmüştür.

Mevzuyu tüm teknik bilgileri ile ele alan Merkez Yargıcı Kurulu da benzer bir değerlendirmeyle, dün oynanan karşılaşmanın üç hakemini sürem sonuna kadar dinlendirme sonucu almıştır.

Ülkemizi yurt haricinde gurur duyduğumuz başarılarıyla temsil eden, ligimizdeki rekabetleriyle basketbolumuza büyük güç ve renk katan iki güzide kulübümüz, Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko’nun Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final eşleşmesindeki hem seyir hem de teknik anlamdaki basketbol kalitesinden büyük sevinç duyuyorum.

Hakemlerin değil sahadaki mücadelenin konuşulmuş olduğu bir play-off serisinin süreceğine inancım tamdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz