Yeni başantrenörü açıkladı! Fenerbahçe detayı… ‘Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur…’ – Basketbol Haberleri

Anadolu Efes’in başına geldiği günden bu yana bilhassa EuroLeague’de büyük başarılar kazanan ve bunu kendisinden daha kuvvetli rakiplere karşı meydana getiren Ergin Ataman, yeni sezonda Panathinaikos’u çalıştıracak. Deneyimli başantrenör iki kez EuroLeague’i Türkiye’ye getirmesinin yanı sıra basketbolcuların performansını arttırarak hepsini birer yıldıza dönüştürmesi de dikkat çekiciydi.

G.SARAY VE F.BAHÇE…

TARİHİ BAŞARILARLA DİKKAT ÇEKTİ

Şimdilerde Türk basketbolunun lokomotifi takımlardan biri haline gelen ve Fenerbahçe Beko ile yaşanmış olan rekabetin de baş yapıcılarından olan Ergin Ataman’ın ayrılığını, Spor Kralyazarı Gökhan German değerlendirdi. Köşesinde Ataman’ın başarılarının yanı sıra ekibi nerede devralıp hangi noktaya getirdiğine kadar derin bir noktaya da değinen German’dan çarpıcı sözler…

Yeni başantrenörü açıkladı Fenerbahçe detayı... Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur...

Yazarımız Gökhan German’ın ‘Bir Efes klasiği!’ başlıklı yazısı…

Yeni sezonda Panathinaikos’la anlaşan Ergin Ataman, Fenerbahçe galibiyeti sonrası oldukça doluydu. Kırgındı… ‘Konuşacak oldukça şey var fakat anlatamıyorum’ dedi. Niçin kırgın olduğu oldukça açık aslen… Ilkin 20 yıl önceye, sonrasında Efes’in Avrupa’yı 4 yıl domine etmiş olduğu döneme dönelim…

Anadolu Efes 2000 senesinde tarihinde ilk kez Final-Four’a kalmıştı. Coach Ergin Ataman’dı… Zamanı bir başarı elde etmişti.

Fakat Ergin Ataman 6 ay sonrasında başkan tarafınca görevinden alındı. Fena gidiş sebebiyle kan değişimi gerekiyormuş!!

Aradan 20 yıl geçti.

Efes onlarca alıştırmacı, yüzlerce oyuncu değiştirdi, milyonlarca dolar para harcadı. Elde ise koskocaman bir ‘sıfır’ vardı.

G.SARAY’A MÜJDE

20 yılda hiçbir şey değişmemiş

Euroleague’i sonuncu icra ettikleri sürem yeniden takımın başına geçti Ergin Ataman.

Kadroyu kurarken, Larkin haricinde yıldız sayılacak bir oyuncu geçirme etmedi. O da bir şey kazanamamıştı. Zalgiris’te Pangos’un yedeği olan Miçiç destek oyun kurucu olarak alındı. Pleiss, Beaubouis, Moermann, Anderson, Simon, Motum ve Sertaç şeklinde Final-Four talibi hiçbir takımın almayı düşünmeyeceği isimlerle sözleşme imzaladı. Sonrasında da kariyeri dibe vuran, aylarca boş kalan Singleton takıma dahil oldu.

10-12 milyon dolarlık orta derece sayılacak bir bütçeyle kuruldu bu ekip ve 20 yıl sonrasında Efes Final-Four’a kaldı ve tarihinde ilk kez final oynadı.

Bir yıl sonrasında ise ligi domine ettiler. Tüm rakipleri sürklase ediyorlardı. Real, Barca, Olympiakos kim gelirse gelsin ilk yarıdan 20 fark yapmış olup maçı bitiriyorlardı. Doğal ki maçlar oynanmadan kazanılmaz fakat bana nazaran çağdaş Euroleague tarihinin en iyi basketbol oynayan takımıydı Anadolu Efes. Sakatlık vs olmasaydı muhtemelen şampiyon olacaklardı fakat Covid sebebiyle sürem iptal edildi.

Yeni başantrenörü açıkladı Fenerbahçe detayı... Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur...

Kimsenin yüzüne bakmadığı oyuncularla…

Peşinden bu oyuncularla tarihinin ilk Euroleague şampiyonluğunu kazanmıştır Anadolu Efes ve Ergin Ataman… Hepimiz diyor ya ‘Miçiç-Larkin ve öteki yıldızlar bizde olsa ikimiz de şampiyon oluruz’… O oyuncuların asla biri yıldız değildi. Ne Miçiç, ne Moerman, ne Pleiss, ne Anderson ne ötekiler.. Ne de 29 yaşına kadar 10-11 değişik kulüpte oynayan, Anadolu’yu gezen Sertaç Şanlı. Takımın eskisi Dunston haricinde şampiyonluk gören bir isim bile yoktu bu takımda. Hepsi takımla birlikte gelişti, hepsi birer yıldız oldu.

Doğal ki şampiyon oyuncuları tutmak için onlara şampiyon parası ödemek gerekiyordu. Bir çoğunun aldıkları ücret arttı. Miçiç-Larkin, (Mirotiç) hariç Avrupa’nın en oldukça kazanan oyuncuları içinde yer alıyordu.

TAKAS FORMÜLÜ

Fenerbahçe Beko daha pahalı bir takımdı

Fakat üst üste ikinci kez şampiyon oldukları yıl gene de Efes’in bütçesi; mesela o yıl Play-Off bile yapamayan De Colo, Vesely şeklinde yıldızlara haiz Fenerbahçe Beko’dan daha azdı örneğin. (Buna Şehmuz, Starks, Floyd’un buy-outları ve şube maaşları dahil) Barcelona ve Real Madrid’i saymıyorum…

Konuşuluyor ya; o bütçeler, o yıldızlarla hepimiz şampiyon olur. Öyleki olmuyor işte…

Kısacası Ergin Ataman ve ekibi 4 yıl Avrupa’da fırtına şeklinde esti. 3 final, 2 şampiyonluk ve sayılmayan bir sürem.

Anadolu Efes ve başkan Tuncay Özilhan’ın senelerdir hayalini kurduğu senaryolar gerçek oluyordu. Efes artık Avrupa’nın en büyüğüydü.

Yeni başantrenörü açıkladı Fenerbahçe detayı... Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur...

Kupa zaferlerinin yanı sıra Ataman’ın en büyük başarısı ise o özlenen Efes ruhunu geri getirmiş olmasıydı.

Senelerdir boş tribünlere oynayan, otobüslerle salona yandaş taşıyan kulüp, parasız bilet dağıtan kulüp artık ‘kapalı gişe’ oynuyordu her müsabakasını. Sinan Erdem Spor Salonu tam kapasite dolarken binlerce bilet talebi de karşılıksız kalıyordu.

Bu yıl ne oldu? Yalnış geçirme hamleleri yapılmış oldu. M’Baye, Pollonara, Ziziç şeklinde. Clyburn transferi büyük riskti. Miçiç ve Larkin varken bir büyük yıldızı daha sisteme adapte edebilmek kolay olmayacaktı. Ergin Ataman bunu başaramadı. Ekip da kendi de sezona fena başladı ve fena tamamlamış oldu. Kendi de ekip da bana nazaran ihtiyaç duyulan kontantrasyonu sağlayamadı.

Efes tarihinin kim bilir en pahalı kadrolarından biriydi Clyburn-Micic-Larkin’li ekip ve Play-Off’a kalamamak büyük hayal kırıklığıydı. İki yıl üst üste şampiyon olduktan sonrasında Play-Off dışı kalmak doğal ki başarısızlık.

Peki bunun sonucu 4 senelik efsaneleşmiş sezonları bir kalemde silip atmak mı olmalı?

SÜRPRİZ İSİM

Obradoviç 10 kere kovulmuştu!

Yakın geçmişten bir örnek vereyim.

Zeljko Obradoviç… Panathinaikos’la tam 13 sürem geçirdi. 8 Final-Four, 5 şampiyonluk. Efsaneleşmiş coach, efsaneleşmiş ekip!!

Peki aradaki 5 sürem.

Panathinaikos 2002-2003 sezonda şampiyonluk sonrasında kaderin cilvesi Ergin Ataman’ın çalıştırdığı Montepaschi Siena’nın bulunmuş olduğu gruptan çıkamadı ve Final-Four yapamadı. 2004 senesinde Top 16 grubunu sonuncu tamamlamış oldu ve elendi. 2005-2006’da Serkan Erdoğan’ın 24 sayı attığı maçta TAU Ceramica’ya yenildi ve tarihinde ilk kez Play-Off’tan elendi Obradovic. Gene Final-Four’a kalamadı. Bir yıl sonrasında Euroleague şampiyonu oldu fakat 2008’de Play-Off bile yapamadı. Kariyerinin en fena Euroleague sezonlarından birini geçirdi. Fakat kimse ona ‘buraya kadar’ demedi, Obradoviç yeniden Panathinaikos’u şampiyonluklara taşıdı.

Yapılması ihtiyaç duyulan sürem başlangıcında Ergin Ataman’ın önüne 5 senelik sözleşme koymak olmalıydı.

Sanki Anadolu Efes Panathinaikos şeklinde bir sürü kupa kazanmış, bir sürü Final-Four heyecanı yaşamış da, alıştırmacı beğenmiyor.

Yeni başantrenörü açıkladı Fenerbahçe detayı... Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur...

Pablo Laso’nun da 10 senelik Real Madrid kariyerine bakın. Şampiyonluklar, finaller var fakat boşa geçen bir sürü sürem da.

Ergin Ataman’ın boşa geçecek bir sezonluk hakkı da yokmuş demek ki Efes yönetimi gözünde…

20 yıl Final-Four bekle, aynı 20 yıl ilkin olduğu şeklinde fena giden bir sürem sonrası Ergin Ataman’ı gönder. 20 yılda hiçbir şey değişmemiş…

Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur… O Panathinaikos’ta başarısız olsa da, ertesi yıl başka bir Euroleague takımında iş bulur. Ümit ederim Anadolu Efes, bir 20 yıl daha Ergin Ataman şeklinde birini beklemez…

Not: Erdem Can’ın Efes’le anlaştığı bilgisi var. Laso haricinde hiçbir yabancı coach Efes’i kesmezdi. Erdem Can ilk antrenörlük sezonunda mükemmel bir iş çıkardı. Bir ihtimal Telekom’u şampiyon da meydana getirecek. Can’ın Efes’i bu seviyelerde tutma, daha da yukarı çıkarma potansiyeli var. Fakat kendi kurmadığı takımla başarısız olma olasılığı da… Geleceği oldukça parlak bir coach. Ümit ederim Efes’le antak kalma olur ve mükemmel sezonlar geçirir…

Yeni başantrenörü açıkladı Fenerbahçe detayı... Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur...

FORMÜL BULUNDU

TRANSFERDE SICAK GELİŞME

Yeni başantrenörü açıkladı Fenerbahçe detayı... Kaybeden Ergin Ataman olmaz, Efes olur...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz