Begüm Pusat’ın hayatı basketbolla değişti – Basketbol Haberleri

Doğuştan serebral palsi (beyin hasarına bağlı olarak gelişen hareket ve duruş bozukluğu) hastası olduğundan tekerlekli sandalyeye mahkum olan Begüm Pusat, 10 yaşlarında basketbol oynamaya başladı.

Şu an Tekerlekli Iskemle Basketbol A Hanım Ulusal Ekibi’nda forma giyen ve takımın Aksaray’daki kampında ter döken Pusat, yaşamının değiştiğini söylemiş oldu. Pusat, okulun önünde görmüş olduğu ulusal oyuncu Işıl Alben’in resminin de bulunmuş olduğu basketbol reklamı sonrası, ilk olarak takımın kampını, peşinden Beşiktaş Tekerlekli Basketbol Takımının müsabakasını izlemesiyle, basketbol oynamaya başladığını belirtti.

Begüm Pusatın hayatı basketbolla değişti

İSMİ ORTAYA ÇIKTI

‘BASKETBOL, HAYATA BAKIŞ AÇIMI DEGİSTİRDİ’

Basketbolla tanışmadan ilkin engeli olmaktan utandığını belirten Pusat, şunları söylemiş oldu:

”Basketbol benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ben eskiden engelimden utanan birisiydim. Hiç kimseye engelim olduğu söylemezdim. ‘Sol elinde ve sol ayağında ne sorun var?’ diye soranlara, ‘Buruk, kırık’ şeklinde cevaplar verirdim. Asla engelimi söylemezdim. Basketbola başlayınca, her şeyin hayatımızın akışında var olabileceğini öğrendim. Hiçbir şey senin istediğine ulaşmana engel değil. Sen onu istiyorsan, bunu yapabilirsin. Basketbol sahasına girince tüm engeller ortadan kalkıyor. Ben iskemle üstünde basket atabiliyorum. Bu sandalyeyle her şeyi yapabiliyorum. Basketbol, bana savaşmayı ve hayatta her türlü zorluğun aşılabileceğini öğretti.”

Pusat, şu an bir taraftan ulusal takımda oynadığını, bir taraftan da spor yöneticiliği kısmı için üniversite imtihanlarına hazırlandığını sözlerine ekledi.

O DETAY ORTAYA ÇIKTI

Begüm Pusatın hayatı basketbolla değişti

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz