Türkiye, ABD’yi yenerek şampiyon oldu! – Basketbol Haberleri

Yalova 90. Yıl Spor Salonu’nda gerçekleşen turnuvanın final maçında son 2 paralimpik oyunlarında dünya şampiyonu olan ABD ile Türkiye kozlarını paylaştı. Karşılaşmanın ilk periyodu ABD’nin 14-12’lik üstünlüğüyle bitti. İkinci periyotta da başa baş geçen savaşım sonunda ABD 29-28’lik skorla devreye önde girdi.

Üçüncü periyotta da oyunda denge bozulmazken ABD son periyoda 1 sayı farkla, 51-50 önde girmeyi başardı.
Büyük bir mücadelenin ortaya koyulduğu son çeyrekte ise Türkiye A Ulusal Ekibi rakibine karşı daha etkili bir oyun sergiledi. Karşılaşmayı 72-68 kazanan Türkiye birincilik kupasını kaldıran ekip oldu. Türkiye, şampiyonluk kupasını Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alparslan Erkoç’un elinden aldı.
Türkiye’ye kaybeden ABD turnuvada ikinci oldu. Öte taraftan Japonya’yı yenen Avusturalya da turnuvayı 3’üncü olarak tamamladı.

Türkiye, ABD’yi yenerek şampiyon oldu

Alparslan Erkoç: “Bizlere güvenin oldukça güzel günler bizi bekliyor”

Karşılaşama sonunda açıklamalarda bulunan Federasyon Başkanı Alparslan Erkoç, Türkiye tarihinde ilk kez düzenledikleri kıtalararası turnuvada şampiyon olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Yalova’da dört gün devam eden turnuvada şampiyon olduk. Devletimizi bizlere güveniyor, Cumhurbaşkanımız da güveniyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da destekleriyle 2024 Fransa’da düzenlenecek paralimpik oyunlarında inşallah dünya şampiyonu olacağız. Olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandıracağız. Bizlere güvenin oldukça güzel günler bizi bekliyor” diye konuştu.

Sedat İncesu: “Oldukça ciddi bir potansiyel var”

Türkiye A Ulusal Ekibi Antrenörü Sedat İncesu ise oyuncuları başarılarından dolayı kutlama etti. İncesu, turnuvanın oldukça verimli geçtiğini dile getirerek şu şekilde konuştu:

“Bu ekibe bu şansı veren Alparslan başkanımıza da oldukça teşekkür ediyorum. Başkanlığa ona bir kupayla sefalar getirdin dedik. Daha oldukça yolumuz var. Oldukça ciddi bir potansiyel var. Burada yalnız iki sistemle oynadık fakat onlara inancımız sonsuz. Hep birlikte oldukça ciddi anlamda çalışıyoruz. Bu ekip ve aile işi. Biz bir aileye dönmeye başladık. Oldukça mutlu, tutkulu, hedefli. Geri de gelecek diye inanıyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz