Işıl Alben, profesyonel basketbol kariyerini noktaladı – Basketbol Haberleri

Türk hanım basketbol ve Galatasaray tarihinin mühim adları içinde gösterilen Işıl Alben, 37 yaşlarında ustalaşmış basketbolculuk yaşamını noktaladı. Sarı Kırmızılı kulüpten meydana getirilen açıklamada, “Galatasaray Hanım Basketbol Ekibi’nın unutulmaz başarılarında imzası olan efsaneleşmiş oyuncumuz Işıl Alben, ustalaşmış basketbol yaşamını noktaladı. Efsaneleşmiş bir kaptan, Galatasaray duruşunu sahada uzun seneler layığıyla sergileyen örnek bir sporcu olarak Galatasaray Hanım Basketbol Ekibi’nın unutulmaz başarılarındaki katkın, şanlı armamıza olan sadakat ve emeğin için sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.” denildi.

Işıl Alben, profesyonel basketbol kariyerini noktaladı

İlk olarak 2007-2008 sezonunda Galatasaray formasını giyen Işıl Alben, 2014 yılına kadar 7 sürem başarıyla taşımış olduğu Galatasaray formasıyla 1 EuroLeague Women, 1 EuroCup Women, 1 Türkiye Süper Ligi, 5 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı kupası kazanmıştır.

Işıl Alben, profesyonel basketbol kariyerini noktaladı

2014-2015 sezonu başlangıcında Rusya Ligi ekiplerinden Dinamo Kursk’a aktarma olan tecrübeli isim, 1 senelik aranın peşinden 2015-2016 sezonu başlangıcında 5 yıl sürecek 2. Galatasaray dönemine başladı ve kariyerine ve Galatasaray Müzesi’ne 1 EuroCup Women Şampiyonluğu ekleyen takımın kaptanlığını yapmış oldu.

Işıl Alben, profesyonel basketbol kariyerini noktaladı

2020 senesinde çocukluk aşkı Galatasaray ile bir ayrılık daha yaşayarak BOTAŞ forması ile 2 sürem geçiren Işıl, geçen yıl tekrardan Galatasaray ile 1+1 senelik sözleşmeye imza atmıştı.

Işıl Alben, profesyonel basketbol kariyerini noktaladı

Işıl Alben, toplumsal medya hesaplarından yapmış olduğu veda paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Fazlaca güzeldi sahalarda olmak. Tarifi zor duygular. Tüm zorluklarına karşın oldukca mutlu oldum. Fazlaca keyifli anlamış olur biriktirdim. Geriye dönerek baktığımda “hepsini ben mi yapmışım” söylediğim görkemli kariyer notlarım oldu. Olimpiyatlar, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, Euroleague Women ve EuroCup Women organizasyonlarıyla dolu dolu bir kariyeri geride bırakıyorum.

“Tüm bu süreç içinde evlatları ve gençleri spor hayata geçirmeye, basketbol oynamaya teşvik edebildiysem, ülke sporumuza yeni yeteneklerin katılmasına destek verebildiysem ne mutlu bana. 10 yaşımda başladığım basketbol yaşantıma 27 yıl süresince o denli oldukca duygu ve deneyim sığdı ki… 3 ön çapraz bağ ameliyatı sonrası yine sahaya çıkabileceğini bilhassa gençlere ispatlamak bunların en kıymetlilerindendi.

Bir sporcu olarak herhalde en oldukca ilgiye ve sevgiye doyanlardanım. Gururla taşıdığım kulüp ve Ulusal Takim formalarıyla hem yurt dışı hem yurt içinde gittiğim her yerde sayısız seyirciyle buluştum. Bir tek basketbol değil tüm spor severler tarafınca bana yasatılan sevgi seli devamlı kalbimde olacak.

Ve Galatasaray… Çocukluk aşkımsın diye başlasam herhalde kafi olur. Bir sporcu için hayalindeki formayı 13 sürem süresince giymek, kaptan olmak, ilklere imza atmak, kupalar kaldırmak, taraftarla bütünleşmek tarifsizdi. Ali Sami Yen Bey’in söylediği şeklinde “Türk olmayan takımları yenme başarısını” gösterdiğimi düşünüyorum. Galatasaray’ın bir halatı hep beraber çekenlerin, hep beraber üzülüp, hep birlikte sevinmesini bilenlerin ekibi bulunduğunu Baba Gündüz’den, bizi sevenlerin üzülmemesi icap ettiğini Metin Oktay’dan öğrenip seneler içinde hep bu yollardan gitmeye çalıştım. Formamı her defasında gururla ve hep ayni heyecanla giydim.

Kulübüm ve ekibimle birlikte güzel bir “Jübile Sezonu” programı yapıyoruz. Beni izleyen, destekleyen hep beraberce, her şehirle, her organizasyonla çeşitli şekillerde buluşup doya doya vedalaşmak isterim.

Kariyerim süresince çalıştığım tüm başkanlara, yöneticilere, antrenörlere, kondisyonerlere, menajerlere, oyuncu temsilcilerine, sıhhat görevlilerine, araç-gereç sorumlularına, ekip arkadaşlarıma, sponsorlara, basın mensuplarına, yargıcı dostlarıma, basketbol topluluğunun tüm paydaşlarına ve her daim gücüm olan taraftarlara ve aileme tefekkürlerimi sunarım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz