HADO Üniversiteler Turnuvası’nda şampiyon Bahçeşehir Üniversitesi oldu – Basketbol Haberleri

Türkiye’nin ilk tekno sporu olan ve resmi bir Spor branşı olan HADO’nun Üniversiteler Şampiyonası bu yıl Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde gerçekleşti. Süper Lig ve 1.Lig takımlarının yarıştığı turnuvaya Türkiye’nin dört bir yanından toplam 20 üniversite katıldı.

Süper Lig’in Şampiyonu üst üste ikinci kez BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ oldu.

Turnuvada FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ HADO Ekibi ikinci olurken, ISPARTA SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ HADO Ekibi ise turnuvayı bronz madalya ile tamamladı.

HADO Birinci Lig’te Şampiyon olan İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ, ikincilik başarısına imza atan ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ HADO Ekibi, üçüncü sırada yer edinen ev sahibi MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ HADO Ekibi ve dördüncü olan İTÜ HADO Takımları önümüzdeki turnuvada HADO Süper Lig’te savaşım etmeye hak kazanmıştır.

Şampiyona mevzusunda HADO Türkiye Direktörü Koray Erdemir şunları kaydetti:

“Türkiye’de HADO artık bir branş sporu haline geldi ve TUSF ile beraber Türkiye’nin her noktasında büyümeye ve oyuncu havuzu da gelişmeye devam ediyor. HADO Üniversiteler Şampiyonası’nın ikincisini de başarıya ulaşmış şekilde geride bıraktık. 2023-24 Sezonunda ekip ve oyuncu sayıları yeni üniversitelerin HADO takımlarının kurulması ile turnuvalara katılım daha da zenginleşecek. Ek olarak bu yıl hedeflerimiz içinde Okul Sporları Federasyonu ile ortak emekler yaparak, alt yaş gruplarında da Bölgesel ve Türkiye Şampiyonaları düzenlemek bulunmaktadır.

Bu organizasyonun gerçekleşmesine öncülük eden Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’na, organizasyona ev sahipliği meydana getiren Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve Spor Bilimleri Fakültesi’ne, HADO sporu teknik kurul üyesi Prof. Dr. Sami Mengütay hocamıza ve şampiyonaya renk katan tüm üniversite takımlarımızın sporcularına ve idarecilerine teşekkürlerimizi sunarız.

HADO Hakkında

Artırılmış gerçeklik ekipmanları ve bir yazılım vasıtasıyla üçer kişiden oluşan ve iki takımla oynanan HADO, geleneksel yakar top oyununun hızlandırılmış ve dijitalleştirilmiş bir versiyonu olarak dikkat çekiyor. Kolay kuralları yardımıyla sporcuların kolayca adapte olabildiği HADO, oyuncuların fizyolojik ve mental gelişimine katkı sağlıyor. Ek olarak; takımların ve oyuncuların bireysel performanslarını kontrol ederek, geliştirmelerine de olanak tanıyor. Ekip sporu olan HADO, yaş ve cinsiyet göz etmeksizin, etken spor meydana getiren genç nesilden, öğrencilere, kurumsal çalışanlardan ailelere uzanan geniş bir kesime hitap ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz