Fırat Okul: Hedefimiz Play-Off’tan çıkmak – Basketbol Haberleri

Türkiye Hanımefendiler Basketbol Ligi’nde dün oynanan maçta DİBA’yı yenik ederek play-off’a avantajlı girme yolunda mühim bir adım atan İzmit Belediyespor’da emekler tüm hızıyla sürüyor. İzmitli periler, cumartesi günü oynayacağı Elazığ İl Hususi İdare Basketbol ile oynayacağı maç için bugün İzmit Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda antrenman gerçekleştirmiş oldu. Ligde 42 puanla 2. sırada bulunan İzmit Belediyespor’un kalan fikstürden beklentisi tekrardan Süper Lig’e çıkmak. Elazığ deplasmanı öncesi Başantrenör Fırat Okul açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Ekibi finale odaklıyoruz”

İşlerin yolunda gittiğini fakat mühim olanın play-off’lardan üst lige çıkmak bulunduğunu belirten Başantrenör Fırat Okul, “Bu süreçte ligi ikinci olarak bitirmek istiyoruz. Önder direkt Süper Lig’e çıkmış olduğu için ikinci bitirdiğimizde play-off’ların birincisi oluyoruz. Son aldığımız galibiyetle en fena de 3. sırada bitiriyoruz. Bitirebileceğimiz en yukarıda bitirmek istiyoruz. Fakat iş ligi şu an ikinci yada üçüncü bitirmek değil. Play-off’lardan çeyrek final, yarı final ve finali kazanmak. Ekibi oraya odaklıyoruz ve oyuncular da ister istemez kendini oraya odaklıyor. Şu sebeple tüm bir sürem hep aynı gidişatta olmuyor. Fena başlamıştık, iyi bir ritim yakaladık. Kazandığımız maçlar üst üste oldu. Bu iniş çıkışlar benim antrenörlük hayatımda hep olduğundan bunu gözlemleyebiliyordum, olabileceğini biliyordum. Doğal ki izleyiciler her maçı kazanmak istiyor, böyle bir durum mümkün olmuyor maalesef. Şu sebeple insanız. Bir de hanım sporcularla, dış etkenlerden daha kolay etkilenen sporcu grubuyla çalıştığımız süre ister istemez bunlardan etkileniyoruz. Düşüşte benzer biçimde gözüksek de dün oynadığımız DİBA maçıyla çıkışa geçtik. Bu psikoloji işi. Bundan önceki Fenerbahçe maçında topu çembere atamazken, 2-3 tane üçlük sokmuşken dün 11 tane üçlük soktuk. Biz hedeflediğimiz yol üstünde gidiyoruz. Arada kazalar olabilir fakat kent bunu biliyor, sporla uğraşan insanoğlu biliyor. Devamlı kazanmak, devamlı zirvede olmak ikimiz de isteriz doğal ki fakat devamlı mümkün olmuyor. İşler bizim adımıza aslen iyi gidiyor. Hedefimiz play-off’tan çıkmak” diye konuştu.

“En sonunda bu kadro derinliği en büyük sıkıntıyı bende oluşturacak”

Sürem başlangıcında sıkıntılı süreçler geçirilmesine karşın iyi durumda olduklarını ve kadro derinliği oluşmasının da kendisini memnun ettiğini söyleyen Okul, “Sürem başlangıcında kadroyu geç kurduk. Ne yapacağımızla ilgili sıkıntılar vardı. Benim durup durmamla ilgili sıkıntılar vardı. İkinci lig nasıl olacak, yatırım yapılacak mı benzer biçimde düşünceler vardı. Şu sebeple geçmiş yıllardan maddi sıkıntılar ekibi oluşturmada hep engel oluyordu bizlere. Oldukca dar bir havuzdan oyuncu grubu seçtik ve yola çıktığımızda ilk fırsatta kadroyu derinleştirmek istiyorduk. Yoldayken 2 oyuncumuzu yolladık, başka 2 oyuncu aldık. En sonunda bu kadro derinliği en büyük sıkıntıyı bende oluşturacak. Şu sebeple halihazırda oynanan bir oyun, iyi ya da fena işler meydana getiren bir oyuncu grubu var. Şimdi yeni gelen oyuncuları da oraya empoze etmek, onların dakikasından çalmak benzer biçimde gözükecek. Ne olursa olsun bunlarla ilgili sıkıntılar çıkacak. Şu sebeple oyuncu grubu devamlı 40 dakika oynamak ister. Bu tarz şeyleri bir halde oyunculara anlatıyoruz. Sahada da hepimiz mümkün olduğunca maksimumunu yansıtsın, yorulup çıkmak istediğini söylesin ki herkesi oyunun içinde kullanabilelim istiyoruz. Takıma bunu anlatmaya çalışıyoruz. Doğal bu kağıt üstünde kolay gözüküyor fakat iş uygulamaya vardığında, ‘Ben iyiydim, yorulmadım, ben niye çıkıyorum’ benzer biçimde sıkıntılar oluyor. Tecrübemizle bu işi halledebilecek durumdayız” ifadelerini kullandı.

“Play-off’lar daha değişik duygularla oynanır, oyuncuların tecrübesi sahaya yansıyacaktır”

Play-off’larda oyuncuların tecrübelerine güvendiklerini ifade eden Fırat Okul, “30 haftalık bir lig yaşıyoruz. Ondan ilkin Türkiye Kupası oynandı. Şimdi geldiğimiz noktada da play-off’larda 2-3 günde bir maçlar oynayacağız. Orada her oyuncudan her maç aynı performansı almak olanaksız. O sırada azca oynamış fakat sahaya çıktığında performans sergileyebilecek bir ekibe haiz olmak bizim için kıymetli. Bazı maçlar tüm oyuncular fena performans sergileyebiliyor. Ona da meydana getirecek bir şey olmuyor, o gün o şekilde olmuş oluyor. Hedefin yaklaştığı 2 ay kaldı final için. 2 ayın sonunda Süper Lig’deyiz yada değiliz buna bakacağız. Oyuncular tamamen Süper Lig’de olmak için buraya geldiler. Hatta çoğunluğunu da gelecek yıl kadromuzda tutacağımızı söyledik. Her insanın hedefi var. Play-off’lar daha değişik duygularla oynanır. Orada da oyuncuların tecrübesi sahaya yansıyacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

İHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz