EuroLeague’in geleceği için önemli hamle! 150 milyon dolarlık yatırım – Basketbol Haberleri

Türk basketbolunun son dönemde başarı hegomanyasının bir fazlaca fazla olduğu, temsilcilerimiz Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko’nun gediklisi durumunda olduğu EuroLeague ile ilgili flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Avrupa basketbolunun son dönemde artan popülerliği, dünya üstünde de büyük yankı uyandırmış durumda. Amerikan Basketbol Ligi (NBA) kadar yüksek ücretlerin olmamasına karşın rekabet düzeyi çok çok fazla olan EuroLeague, her sürem ilgiyi daha da fazlalaştırmanın yolunu aramaya başladı.

ZAMAN ZAMAN TARTIŞMA KONUSU OLDU

Ara sıra devletimizde de büyük spor kulüplerimizin içinde EuroLeague şampiyonunun kazanılmış olduğu rakamlar polemik mevzusu olmuştu. Galatasaray’ın vefat eden eski başkanı Mustafa Cengiz, basketbol şubesine fazla destek verilmediği yönünde eleştirilere “Fenerbahçe Basketbol, Türkiye’nin gururu fakat EuroLeague’de şampiyon olunca ne kazanıyorlar biliyor musunuz? 1 milyon euro. Ne harcıyorlar peki? 40 milyon euro” ifadelerini kullanmıştı.

 

EuroLeaguein geleceği için önemli hamle 150 milyon dolarlık yatırım

 

YATIRIMLAR DEVAM ETTİ

Bu sözler o dönemde bir fazlaca tartışılmış, hatta ara sıra da taraftarlar tarafınca hak verilen bir durum haline gelmişti. Harcanan rakamlar ile kazanılan rakamlar içinde büyük farklar olması hep dikkat çekilen bir nokta haline gelmişti. Buna karşın Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko yatırımlarına devam ederek büyük başarılar kazanmaya devam etti.

 

EuroLeaguein geleceği için önemli hamle 150 milyon dolarlık yatırım

 

TÜRK TAKIMLARININ 4’LÜ FİNAL PERFORMANSLARI

Dörtlü Final (Final-Four) ilk olarak 1966 ve 1967 sezonlarında uygulanmış, 1988’den itibaren ise kalıcı olarak yürürlüğe girmişti. Anadolu Efes ve Fenerbahçe, 5’er kez Dörtlü Final’de boy gösterdiler. Anadolu Efes, 2000 ve 2001 yıllarında Efes Pilsen adıyla üçüncü olurken, 2019’da ikinci, 2021 ve 2022’de şampiyon oldu. İlk Dörtlü Final deneyimini 2015’te yaşayan Fenerbahçe, organizasyonu dördüncü tamamladı. 2016 finalinde CSKA Moskova’ya kaybeden sarı lacivertliler, 2017’de İstanbul’da şampiyonluğa ulaştı. 2018’deki ikinciliği, 2019’daki dördüncülük takip etti.

Ekiplerimizin arasındaki rekabet EuroLeague’de de büyük yankı uyandırdı. Obradovic ve Ergin Ataman içinde süregelen rekabet, kazanılan kupalar ve yıldız basketbolcuların tercihinin Türkiye olması Avrupa’nın da ilgisini çekmeyi başardı. Türk basketbolu böylece hem Avrupa’da yankı uyandırdı hem de NBA’e oyuncu gönderen bir ülke haline geldi. Basketbolun zirvesi olarak adlandırılan NBA’de de Avrupalı basketbolcuların etkinliğinin artması bir anlamda EuroLeague yönetimini de harekete geçirmiş oldu.

Pandemi sonrası tekrardan parkelere döndüğümüz anda taraftarların ilgisi de rekabet düzeyi arttıkça EuroLeague’un üstündeki ilgiyi arttırdı.

 

EuroLeaguein geleceği için önemli hamle 150 milyon dolarlık yatırım

 

YENİ BAŞKAN BODIRAGA

Euroleague Basketball, 14 Eylül’de yapmış olduğu açıklamayla yeni başkanını resmen deklare etti. Bir Euroleague efsanesi olan Dejan Bodiroga bu göreve layık görüldü. Bodiroga bununla birlikte direktör rolünü de üstlendi.

Kariyerinde üç Euroleague şampiyonluğu bulunan Sırp efsaneleşmiş basketbolu bıraktıktan sonrasında Sırbistan Basketbol Federasyonu ve FIBA Europe’da görevler almıştı.

Bodiroga yapmış olduğu açıklamada Euroleague’in yeni bir döneme girdiğine vurgu yaparken, “Geçtiğimiz 20 yıl Euroleague’in global ölçekte bir organizasyona dönüştüğüne tanık olduk. Bu vizyonları için Jordi Bartomeu ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

22 senelik Bartomeu periyodu ise resmen bitti. 2000’de Euroleague’in kurucu ortaklarından kabul edilen Bartomeu o günden bu yana başkanlık yapıyordu.

 

EuroLeaguein geleceği için önemli hamle 150 milyon dolarlık yatırım

 

EUROLEAGUE İNANILMAZ BİR PROJEYE İMZA ATABİLİR

Yeni yönetim böylece göreve de süratli başlayarak yeni projelere imza atmak için kolları sıvadı.

Gazeteci Marc Mundet’in aktardığı bilgiye bakılırsa; Dubai’de Arap Emirlikleri’nin en varlıklı adamlarından kabul edilen ve Arap Emirlikleri’nde istikrarlı bir basketbol projesi geliştirmek isteyen Abdullah Al-Naboodah, EuroLeague’e yatırım yapmak istediklerini eski başkan Jordi Bertomeu’ya aktarmış ve görüşmeler başlamıştı. Yeni yönetim de bu teklife sıcak bakınca Euroleague’de öncesi ve sonrası olabilecek bir proje dünyaya gelen oldu.

150 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Dubai, Euroleague’i tekrardan boyutlandırması ihtiyaç duyulan çevresinden sponsorların ve yatırımcıların katılımıyla önümüzdeki altı yıl içinde 150 milyon euro yatırım yapmayı teklif ediyor. Bu teklife ek olarak Al-Naboodah, önümüzdeki 15 sürem için Avrupa’da durağan(durgun) bir yeri olan bir ekip ve 2025 ile 2029’da Final Four organizasyonunu Dubai’de yapma fikrini öneriyor. Al-Naboodah, yapmış olduğu açıklamada, “Dubai bölgesinden sponsorların ve yatırımcıların girişi, Euroleague’i gelecek yıllarda her düzeyde tekrardan boyutlandırmalıdır. Dahili çalışmalara bakılırsa, mevcut gelir hacmi oldukça artacak.” ifadelerini kullandı.

 

EuroLeaguein geleceği için önemli hamle 150 milyon dolarlık yatırım

 

EUROLEAGUE BUNU TARTIŞACAK

EuroLeague yönetim kurulu bu teklifi bu ay gündeme getirecek ve tartışacak. Gelen haberlere bakılırsa ise Avrupa’nın bir numaralı basketbol organizasyonu bu teklife sıcak bakıyor. Eğer teklif kabul edilirse Dubai 2024/25 sezonunda ilkin Wild Card’la arkasından da kalıcı üye olarak Euroleague’in bir parçası olacak.

FUTBOL TAKIMLARINI GERİDE BIRAKABİLİR

Maddi yönde bir çok futbol takımının zorlandığı bu zamanda gelen bu haberle EuroLeague’de şampiyon olan takımın artık kazanacağı rakamın yükseleceği ve turnuvadaki gelir seviyesi yükseldikçe sponsorların da artacağı ön görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz