FIBA İcra Komitesi, 2023’ün ilk toplantısında bir araya geldi – Basketbol Haberleri

İcra Komitesine, 23-27 Şubat tarihleri içinde Afrika, ABD, Asya ve Avrupa’dan oluşan dört FIBA bölgesinde oynanacak olan 2023 FIBA Basketbol Dünya Kupası Elemeleri’nin son periyodu için meydana getirilen hazırlıklar hakkında bir rapor gönderildi. Yarışma bütünlüğünü korumak için, son maç gününün birkaç maçı aynı anda oynanacak şekilde planlandı. Ek olarak komiteye Filipinler’in başkenti Manila’da 29 Nisan’da yapılacak kura çekimi de dahil olmak suretiyle, yaklaşan Dünya Kupası hazırlıklarına ilişkin durum raporları da iletildi.

FIBA Bayanlar kıtasal kupaları

Haziran ayında gerçekleşecek FIBA Bayanlar Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket) 2023 ve FIBA Bayanlar Asya Kupası 2023 ile temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşecek FIBA Bayanlar ABD Kupası ve FIBA Bayanlar Afrika Basketbol Şampiyonası 2023’ün hazırlıkları hakkında raporlar incelendi. Bu turnuvalarda başarıya ulaşmış olan takımlar FIBA Bayanlar Olimpiyat Eleme Turnuvaları’na ve 2024 yazında ilk kez 16 takımla oynanacak olan ve yeni oluşturulan FIBA Bayanlar Basketbol Dünya Kupası Ön Elemeleri’ne katılma hakkı kazanacak.

Oyuncu Deneyimi programı

Ek olarak, Müsabakalar Komisyonu’nun tavsiyesi üstüne FIBA İcra Komitesi, Oyuncu Deneyimi Programı’nın uygulanmasını onayladı. Program ‘Ilkin Oyuncular’ yaklaşımına dayanmakta ve oyuncuların bir FIBA etkinliğine katılımlarının her aşamasında fizyolojik, duygusal ve dijital deneyimlerini geliştirmeye odaklanmaktadır. Programın ilkeleri, benzeri görülmemiş bir yatırım yapılarak oyunculara yaklaşan FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 için geliştirilmiştir.

Kulüp turnuvaları

İcra Komitesi’ne FIBA kulüp müsabakaları olan Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL), ABD Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCLA), yaklaşan Basketbol Afrika Ligi (BAL) ve FIBA’nın en yeni kulüp müsabakası Asya Süper Ligi’nin (WASL) ilk sezonu hakkında durum güncellemeleri sunuldu. 18 yaş altı takımları için mühim bir pan-Avrupa müsabakası olan Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin lansmanı ise geçen ay yapılmıştı. FIBA kulüp rekabet ağının en mühim etkinliği olan FIBA Kıtalararası Kupası ise gelecek hafta İspanya’nın Tenerife kentinde gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz