BİDEV, dayanışmayla basketbolu büyütmeyi hedefliyor

Eskişehir’de meydana gelen toplantı sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arat, mütevelli heyeti başkanı Aydın Örs ve üyeler Zeynep Selgur ile Murat Yosmaoğlu toplumun bir araya gelmesiyle dayanışmanın artacağını söylemiş oldu.

Hasan Arat, Eskişehir’deki toplantılarda fazlaca mühim kararlar aldıklarını belirterek, “Pandemi döneminde sorun yaşandı. Son 2 yılda birçok arkadaşımızı pandemi ve pandemi haricinde kaybettik. Bu durum dayanışma mevzusunda camiamızı yeniden düşünmeye sevk etti. Aydın Örs ile oturup planlar yaptık. Hep birlikte uzun süre düşünce cimnastiği yaptık.” dedi.

Vakfın yapısını genç ve yaşlı kombinasyonuyla iyi oluşturduklarını ve Sinan Güler, Doğuş Balbay ile Mehmet Yağmur benzer biçimde etken sporcuların varlığıyla bunun en iyi örneğini verdiklerini aktaran Arat, bilhassa Anadolu’da yapacakları çalışmaların önemine değindi.

Üyeler için Anadolu’nun fazlaca mühim bulunduğunu vurgulayan Arat, “Bizim jenerasyonun büyük bir kısmı Anadolu’dan geldi. Ben Adana’dan geldim. Güneye inmemiz lazım, kuzeye çıkmamız lazım. İç Anadolu’ya gitmemiz lazım. Bir tek fazlaca iyi basketbolcu aramamamız lazım, basketbol oynayan iyi insanlara da haiz çıkmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

NBA ’de vazife alan Türk oyuncularının rol modeli olarak Anadolu’daki insanlarla tanışmasının önemine değinen Hasan Arat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yaz tatiline gelen oyuncuların Anadolu’ya gitmesi lazım, oradaki çocuklarla tanışmaları lazım. Bu ülkeden çıktılar, bu ülkeden bu noktalara geldiler ve geri vermeleri lazım. Bunu da emekle vermeleri lazım ki o çocuklar da aynı düşsel kurabilsinler. Türkiye’de bizim hayal kurdurtmamız lazım. Oyuncularımız hayal kurarak gittiler, bundan sonraki jenerasyona hayal kurduracak onlardır. Sinan Güler bunun en muhteşem örneğidir. Birçok toplumsal kurumda hem vazife almaktadır hem kendisi toplumsal faaliyetlerde yer almıştır.”

Doğuş Balbay ve Mehmet Yağmur’un da fazlaca duyarlı işlere imza attığını hatırlatan Arat, “Ergin Ataman, Orhun Ene, Ufuk Sarıca hocalarımız da kilometre taşlarıdır. Onları yetiştiren Aydın Örs. Bizde devamlılık söz mevzusu, devamlılığı doğru planlarsak fazlaca mühim kariyere haiz insanlarla iyi neticeler alınacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

BİDEV olarak Türkiye Basketbol Federasyonuyla ilişki mevzusunda herhangi bir sorunlarının olamayacağını belirten Arat, “Aday olan hepimiz bizim arkadaşımız, kardeşimiz. Kim seçilirse seçilsin basketbol toplumunda birlik ve beraberlik vardır. Saygı ve sevgi vardır. Seçilen ekip projelerinde yer verirse devamlı onlarla çalışmaktan kıvanç duyarız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Vakıf olarak geliştirdikleri projeler için deposu kendilerinin ortaya koyduğuna dikkati çeken Arat, şunları söylemiş oldu:

“Deposu kurucu üyeler koydu. Ondan sonra gelen yardımlarla şu anda bir seneye yakın bir süre için parayı iyi noktalara getirdiğimizi düşünüyorum. Bu itimat meselesidir. İtibarlı ve güvenli bir kurumdur. İşleri fazlaca saydam yürütüyoruz. Her toplantımızda hesapları açıklıyoruz. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı projesini yapıyoruz. 8 ildeki emek verme parkında basketbol gönülleri projesi yapıyoruz. Bunun belli maliyeti var. Mütevelli heyetimizden her biri bir şehri aldı ve bunun maliyetini karşıladı. Finansmanı oluşmadan o projeye girmiyoruz.”

Aydın Örs: “Hepimiz buradan umutla ayrılıyor”

Vakfın mütevelli heyeti başkanı Aydın Örs de Eskişehir’de gerçekleştirdikleri toplantının önemine değinerek, “Bir tek basketbol oynayan, antrenörlük ve hakemlik meydana getiren değil, basketbola dışarıdan sempatiyle bakan, sevgi besleyen iş insanlarının ve akademisyenlerin olduğu kaliteli grup vardı. Mütevelli heyeti olarak çeşitli emek verme grupları değişik ve emsalsiz projeler üstünde çalıştı. Yönetim kurulu hayata geçirmek için çalışacak.” diye konuştu.

BİDEV’in dayanışma mevzusunda önemine vurgu meydana getiren Örs, “BİDEV’in en mühim işlevi toplumsal dayanışma olacak. Basketbola emek vermiş insanların zor günlerinde yanında olmak, ailelerine destek olmak, basketbolcuların eğitimiyle ilgilenmek, onlara yön vermek, onlara destek olmak ve etik değerlere bağlı insan yetiştirmek mühim misyonlardan biri olacak. Hepimiz buradan umutla ayrılıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bağımsızlıklarının ve yansız olmalarının fazlaca mühim bulunduğunu kaydeden Örs, “Bunu sürdürmemiz lüzumlu. Hiçbir fark gözetmeksizin her insana eşit mesafede ve yansız olmalıyız. Kendi kararımızı kendimizin alması en mühim işlevimizden biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Etken olarak basketbol yaşamını sürdüren adların de vakıf içinde yer almasının mühim bulunduğunu özetleyen Örs, “Genç insanların, bayanların daha fazlaca yer almasının yararlı bulunduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Zeynep Selgur: “Hedefimiz tamamen saydam ve güvenilir olmak”

Sportive Üst Yöneticisi Zeynep Selgur ise yaptıkları toplantılarla daha net bir durumun ortaya çıktığına dikkati çekerek, şunları söylemiş oldu:

“Çalışmalarımızın en mühim kısmı eğitim ve toplumsal dayanışma olacak. Basketbol topluluğu içinde kulüpler üstü bir oluşum. Hedefimiz tamamen saydam ve güvenilir olmak ve bir örnek teşkil etmek.”

Bununla beraber BİDEV’in de yönetim kurulu üyesi olan Selgur, eğitim mevzusuna fazlaca ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Basketbol oynayan gençlerin yada basketbola yeni süregelen evlatların teknik eğitiminden bağımsız, onlara fazlaca yönlü destek vermek istiyoruz. Doğru beslenmeleri, rol modelleriyle bir arada olmaları, kontakt kurma dilleri bir ihtimal pedagogla birlikte olma imkanları ve en iyi oyuncularla bir arada olmak. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve İstanbul’da onları toplumsal tesislerle altyapı oluşturmak bunlar ilk önceliğimiz olacak.” diye konuştu.

BİDEV içindeki bayanların çokluğuna da dikkati çeken Selgur, “Türkiye’de üst düzey hanım yönetici oranına bakarsak yüzde 9, BİDEV’de ise bu oran yüzde 34. Bilhassa genç ve basketbola yeni süregelen kız evlatların daha fazlaca önünü açmak ve onlara destek vermek en mühim kararlarımızdan biri olacak.” ifadelerini kullandı.

Murat Yosmaoğlu: “Tek eksiğimiz hep birlikte olabilmekti”

BİDEV’in oluşumunda fikirleriyle mühim katkılar veren Fenerbahçe Hanım Basketbol Ekibi’nın eski menajeri Murat Yosmaoğlu da bir araya gelmenin önemine değindi.

Basketbol ailesinin kuvvetli bir kurum bulunduğunu vurgulayan Yosmaoğlu, “Ulusal takımlarla ve kulüp takımlarıyla birçok başarı elde ettik. Basketbolcuların bir çok iş ve toplumsal hayatında başarıya ulaşmış oldu. Tek eksiğimiz hep birlikte olabilmekti. BİDEV ile bunu gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Politikadan uzak, yardımlaşmayla iyi işler yapacaklarını vurgulayan Yosmaoğlu, “Kimselerle yarışmayacağız. Burası yarış yeri değil hizmet yeri. Daha da büyüyerek gideceğimize inanıyorum. Basketbol ailesi olarak fazlaca güçlüyüz.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz