Tekerlekli Sandalye Basketbol 3. Ligi'nde yeni sezon başlıyor

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Iskemle Basketbol 3’üncü Ligi müsabakaları Yalova ve Bursa illerinde başladı. 19 Haziran’a kadar sürecek ligde savaşım veren Lotus Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü’nün tamamı hanım sporculardan oluşması açısından Türkiye’de bir ilk oldu. Lotus Engelliler Başkanı Acayip İnal, hanım ulusal takımına katkı sağlamak amacıyla bu yola çıktıklarını ve federasyonun ligde savaşım etmek için kendilerini izin verdiğini söylemiş oldu. İnal, engelli sandalyesi basketbolunda Türkiye’nin internasyonal klasmanda A’dan B’ye düştüğünü belirterek, “Hem ulusal ekip alt yapısına oyuncu vermek, hem de Türkiye liglerinde evde oturan hanımlarımızı bu sistemi görerek evlerinden çıkıp spor yapmasını özendirmek istedik” açıklamasında bulunmuş oldu.

2 oyuncunun sakatlığı sebebiyle 10 kişiyle Ankara’dan 10 sporcuyla Yalova’ya geldiklerini belirten İnal, engelli hanımefendilerin spora teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapmış oldu.

Lotus Engelliler Antrenörü Ali Hadi Öztürk de ortalama 1 yıl süresince ekibi oluşturmak için çaba gösterdiklerini belirtti. Adam branşında yaşanmış olan başarıyı hanımlarda da olmasını istediklerini söyleyen Öztürk, “Erkekler daha ağırlıklı yarıştılar. Bunun sonucunda da adam ulusal takımımız Avrupa şampiyonlukları dünya ikincilikleri şeklinde birçok başarı elde etti. Biz hem bir farkındalık meydana getirmeye çalışıyoruz hem de hanım ulusal takımımıza iyi bir altyapı sunup oraya oyuncular göndermek istiyoruz. Ek olarak evden çıkmaya tereddüt eden engelli sporcular da bu evlatları görerek cesaretlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Ekip kaptanı Büşra Ünal ise erkeklere karşı savaşım edeceklerini hatırlattı. Heyecanlı olduklarını söyleyen Ünal, takımda en minik sporcunun 14 yaşlarında bulunduğunu açıkladı. İkinci lige yükselmek için çabalayacaklarını dile getiren Ünal, şöyleki konuştu:

“Biz bu sahada olabildiğince güzel şeyler ortaya koymak istiyoruz. Hanımefendilerin enerjisini göstermek istiyoruz tüm Türkiye’ye. Enerjimiz oldukça yüksek. Antrenman enerjimiz oldukça yüksek oluyor ek olarak. Sahaya da inşallah onu yansıtacağız şimdi dostlarımla birlikte. Öteki takımlara örnek olmak oldukça isteriz. İnşallah devamı da gelir.”

Ekip oyuncularından Kadriye Nur Özbek ise “Ekip olarak yaptığımız için daha oldukça eğleniyoruz. Ben değişik sporlardan daha etken olduğumuzu düşünüyorum. Bugün ilk maçımızı yapacağız. Daha ilkin asla maç yapmadık. Fazlaca heyecanlıyız. Erkeklerle oynayacağımız için ben kendi adıma birazcık çekiniyorum. Onlar bizlerden daha kuvvetli sonuçta. Biz çalıştık antrenmanlarımızı da oldukça güzel yaptık. Kazanacağımızı düşünüyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz