FIBA, basketbolda kadınlar anket raporunu yayımladı

FIBA’ya bağlı 213 ulusal federasyon üyelerine sunulan temel anketin, FIBA’nın bilgilendirme ve stratejik uygulama planlarını uyarlamaya destek olmak amacıyla, hanım basketbolunun küresel ölçekte durumunu ölçmesine ve değerlendirmesine olanak sağlaması hedeflenmektedir.

FIBA’nın amacı; oynayan, çalıştıran ve yöneten hanım sayısını çoğaltmak, hanım basketbolunun yandaş sayısını çoğaltmak ve FIBA ailesi içinde daha çok kadının yönetimde yer almasını sağlamaktır.

2019 senesinde düzenlenen kongresinde FIBA, 2019-2027 döngüsü için sekiz stratejik hedef belirledi. FIBA’nın Basketbolda Bayanlar stratejisi önceliğinin bir parçası olarak, FIBA’nın bölge ofisleri için mühim faaliyetler hakkında güncellemeler ile her ulusal federasyon için ayrıntıları detaylandıran informasyon formları ve ek olarak sonuçlarının Basketbolda Bayanlar stratejisinin hedeflerini nasıl besleyeceğine odaklanan Basketbolda Bayanlar Anket Raporu 2020’yi yayımladı.

Anket; oyuncular ve ulusal takımlar, kulüpler ve mahalli müsabakalardan yönetim, kontakt, pazarlama ve operasyonel yapılara kadar çeşitli mevzuları kapsayan 130 sual içeriyordu. Çevrimiçi anket, Mayıs 2020’de tüm ulusal federasyonlara gönderildi ve veri toplama işlemi Kasım 2020’de 172 üye tarafınca tamamlandı. Müsabakalar ve ulusal federasyonun durumu ile ilgili alınan veriler, COVID salgını öncesindeki 2019/20 sezonu üzerineydi.

Rapordan öne çıkan bazı mühim noktalar şu şekilde:

· Ulusal federasyonların %83’ü bir A hanım ulusal takımına haizdir

· 2019’daki FIBA 3×3 Bayanlar Serisi’nin ilk sezonunda dünya genelinde 15 değişik noktada gerçekleşen ve 23 ülkenin temsil edilmesi ile, 3×3 basketbolun popülaritesi inanılmaz süratli büyüyor

· 2019’da FIBA’nın hanım etkinliklerini web sitelerinde 8,1 milyon basketbolsever takip etti

· ABD, ulusal federasyonları tarafınca kayıtlı 1.8 milyon lisanslı hanım basketbolcu ile sıralamada birinci olarak yer alırken, arkasından Japonya, Fransa, İspanya, Avustralya ve Rusya geliyor.

Raporda yer edinen bilgilere gore; Türkiye’de 18 yaş altında 12 bin 675, 18 yaş üstünde 732 olmak suretiyle toplamda 13 bin 407 kayıtlı lisanslı hanım basketbolcu bulunuyor. FIBA Bayanlar Dünya Sıralaması’nda A Ekip kategorisinde 7’nci, genç yaş gruplarında 24’üncü sırada bulunan Türkiye’de ulusal takımlar seviyesinde 30 üst düzey hanım alıştırmacı ve 3’ü FIBA hakemi olmak suretiyle toplamda 32 hanım yargıcı bulunuyor. Türkiye’nin ulusal federasyonu olan Türkiye Basketbol Federasyonu’ndaki (TBF) 23 Yönetim Kurulu üyesi içinde hanım bulunmazken, TBF’deki toplan 150 çalışanın 70’i kadınlardan oluşuyor.

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis mevzu ile ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “FIBA, basketbolda cinsiyet eşitliğini teşvik etmeye ve sporun potansiyelini en geniş anlamıyla eşitliği teşvik etmek amacıyla kullanmaya emin. Bu yüzden, bu raporu FIBA’nın stratejik önceliklerinden birine paha biçilmez veriler katması anlamında memnuniyetle karşılıyorum. Meydana getirilen bu çalışmanın basketbol toplumunda ulusal ve küresel düzeyde somut eylemlerin uygulanmasına yol açacağından eminiz.”

Piyasaya çıkan anket raporu, mevcut duruma ilişkin detaylı bilgiler veriyor ve sporun tüm seviyelerinde bayanların rolünü daha da çoğaltmak için gelecekteki girişimleri geliştirmek için kullanılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz