Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın Basketbol Takvimi Belli Oldu

Tokyo 2020’de adamların basketbol turnuvası 25 Temmuz – 7 Ağustos, bayanların turnuvası ise 26 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri içinde gerçekleşecek. Her turnuva yeni formatta düzenlenecek ve 12 takımın üç gruba ayrılmış olduğu bu formatta, her grubun ilk iki ve en iyi üçüncü olan iki ekip çeyrek finallere yükselecek.

Erkeklerde; ABD, Arjantin, Avustralya, Fransa, İspanya, İran, Nijerya ve ev sahibi Japonya Tokyo 2020’de katılmayı garantilemişti. Turnuvaya katılacak son dört ekip, 29 Haziran – 4 Temmuz tarihleri içinde; Victoria (Kanada), Split (Hırvatistan), Kaunas (Litvanya) ve Belgrad’da (Sırbistan) gerçekleşecek FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri’nde belli olacak.

Türkiye A Adam Ulusal Ekibi, Kanada’nın Victoria kentinde gerçekleşecek elemelerde B Grubu’nda Çekya ve Uruguay ile savaşım edecek. Milliler, grubu ilk yada ikinci sırada tamamlamaları durumunda A Grubu’nu ilk ve ikinci sırada bitiren takımla eşleşecek. A Grubu’nda ise; ev sahibi Kanada, Çin ve Yunanistan bulunuyor. Ulusal Ekip, elemeleri geçmesi durumunda, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda; İran, Fransa ve ABD ile A Grubu’nda savaşım edecek.

Tokyo’da basketbol grup maçlarında ilk eşleşmesi 25 Temmuz’da A Grubu’nda İran ile Victoria kentindeki eleme grubundan gelecek ekip içinde TSİ 04.00’te oynanacak. İlk günün belli olan öteki eşleşmelerinde ise, B Grubu’nda Türkiye saatiyle 11.20’de Avustralya ile Nijerya karşı karşıya gelirken, A Grubu’nda TSİ 15.00’te ABD ile Fransa savaşım edecek.

Tokyo 2020’de çeyrek finaller 3 Ağustos Salı, yarı finaller 5 Ağustos Perşembe ve hem bronz hem de altın madalya maçları 7 Ağustos Cumartesi günü oynanacak.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Erkekler Basketbol Turnuvası programının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Hanımlarda ise Tokyo 2020’ye katılacak 12 ekip; Kore, Sırbistan, Kanada, İspanya, Nijerya, Fransa, ABD, Avustralya, Porto Riko, Çin, Belçika ve ev sahibi Japonya’dan oluşuyor.

Tokyo’da hanımlarda ilk maç 26 Temmuz’da TSİ 04.00’te A Grubu’nda yer edinen Kore ile İspanya içinde oynanırken günün ikinci maçında gene A Grubu’nda yer edinen Sırbistan ve Kanada TSİ 11.20’de karşılaşacak.

Hanımlarda çeyrek finaller 4 Ağustos Çarşamba, yarı finaller 6 Ağustos Cuma, bronz madalya maçı 7 Ağustos Cumartesi ve altın madalya maçı ise 8 Ağustos Pazar günü oynanacak.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Bayanlar Basketbol Turnuvası programının tamamına ulaşmak için tıklayınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz