Türkiye Basketbol Federasyonunun tarihi projesi: TBF Akademi

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Avrupa basketbolunda zamanı bir ilke imza atarak, geniş kapsamıyla örneği olmayan “online” eğitim hizmeti verecek TBF Akademi’yi hayata geçirdi.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun önderliğinde iki buçuk senelik bir emek verme sonrası tamamlanan proje, isteyen her insana, Türkiye’nin 81 iline eşit bir eğitim imkanı tanıyacak.

Hem de büyük bir dijital kütüphane olacak TBF Akademi’de “online” olarak alıştırmacı, yönetici ve yargıcı başta olmak suretiyle birçok eğitim programı düzenlenecek.

TBF Akademi’yle ilgili Anadolu Ajansının sorularını yanıtlayan Hidayet Türkoğlu, oldukça emek harcadıkları projenin çıkışını şu şekilde söyledi:

“Gelişen teknoloji ve altyapı yardımıyla Türkiye’de basketbolun paydaşları olan; yargıcı, alıştırmacı, kondisyoner ve yöneticilere, 81 ilde eşit eğitim ve gelişim imkanı sağlamak istedik. Geçmiş dönemde federasyonumuz, alıştırmacı ve yargıcı eğitimleri veriyordu. Bu eğitimlerde, eğitmenler bir şehre gidiyor ve kısa dönemde bu eğitimler tamamlanıyordu. TBF Akademi’nin devreye girmesiyle kuramsal olan bilgilerin standart halde her insana ulaşmasını ve devamlı güncel data akışını sağlayacağız.”

Türk basketbolunun bu uygulamayla tüm dünyaya örnek olacağını aktaran Türkoğlu, “Dünyanın en önde gelen uzaktan eğitim platformları arasına giren bu uygulamayla, Türk basketbolunun vizyon olarak örnek alınacağını tahmin ediyoruz. Hatta bu mevzuda duyum sahibi olan ülkeler şimdiden bizimle görüşmek ve deneyimlerimizden yararlanmak istiyor. TBF Akademi bununla birlikte içinde bulunduğumuz pandemi durumunda devreye alınan ve sıkça duymaya başladığımız ’e-learning’ kısaca web aracılığı ile uzaktan eğitim hizmetlerine de ne kadar hazır olduğumuzu ortaya koyacak bir fırsat olmuştur.” diye konuştu.

Projenin hazırlık aşamasında basketbol dünyasındaki birçok arkadaşıyla düşünce alışverişi yaptığını özetleyen Türkoğlu, “Oldukça etkilendiler, bir kısmı da dışarıdan duyup bizlere sordu, program başka dillere de adapte edilebilir mi diye? Doğal ki önceliğimiz, vatanımızda bu akademiyi başlatıp iyileştirmeleri gerçekleştirmek ve Türk basketbolu için büyük bir fark oluşturmak. Sonrasında bilgiyi ve tecrübeyi ihraç eden federasyon olmayı da isteriz.” ifadelerini kullandı.

TBF Akademi’nin kısa sürede oldukça büyük bir dijital kütüphaneye dönüşeceğini de vurgulayan Türkoğlu, bu proje yardımıyla ulusal ve internasyonal seminerlere her insanın kolaylıkla ulaşabileceğini kaydetti.

“Kütüphane formatındaki eğitimler tamamen parasız”

Hidayet Türkoğlu, bugünden itibaren etken hale gelen “www.akademi.tfb.org.tr” web adresinden erişkin her insanın eğitimlere katılabileceğinin müjdesini verdi.

TBF Akademi’de iki değişik eğitim bulunduğunu vurgulayan Türkoğlu, “Birincisi tamamen güncel kaynakların paylaşılmış olduğu, kütüphane formatındaki eğitimler. Bu tür eğitimler parasız olacak. İkincisi sertifika programlarında ise (hakemlik ve yöneticilik) eğitim sonucunda başarıya ulaşmış olan adaylar, basketbol alanında meslek sahibi olmak için sertifikaya haiz olacak. Bu eğitimler de oldukça makul bir katılım bedeliyle olacak.” diye konuştu.

Bilhassa yöneticilik eğitimine oldukça ehemmiyet verdiklerini özetleyen Türkoğlu, şunları açıkladı:

“Kulüplerimizi yöneten basketbol yöneticilerinin daha donanımlı olmalarına katkıda bulunmak istiyoruz. Gelecekte basketbol yönetimi mevzusunda gelişim seminerleri de düzenleyeceğiz. TBF Akademi’deki ’online’ kısmı tamamlayan yönetici adayları, uzaktan eğitimden sonrasında gerçekleşecek ikinci aşamada, akademisyenlerin ve profesyonellerin de iştirakı ile üniversite ortamında yapılacak eğitimlerden sonrasında sertifika sahibi olabilecek. Bu programı Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile hayata geçiriyoruz.”

Hakemler için ortak bir eğitim ve paylaşım platformu olacağını, bunun da eylül ayında açılacağını belirten Türkoğlu, “Şu anda WhatsApp ve benzeri gruplar üstünden meydana getirilen hususi pozisyonlar üstüne tartışmalar, düşünce alışverişleri gene TBF Akademi üstünden devam edecek. Merkez Yargıcı Kurulumuz gene bu sistem üstünden tüm hakemlere ulaşabilecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Eğitimlerin süreleri

Hidayet Türkoğlu, TBF Akademi üstünden yapılacak eğitimlerin süreleri hakkında da data verdi.

Sertifika programlarının ortalama 1,5 yıl süreceğini belirten Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Yönetici ve yargıcı eğitimlerinin sonunda sertifika verilecek. Alıştırmacı, kondisyoner, sıhhat çalışanları ve veli eğitimleri sertifikasız olarak düzenlenecek. Yöneticilik kısmı için TBF Akademi platformunda gerçekleşen eğitimlerden sonrasında Bahçeşehir Ünivesitesi’nde ikişer günlük karşı karşıya eğitimler olacak. Hakemlik için ise Merkez Yargıcı Kurulumuz, seçilecek merkezi illerde gene karşı karşıya eğitim ve sınavlar gerçekleştirecek.”

Birinci düzey eğitimlerin artık “online” olacağını vurgulayan Türkoğlu, şunları aktardı:

“Bunun üç mühim faydası var. Birincisi, daha çok katılım imkanı sağlayacağız. İkincisi, şehirler arası ulaşım ve konaklama gerekmeyecek ve bu sayede hem federasyonumuz hem de katılımcılar maddi tutum sağlayacak. Üçüncüsü ise eğitimler 81 ilde aynı eğitmenler tarafınca sağlandığından, eğitim kalitesi de aynı düzeyde olacak. İkinci aşama eğitim ise hak kazananlar için en uygun illerde yapılacak ve karşı karşıya gerçekleştirilecek.”

“Mühim başantrenörler eğitim verecek”

Hidayet Türkoğlu, Ergin Ataman, Zeljko Obradovic ve Ufuk Sarıca benzer biçimde mühim başantrenörlerin TBF Akademi üstünden eğitim vereceğini dile getirdi.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) iş birliği ile düzenlenen seminerlerin her yıl binin üstünde katılımcıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Türkoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Tüm kıymetli antrenörlerimiz TBF Akademi’de olacak. Şimdiden liglerimizin pek oldukça kıymetli antrenörünün eğitimini sitede bulabilirsiniz. Burada oldukça kıymetli teknik adamlar tecrübelerini aktarıyor. Eğitim kurulu başkanımız Sayın Aydın Örs’ün bu mevzuda oldukça emeği var. Sayın Ergin Ataman, Sayın Zeljko Obradovic, A Ulusal Adam Ekibi Başantrenörümüz Sayın Ufuk Sarıca, Sayın Orhun Ene, Sayın Çetin Yılmaz ve daha pek oldukça kıymetli antrenörümüz verdiği eğitimlerle bu platformda ulaşılabilir hale gelecek.”

Sıhhat çalışanları unutulmadı

Hidayet Türkoğlu, sıhhat çalışanları için de TBF Akademi’de bir bölüm açtıklarını vurgulayarak, “Federasyonumuzun sıhhat kurulu başkanı Sayın Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu ve ekibi tarafınca hayata geçirilen seminer ve sempozyumların videolarının paylaşımı ve güncel basketbola özgü bilgilerin aktarılacağı bir alan akademi bünyesinde olacak. Burada 81 ilimizde bulunan kulüplerdeki sıhhat sorumluları için dopingle savaşım de dahil olmak suretiyle güncel bilgilerin paylaşımları gerçekleştirilecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sporcu velileri için parasız eğitim

Türkoğlu, altyapılarda forma giyen sporcuların velileri için de akademide hususi bir alan bulunduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Basketbol Gençler Ligi’nde her yıl gelişim kampı düzenliyoruz. Oyuncularımızın kondisyon, sıhhatli beslenme, psikoloji ve kontakt başlıklarında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bir sporcu olarak biliyorum ki aile, gelişen bir sporcunun en kıymetli varlığı. Ailelerin eğitimi de sporcunun gelişimi açısından oldukça eleştiri. Velilerin bilgilendirilmesi, desteklenmesi, bilgili yaklaşımları oldukça mühim. Gençlerin beslenmeleri ve ruhsal olarak desteklenmeleri noktasında oldukça kıymetli rolleri var. Sporcu aileleri için de akademimize ’online’ eğitimler yüklendi ve ücretsiz bir şekilde bu eğitimlere ulaşmaları mümkün kılındı.”

Türkoğlu, sporcuların basketbolu bıraktıktan sonrasında kariyer planlarının pek olmadığını, bu problemi da TBF Akademi’yle çözeceklerini belirterek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Sporcular çoğu zaman 35-40 yaş aralığında emekli oluyor ve hayatlarının geri kalan kısmı için bir kariyer planları olamıyor. İşte bundan dolayı, kendilerini etken spor hayatından sonrasında geliştirebilecekleri, yönetsel niteliklerini de artıracak bir eğitim programı planladık. Kendilerini etken sporculuk dönemlerinin içinde de uzaktan eğitim alarak gelecek dönemde ustalaşmış yöneticilik için hazırlayabilecekler. Normal olarak halihazırda ligimizde oldukça kıymetli genel menajerler var. Bu menajerlerimiz için de bir denklik programı hayata geçirerek, yeri ulaştığında onların tecrübelerinden faydalanacak, yeri ulaştığında ise onların da kendilerini geliştirmeleri için destek olacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz