Sergio Hernandez'den flaş Obradovic örneği

Arjantin Basketbol Ulusal Ekibi’nın başantrenörü Sergio “Oveja” Hernandez, iyi bir Avrupa takımından cazip bir tavsiye alması durumunda corona virüs salgını sebebiyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nda ulusal takımın başlangıcında olamayabileceğini deklare etti. 

56 yaşındaki çalıştırıcı, birçok zorlukla savaşım etmiş olduğu kariyerinde yüksek düzey ligdeki bir takıma liderlik etmenin güzel bir seçenek olabileceğini belirtti. 

Infobae’ye samimi açıklamalarda bulunan Hernandez, “Yurt haricinde vazife yapma şansını kovalıyorum. 56 yaşındayım. Kaç yıl daha verimli bir koçluk dönemim kaldı? On yıl! Ve ben hayatımda hep peso kazandım. Kariyerimde kazanamadığım tek şey paraydı” dedi. 

Durumu Obradovic’in maaşı üstünden örneklendiren başarıya ulaşmış koç, “Avenida del Libertador’da bir daire satın alabilir miyim? Hayır. 70 metrekare bir evde yaşıyorum. Bunu okuyacak ve bir oldukca şey düşünecek insanoğlu var ki kesinlikle yakınma etmiyorum. Fakat mesela; Zeljko Obradovic bir günde, benim bir ayda kazandığımdan fazlasını kazanıyor” dedi. 

Sergio Hernandez, “15 senedir kazanarak, kaybederek burada rekabet ediyorum. 3 Dünya Kupası’nda çalıştım, 3 kez Olimpiyat Oyunları’nda yer aldım, 1 kez Olimpiyat madalyası kazandım, 21 kupa şampiyonluğum var. Lig tarihinde en oldukca zafer kazanan koçum” ifadelerini kullandı. 

Arjantin Ulusal Ekibi’nın 56 yaşındaki koçu, Cenup ABD’da birçok mühim başarıya imza atmış durumda. 

Kulüp takımlarıyla 2 kez FIBA Americas League, 6 Arjantin Ligi, 1 kez FIBA South American League şampiyonlukları yaşayan Hernendez, 4 kez de Arjantin Ligi’nde senenin teknik direktörü olmayı başarmıştı. 

2005-2010 içinde Arjantin Ulusal Ekibi’nı çalıştıran tecrübeli hoca ise o süreçte 2008’de alınan olimpiyat bronz madalyası ile dikkatleri çekmişti. Gene 2008’de Olimpiyatlar yolunda FIBA’nın Cenup ABD Şampiyonası’nda zafere ulaşmayı başarmışlardı. 

2015’ten sonrasında tekrardan ulusal takımın başına geçen Hernandez, son 2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası’nda da yetersiz görülebilecek bir Arjantin ekibiyle Sırbistan, Fransa benzer biçimde devleri çift haneli farklarla geçip finale ulaşmış. İspanya’ya kaybederek gümüş madalyada kalmıştı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz