Hidayet Türkoğlu: Ligleri tamamlamak istiyoruz

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ertelenen liglerle ilgili, “Her şey normalleştiği süre ligleri haziran, temmuz, ağustos aylarında oynatıp bitirmek istiyoruz.” dedi.

Hidayet Türkoğlu yapmış olduğu açıklamada, tüm dünyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve bu süreci federasyon olarak oldukça yakından takip ettiklerini belirtti.

Liglerin durumuyla ilgili kulüplerle yazışma halinde olduklarını özetleyen Türkoğlu, şunları kaydetti:

“İster istemez bizim de federasyon olarak, insani olarak yanıt bulamadığımız sorular var. Bu soruların cevaplarını bulamadığımız için bir rota belirleyemiyoruz. Bir tek Süper Lig değil, alt liglerimiz de ertelendi. Binlerce sporcu kardeşimiz var. Onlar da bizlerden haber bekliyor. Bizim dileğimiz ve isteğimiz, liglerin yine oynanmasıdır. Bunu, insani olarak da söylüyorum. Doğal ki insan sağlığı her şeyden ilkin gelir. Göreve geldiğimizden beri saydam, adaletli bir halde federasyonu yönetmeye çalışıyoruz. O yüzden ilk dileğimiz, bu işler birazcık daha normalleşmeye başladıktan sonrasında yine ligleri oynatabilir hale getirmek.”

Basketbolun futboldan değişik bir durumda bulunduğunu dile getiren Türkoğlu, “Ikimiz de haziran, temmuz şeklinde belli bir duruma geliriz. Daha erken de olabilir daha geç de olabilir. Biz, bu süreçte futboldan farklıyız. Futbolda birçok yabancı oyuncu burada kaldı. Yabancı basketbolcular, bilhassa ABD’li oyuncular ülkelerine döndü. Her şey normalleştiği süre ligleri haziran, temmuz, ağustos aylarında oynatıp bitirmek istiyoruz. Ondan sonrasında önümüzdeki sezonun planlamasını yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Ligler oynandığı süre tam anlamıyla adaletli bir sonucun ortaya çıkacağını vurgulayan Türkoğlu, “Bundan dolayı o süre hakkaniyet anlamında, kimlerin şampiyon olacağı belli olacak. Kimlerin düşüp çıkacağı netleşecek. O yüzden fena senaryoları düşünmek istemiyoruz. Şu zamana kadar ülkemizdeki yetkililer oldukça başarı göstermiş bir iş yapmış oldu. Onları da kutluyorum.” diye konuştu.

“Yabancı oyuncular evlerine döndü”

Hidayet Türkoğlu, ülkelerine giden yabancı basketbolcuların Türkiye’ye dönmesi için şartların oluşması icap ettiğini altını çizdi.

Türkoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şu an bir çok takımımızın yabancı oyuncuları evlerine dönmüş durumda. Seyahatler ne süre başlamış olacak, bu insanları ülkemize ne süre getirebileceğiz, dönenler yine karantina süreçlerine girecek mi? Bu sorular netlik kazanılmış olduğu süre daha net bir planlama yapacağız. İnşallah, tüm takımların oyuncuları gelip hazırlanma süreci geçirdikten sonrasında, her insanın mutlu olacağı, kazananın kaybedenin sahada belli olacağı adaletli bir sezonu noktalarız. Hemen sonra da 2020-2021 sezonu için daha sıhhatli planlar yaparız. Biz ekip olarak, doğal ki en fena senaryoyu da düşünüyoruz ve bunun hazırlığını da yapıyoruz fakat şu an bunu konuşmak bile istemiyoruz.”

“EuroBasket 2021’in ertelenmesi gerekir”

Hidayet Türkoğlu, 2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın (EuroBasket 2021) da öteki organizasyonlar şeklinde ertelenmesi icap ettiğini aktardı.

Gelecek yıl basketbol fikstürünün de oldukça yoğun olacağını belirten Türkoğlu, “Dileğimiz 2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın 2022’ye ertelenmesi. Bundan dolayı, gelecek yıl olimpiyatlar var. Olimpiyatların bitişi 8 Ağustos, Avrupa Şampiyonası’nın başlaması eylül ayının başı. Olimpiyat sonrası Avrupa Şampiyonası için hazırlanma süreci olmaz. Bunun lige yansıması olur. Haziran 2021’de olimpiyata kalma maçlarını da düşünürsek oyuncuların neredeyse 12 ay asla dinlenmeden oynaması lazım. Bu da sıhhat anlamında oldukça mantıklı değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Kulüpler ve sporcular iyi temas halinde olmalı”

Hidayet Türkoğlu, tüm dünyada spor ekonomisinin bu süreçte kesinlikle yara alacağını kaydederek, şu şekilde konuştu:

“Sporcu arkadaşlarıma ve kulüplerimize vermek istediğim bildiri şu, tamamımız bu süreçte anlayışlı olmalıyız. Spor ekonomisi bu süreçten etkilenecek. Bizim buradaki dileğimiz ve isteğimiz, kulüpler ve sporcuların iyi temas halinde olması. Her iki tarafın da bu süreçte birbirine destek olması lazım. Bu süreçte uyguladığımız tedbirlerle sadece alacağımız yaraların derecelerini düşürebiliriz. Kulüpler ve oyuncuların bilhassa sözleşme süreçlerinde birbirlerine destek olması gerekir.”

Kulüplerin mali denetim ve lisans emirinde belirlenen yükümlülüklerinin bir ay ertelendiğini, basketbolcu ve alıştırmacı sözleşmelerinin ise sürem sonuna kadar uzatılması ile ilgili mevzuat değişikliği hazırlıklarının tamamlandığını hatırlatan Türkoğlu, “Bizim büyük paydaşlarımız kulüplerimiz. Organik olarak yaptığımız her şeyde onlarla istişare halinde olmaya çalışıyoruz. Federasyon olarak bu süreçte onların yanında olmalıyız. Tüm dünya spor ekonomisinde zorluk çekecek. Ikimiz de Türkiye Basketbol Federasyonu olarak bu süreçte doğru adımlar atıp yalnız bu 2 ayı değil, sonraki 2-3 senenin tedbirlerini almaya çalışıyoruz. Böylece daha sıhhatli bir organizasyon yapma imkanımız olur.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz