FIBA hakemleri Marziali ve Giovannetti, corona virüs ile mücadelede ön saflarda

Dünya COVID-19 (corona virüs) salgınına karşı savaşım ederken, Internasyonal Basketbol Federasyonu (FIBA) hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti de, yüz bin vakanın olduğu bir ülke olan İtalya’da virüsle savaşım etmek için ön saflarda bulunuyor.

Dünya koronavirüs salgınına karşı savaşım ederken, FIBA hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti de, yüz bin vakanın olduğu bir ülke olan İtalya’da virüsle savaşım etmek için ön saflarda bulunuyor. Hekim olan iki FIBA hakemi, kriz yüzünden basketbol sahalarından uzaklaşınca, koronavirüsle mücadeleye destek olmak için tabip olarak ana mesleklerine döndü.

2017’den beri FIBA hakemi Giovannetti, “Şu anda oldukça zor bir durumdayız ve bu durum her gün değişiyor. Hükümet doktorlardan daha çok yardım istiyor. Ben Bari Hastanesi’nde çalışıyorum. Daha ilkin kardiyoloji departmanındaydım fakat şimdi, koronavirüs hastaları için değişik bir bölüme taşındık. Aslolan problem, ne süre biteceğini bilmiyoruz şu sebeple İtalya’nın Lombardy, Milan benzer biçimde bazı bölgelerinde kim bilir durum aslına bakarsanız zirveye çıkıyor. Korkumuz güneyde durumun azalmaması ve kim bilir kuzeyden güneye geçen insanların virüsü yaymış olmaları. Şu anda bir şey bilmiyoruz, fakat rakamlar arttığını gösteriyor” dedi.

Marziali ise Roma’da yaşıyor ve memleketi Fermo’daki bir hastane ile Roma’daki ambulans ve acil servislerde çalışıyor. Hekim olunca başkalarına yardım etmek için bir yemin ettiklerini belirten Marziali, “Hekim olduğunuzda bir söz veriyorsunuz ve çalışırken bu sözü yerine getiriyor olmaktan gurur duyuyorsunuz, bilhassa acil durumlarda. Başkalarına yardım etmek için yemin ediyorsunuz. Koronavirüs salgını başladığında hakikaten yardım etmek istedim. Ne olduğu mühim değildi, elimden geleni yapardım. İtalya’nın kuzeyine taşınmak zorunda olsam da, ki orada durum hakikaten bir yıkım, bu mühim değil. Birçok şahıs oraya gitmeyi kabul etti fakat ben gidemedim şu sebeple aslına bakarsanız Roma’da çalışan ekipteyim. Bizim işimiz daima zor ve hep uzun vardiyalarla oldukça çalışıyoruz. Sadece şimdi korkumuz daha büyük şu sebeple virüsü ailemize getirebiliriz ve başkaları da enfekte olabilir” şeklinde konuştu.

Hem Marziali hem de Giovannetti, basketbolun onlara hayatta daha çok denge sağladığını söylüyor.

Marziali, “Basketbolda ve tıpta yaptıklarım için ben şu anda bugün olduğum kişiyim. Hayatımın bu iki yönünü daima dengelemeye çalışırım. Onlar benim iki tutkum ve aralarında seçim yapamam. Basketbol bana açık fikirli olmayı, kendime meydan okumayı, fert olarak gelişmeyi ve bir şeye bağlanmayı öğretti. FIBA yardımıyla, Avrupa’yı hakikaten keşfettim, öteki ülkelerden birçok yeni insanla tanıştım ve bunlar benim için oldukça mühim. FIBA ufkumu daha çok genişletti ve daha iyi bir insan olmama destek oldu. Doğal ki basketbol olmasaydı şu anda olduğum şahıs olamazdım” dedi.

Giovannetti ise, “Basketbol ve genel olarak spor benim için oldukça büyük bir tutku. Spor aktivitesi ile iş içinde iyi bir denge oluşturmak oldukça mühim. Temel olan hayatınızda iyi bir denge oluşturmak. Bence her insanın iş haricinde, ardında koşması ihtiyaç duyulan bir tutkusu olmalı” açıklamasını yapmış oldu.

Marziali ve Giovannetti tutkuları olan basketbol sahalarına dönmeden ilkin oldukça daha mühim bir mücadeleye devam edecekler. Yaşam kurtarmak için savaşacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz