2020 yılının ilk FIBA Merkez Kurulu Toplantısı yapıldı

FIBA Merkez Kurulu’nun, 2020 yılındaki ilk toplantısı 26-27 Mart tarihlerinde gerçekleşti. FIBA’nın genel merkezi olan İsviçre’deki Patrick Baumann Basketbol Evi’nde gerçekleşmesi planlanan toplantı, COVID-19 salgını ile ilgili mevcut durum sebebiyle video konuşma şeklinde yapılmış oldu.

FIBA’nın onursal genel sekreteri Emeritus Borislav Stankovic’in kısa süre önceki vefatı sebebiyle toplantı bir dakikalık sessizlikle başladı.

Toplantı esnasında aşağıdaki mevzular tartışıldı:

Avustralya, FIBA Bayanlar Basketbol Dünya Kupası 2022’ye ev sahipliği meydana getirecek

FIBA, FIBA 2022 Bayanlar Basketbol Dünya Kupası’nın ev sahipliği yapma hakkını Avustralya’ya verdi. Avustralya ve Rusya Basketbol Federasyonu, iki yıl sonrasında gerçekleşecek etkinliğe ev sahipliği yapmak isteyen finalist ülkelerdi.

Covid-19 Pandemisi

Merkez Kurulu, Internasyonal Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi’nin, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nı gelecek yıla erteleme kararını memnuniyetle karşıladı. FIBA, Olimpiyat Oyunları ve kalan 6 Olimpiyat Elemeleri turnuvalarının (3×3 basketbol için iki ve adam basketbol için dört) planlanması mevzusunda en iyi çözümü bulmak için IOC ile görüşmelerine devam edecek. Tokyo 2020’ye katılma hakkı kazanmış olan takımlar, 2021 senesinde düzenlenecek organizasyonda yerlerini koruyacak.

12 Mart’ta duyurulan tüm FIBA müsabakalarının askıya alma sonucu, toplantı esnasında da onaylandı.  Arkasından FIBA Sıhhat Komisyonu Başkanı Dr. Peter Harcourt tarafınca hazırlanan raporu inceleyen Merkez Kurulu, aşağıdaki kararları aldı:

·        Covid-19 durumu günlük olarak izlenmeye devam edilecek ve durum izin verdiğinde askıya alınan müsabakaların devam etmesine ilişkin seçenekler değerlendirilecek.

·        Onaylanan FIBA takviminde değişim yapılması gerekip gerekmediğini değerlendirmek amacıyla, 2020 ve 2021 yıllarında dünyadaki ve kıtasal düzeydeki FIBA A ekip seviyesindeki etkinliklerin ev sahipleriyle istişareye devam edilmesi ve bu anlamda bir Yarışma Komisyonu (Ulusal Ekip Müsabakaları Alt Komitesi) toplantısının başlatılması. FIBA Yürütme Komitesi, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın tarihleri açıklandıktan sonrasında uygun kararları alacak.

·        Covid-19’un; genç yaş grupları kıtasal etkinlikler, bölgesel ofisler tarafınca yönetilen kulüp bazındaki kıtasal müsabakalar, alt bölgelerdeki organizasyonlar ve 2021 sonrası için ev sahiplerinin belirlenmesi tahsisi üstündeki etkisiyle ilgili lüzumlu kararları almak suretiyle FIBA Bölge Kurulları’nın görevlendirilmesi.

FIBA Bayanlar Olimpiyat Eleme Turnuvaları ve Kıtasal Kupaların 2021 Elemeleri İncelemesi

Merkez Kurulu, hem FIBA Bayanlar Olimpiyat Eleme Turnuvaları, hem de Şubat ayı sonunda; Afrika, ABD ve Asya / Okyanusya bölgelerinde gerçekleşen kıtasal kupaların 2021 elemelerinin ilk pencereleri hakkında data aldı.

3×3 Basketbol

Merkez Kurulu 3×3 basketbol ile ilgili olarak şu kararları verdi:

·        FIBA 3×3 Dünya Kupası elemeleri formatında değişim yapılmış oldu. Kıtasal Kupa şampiyonları artık direkt FIBA 3×3 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanacak. Ek olarak, ev sahibi ve geçerli şampiyonlar hariç, katılım hakkı kazanmış öteki takımlar, bölge başına 10 ülke sınırıyla ilgili cinsiyet kategorisinde, FIBA 3×3 Federasyon Sıralaması’nda en üst sırada yer alacak.

·        Kura çekimi yada bölgesel kupaların elemeleri, ilgili cinsiyet kategorisinin FIBA 3×3 Federasyon Sıralaması’na dayalı olarak ayarlanacak.

·        FIBA 3×3 Federasyon Sıralaması, şu an itibariyle, play.fiba3x3.com hesabı ile onaylanan en iyi 50 sırada yer edinen ülkelerdeki oyuncuların FIBA 3×3 Bireysel Dünya Sıralaması puanlarının toplanmasıyla hesaplanacak.

Resmi Basketbol Kuralları ve İç Statü Değişimleri

Merkez Kurulu, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak suretiyle, resmi basketbol kurallarında yapılacak değişikliklere yeşil ışık yaktı. Ek olarak FIBA iç düzenlemelerinde meydana getirilen değişimler de onaylandı.

Atamalar

Merkez Kurulu ek olarak, Richard Carrion ve Andrei Kirilenko olmak suretiyle iki yeni üyeyi de oy birliği ile seçti.

Ulusal Federasyonlar

Son Yürütme Komitesi toplantısında belirlenen şartları sağlamadığı için Meksika’nın askıya alınma süreci devam etmektedir.

Öteki mevzularda, Merkez Kurulu, 2019 yılının denetlenmiş konsolide finansal tablolarını onayladı ve FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023’ün hazırlıklarına ilişkin bir durum güncellemesi aldı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz