Anadolu Efes’in kaptanlığını yapan Doğuş Balbay, Anadolu Efes ile beraber hem lig şampiyonluğu yaşadı hem de Euroleague finalini gördü. Kaptan Doğuş Balbay aynı zamanda bu yıl ilk kez baba oldu. Milli basketbolcu Doğuş Balbay, “2019 benim için rüya gibi geçiyor. İnşallah Çin’de, olimpiyat vizesini de alıp, bu güzel yılı taçlandırırız” ifadelerini kullandı.

A Milli Basketbol Takımı’nın başarılı ismi kaptan Doğuş Balbay, 2019 yılının Dünya Kupası hazırlıklarını, hedeflediklerini ve Anadolu Efes ile olan bu çok iyi sezonun macerasını anlattı.

Milli takımın bu sezonu erken bitirmesi üzerine kısa bir süre içerisinde oyuncular ile toplandığını söyleyen başarılı oyuncu, “Biz de sezonun ve ardından askerliğimizin bitmesiyle kampa katıldık. Dünya Kupası’na kalarak önemli bir başarı elde ettik ve şimdi önümüzdeki ilk hedefimiz, gruptan çıkmak. Bunun için çalışıyoruz. Ağustos başında tam takım olacağız. Yükleme kampı dediğimiz Slovenya etabı oldukça verimli geçiyor. Herkes milli formanın değerini iyi biliyor” sözlerini söyledi.

Çin’de olimpiyat vizesini almak istediklerini söyleyen Doğuş Balbay, “Maç maç düşünmemiz gerekiyor. Grupta ABD dışında Japonya ve Çekya maçlarının da zor geçmesini bekliyoruz. İlk turdan alabildiğimiz kadar çok puan alıp üst tura geçmeyi amaçlıyoruz. Maçlar Çin’de farklı bir ortam olacak. Oraya adapte olabilmek için erken gideceğiz. Sonuçta Türkiye’yi temsil için gidiyoruz herkes elinden geleni yapacaktır. Takım olarak Tokyo Olimpiyatları’na gitmeyi çok istiyoruz. Ama oradaki takımların hepsi bunu isteyecek” dedi.

Henüz genç bir takım olmalarına rağmen elemelerin çoğundan sıkıntısın geçtiklerini, fakat Dünya Kupası’nda daha farklı bir şekilde oynamaları gerektiğinin farkında olan deneyimli basketbolcu, “Orada farklı bir heyecan olabilir. Gençlerimiz de yavaş yavaş takımlarında süre ve sorumluluk almaya başladı. NBA’deki arkadaşlarımızın katılamadığı eleme maşlarında hep farklı hikayeler vardı, her maçta bir kişi öne çıkmayı başardı. Elemeler bizim için çok iyi deneyim oldu. Sistemimizde de herhangi bir değişiklik olmayacak. Elemelerdeki performansımızı Dünya Kupası’nda da taşıyacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Doğuş Balbay moralinin de gayet yerinde olduğunu söyleyerek, “Rüya gibi bir sene geçti. Hem basketbol sahasında hem de dışarıda güzeldi. Anadolu Efes olarak kupayla başladığımız sezonu kupayla bitirdik, Euroleague’de final oynadık. Kulübün tarihine geçen bir sezon yaşadık. Onun dışında oğlumun doğması beni ekstra mutlu etti. Herkes söylüyordu ama gerçekten ne kadar farklı bir duygu olduğunu baba olunca anladım. Böyle bir yıl geçirmişken sonunda da milli takım ile bir başarı yaşamanın ne kadar özel olacağını hayal ediyorum. Umarım bu rüya bitmez ve Çin’den zaferle döneriz” ifadelerini kullandı.

Doğuş Balbay her zaman için elinden gelenin en iyisini yapmaya uğraştığını ve bundan sonra da hep böyle ilerleyeceğini belirtti. Kaptan Balbay sözlerine şöyle devam etti: “Görevlerim takıma enerji vermek, rakibin skorerini durdurmak, rakibe baskı yapıp, çemberi rahat göstermemek. Basketbol fiziksel bir hal aldı. Hem ikili oyunlarda hem de maçın genelinde fazla temas oluyor. Zaten bu kampında asıl amacı o. Kendimizi o fiziksel mücadeleye hazırlamak için burada yükleme yapıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz