Gökhan Kocakaya: Hedefim yurt dışında kalıcı olarak at binebilmek

Geçtiğimiz yıl 1110 koşuda yarışan jokey Gökhan Kocakaya, 279 birincilik elde ederken dördüncü kez üst üste senenin en fazla yarış kazanan jokeyi unvanının da sahibi oldu. Son yıllarda elde etmiş olduğu başarıları ile zirveyi bırakmayan Gökhan Kocakaya, D-Smart’ta gösterilen TJK Gündem Hususi’in konuğu oldu. D-Smart Spor Müdürü Aykut Aydın’ın sorularını yanıtlayan Kocakaya, hedefinin yurt haricinde tertipli yarışan bir jokey olmak istediğini belirtti. Kocakaya’nın açıklamaları şu şekilde:

“Jokeylik benim için bir tutku, mesleğimi fazlaca sevmiş olarak yapıyorum. Başarı göstermiş olmamın altında yatan en büyük unsur bu. Oldukça büyük zorlukları olduğundan fedakarlık yapmadan bu işte başarı göstermiş olunamaz. En büyük desteği de akrabalarım ve yarışseverlerden alıyorum. Gelecek hafta ABD seyahatim olacak ve 15 gün süresince oradaki hipodrom ve pistleri tanımaya çalışacağım. Hedefim yurt haricinde kalıcı olarak at binebilmek. Bu anlamda kendimi geliştirmeye uğraşıyorum. Almanya, Fransa ve Dubai’de yarışlara katıldım fakat Türk jokeylerin yurt dışı deneyimi fazla yok. Bunun önündeki en büyük engel dil problemi. Yoksa öteki ülkelerin jokeylerinden teknik, fizik anlamda bir farkımız yok. Dubai’ye geçen hafta yorucu bir seyahatle gidip Cosmic Kid isminde safkanla savaşım ettik. Sonlarda oksijen duvarına çarpmasak fazlaca daha iyi bir yerde bitirebilirdik yarışı. Hem çalışmalarının noksan oluşu hem de attan fazlaca büyük beklentilerimizin olması sebebiyle son metrelerde onu zorlamadım. İlerleyen süreçte fazlaca mühim başarılar yakalayacağına şüphem yok.”

Adana’da 8 yaşından sonrasında iki grup yarış kazanılmış olduğu Mahzunkral isminde safkanı taylığından beri tanıdığını söyleyen Kocakaya, atın ekibinin direktiflerini uygulamasıyla beraber kazanmanın sürpriz olmadığını söylemiş oldu.

“HALİS KARATAŞ İLE BİRLİKTE AT BİNMEK BÜYÜK BİR GURUR”

Geçtiğimiz günlerde 7 bininci yarış zaferini elde eden Halis Karataş’ı ilk kutlama edenlerden olan Gökhan Kocakaya, Halis Karataş benzer biçimde bir isimle beraber at binmenin büyük bir gurur bulunduğunu, uzun seneler birlikte at binmeyi arzuladığını altını çizdi.

“İKİ RÖVANŞI UNUTAMAM”

Son dönemde en unutamadığı iki yarış zaferinin Cooger ile Good Curry’i, Yamanlarbeyi ile de Long Runner’ı geçmiş olduğu yarışlar bulunduğunu vurgulayan Kocakaya, bunların rövanş almış olduğu yarışlar olması sebebiyle ayrı bir mutluluk yaşadığını söylemiş oldu.

“BONY BOMB İLE DEVRİLME TEHLİKESİ YAŞADIK”

Geçtiğimiz günlerde favori olarak binmiş olduğu Bony Bomb isminde safkanla 3’üncü olan ve yarışseverlerin tepkisini çeken Kocakaya, yarış içinde olanları, “Bony Bomb fazlaca sevdiğim ve birlikte büyük başarılar yakaladığımız nadide bir safkan. Yarışa da fazlaca iyi durumda geldi, kazanacağımızdan en küçük bir şüphem yoktu. Son viraja kadar da fazlaca rahat ve keyifli geldik. Düzlüğe çıktığımızda dışarı açılıp hızlanmayı planlamıştım fakat önümdeki atlarda dışı tercih edince içerden hızlanmaya başladım. Tam o sırada iki adam safkanın bizi sıkıştırması sonrasında atımız ister istemez üzüldü ve devrilme tehlikesi yaşadık. Maruz kaldığımız fauller sebebiyle yarışı 3’üncü tamamladık” diyerek deklare etti.

“YARIŞ KOMİSERLERİ DAHA CAYDIRICI CEZALAR VERMELİ”

Bilhassa kulvar değişikliği ve gidişat mevzularında apranti ve çömez jokeylerin kendilerine zor anlamış olur yaşattığına değinen Kocakaya, yarış içinde güvenle arkasında gidebileceği 5-6 isim bulunduğunu altını çizdi. Bu yanlışların ve kazaların ortadan kalkması için komiserlerin daha caydırıcı cezalar vermesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“MİRAMİS İLE KAZANDIĞIM GAZİ’Yİ UNUTAMAM”

Başarılarına karşın yalnız bir Gazi Koşusu zaferi bulunan Kocakaya, bunun kariyerinde bir noksan bulunduğunu vurgularken; Miramis ile kazandığında yaşamış olduğu duyguların tarifsiz bulunduğunu deklare etti.

OTUR – KALK STİLİ

Öte taraftan otur-kalk stilini yarışın sonlarında attan maksimum verim almak için kullandığını söyleyen Gökhan Kocakaya, bu stili 1500 yarış zaferinden sonrasında deneyimle kullandığını belirtirken, bilhassa çömez jokeylerin fazlaca fena uygulamaları sebebiyle rahatsızlığını dile getirdi.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz