Halis Karataş, 7 bininci yarışını kazandı

Koşu sonrası düzenlenen törende ödülünü alan şampiyon jokey duygularını, “7 bin barajına ulaşmak son aşama gurur verici. Türkiye’de bir ilk, dünyada ise birkaç jokey var. Bu kadar mühim bir başarıya ulaşmaktan dolayı fazlaca mutlu ve gururluyum” şeklinde beyan etti.

6 kez Gazi Koşusu kazanan Karataş 2023’deki hedefini ise şu cümlelerle deklare etti: “Şu an kendimi fazlaca iyi hissediyorum, fazlaca sıhhatli hissediyorum. Tanrı nasip ederse 100’üncü Gazi Koşusu’nda at binmek nasip olursa bunu da başarmak isterim.”

BAŞARILAR VE REKORLA DOLU BİR KARİYER

Birçok meslektaşının hem kişiliği hem de elde etmiş olduğu başarılarıyla örnek almış olduğu Halis Karataş, jokeylik kariyerine 20 Haziran 1987 tarihinde Bonheur adlı safkanla katılmış olduğu yarışı kazanarak başladı.

Yurt haricinde da ülkemizi başarıyla temsil eden şampiyon jokeyin kariyerinde ilk büyük zafer olarak 1996 yılındaki Gazi Koşusu geliyor. Karataş, Kulübümüz eski Başkanlarından Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot adlı safkanla 2.26.22’lik aşama ile bu büyük koşuyu kazanarak pist rekoru kırdı ve 2400 metre çim pistteki bu Gazi Koşusu rekoru halen kırılamadı. 

Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından beri kesintisiz olarak düzenlenen Türk Yarışçılığı’nın Derbisi Gazi Koşusu’nu Halis Karataş; Bold Pilot (1996), Popular Demand (2005), Hızel Beyi (2006), Anatoly (2011), Matador Yaşar (2012) ve Blaze To Win (2014) adlı safkanlarla toplamda 6 kez kazanmıştır.

AYNI GÜN 7 KOŞUNUN TAMAMINI KAZANMIŞTI

Halis Karataş, 20 Temmuz 2012 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda meydana gelen 7 koşunun hepsini kazanarak Türkiye rekoru kırdı ve 28 Eylül 1996 senesinde düzenlenen İngiltere Ascot yarış festivalinde aynı gün 7 koşuyu kazanma başarı gösteren bir başka meşhur jokey Frankie Dettori’nin dünya rekoruna ortak oldu. Devrin Ziraat ve Orman Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafınca kendisine “Üstün Başarı Ödülü” verildi.

Mustafa AKIN/ İstanbul,(DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz