Rahvan atları kıyasıya yarıştı

Ardahan’da düzenlenen ‘Geleneksel Rahvan At Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Doğu Anadolu At Yarışları Şampiyonası’ gerçekleştirildi. Yarışmaları izleyen at sevdalıları büyük bir coşku yaşadı.

Geleneksel Rahvan At Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Doğu Anadolu At Yarışları Şampiyonası; Ardahan Valiliği, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Rahvan At Binicilik Kültür ve Spor Kulübü’nün katkılarıyla, Sulakyurt köyündeki at yarışları sahasında yapılmış oldu. Güneşli bir havada meydana getirilen ve vatandaşların heyecanla izlediği yarışlara katılan biniciler, belirlenen kurallar çerçevesinde üçlü tay, dörtlü tay, minik orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştı. Yarışları Vali Hüseyin Öner, AK Parti İl Başkanı Kaan Koç, İl Güvenlik Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Albay Ramazan Yiğit, Gençlik ve Spor İl Müdürü Bilent Akar, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu yetkilileri ve oldukca sayıda yarışsever izledi. Şampiyonada üçlü tay kategorisinde Murat Haki, dörtlü tay kategorisinde Ali Çalık, Minik orta kategorisinde Şahin Haki, büyük orta kategorisinde Ömer Cengiz, başaltında Ali Çalık, baş ve deste kategorisinde ise Murat Arabul birinci oldu. Dereceye girenlere ödülleri protokol tarafınca verildi.

VALİ HÜSEYİN ÖNER: ÜLKEMİZİN BİRÇOK BÖLGESİNDE RAHVAN AT YARIŞLARI YAPILIYOR

Atçılığın ata sporu olduğuna dikkat çeken Vali Hüseyin Öner, “Rahvan atları, Orta Asya’dan Türklerle beraber Anadolu’ya gelen bir değerimizdir. At, tarih süresince atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Ulusal ve içsel yönden bizim için mühim bir geleneğimizdir, Ata sporumuzdur. Geleneksel Spor Dallarına son yıllarda ciddi bir yönelme söz mevzusudur. Bu yönelme ile beraber ülkemizin doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, birçok yöresinde geleneksel bir branş olarak Rahvan At yarışları yapılmakta, kulüplerimizin emekleri ve belediyelerin, kurumların ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonumuzun katkıları ile bu değerimiz yaşatılmaktadır. Ulusal benliğimizin, kimliğimizin devamı ve korunması ve güçlenmesi için bizi biz meydana getiren değerleri yaşamamız ve yaşatmamız gerekmektedir. Bu mühim duruşa katkı elde eden At Severleri Camiasına gönülden teşekkür ediyorum.  Organizasyonda alın teri döken Gençlik ve Spor Bakanlığımızın kuruluşlarına, Ardahan Rahvan At Binicilik Kültür ve Spor Kulübüne, Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna ve katkı elde eden her insana teşekkür ediyor, yarışların kazasız belasız geçmesini arzuluyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz