96'ncı Gazi Koşusu öncesinde jokeyler heyecanlı ve iddialı

96’ncı Gazi Koşusu, yarın saat 17.15’te İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 2400 metre çim pistte 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının katılımıyla koşulacak. Yarış öncesinde Türkiye Jokey Kulübü (TJK), emekli olan ve şu anda at binmeye devam eden jokeyleri, kahvaltı organizasyonunda bir araya getirdi. Organizasyon; Gazi Koşusunu 9 kere kazanma başarısı gösteren efsaneleşmiş jokey Mümin Deli’ın yanı sıra Süleyman Akdı benzer biçimde birçok eski jokeyi bir araya getirdi. Son 7 senedir üst üste Gazi Koşusunu kazanan Ahmet Çelik’in yanı sıra 2 kez Gazi Koşusunu kazanan Sadettin Boyraz ve 1 kez bu başarıyı yakalayan Gökhan Kocakaya, organizasyonda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunmuş oldu.

AHMET ÇELİK: BU SENE BİR AKSİLİK OLMAZ İSE ŞANSLI İSİMLER ARASINDAYIZ

Yarınki yarışta Zala Bey adlı safkan ile piste çıkacak olan Çelik, “Her yarış heyecanlı fakat Gazi Koşusu bambaşka bir coşku. Oldukca değişik bir ortam var. Gazi Koşusu bittiğinde diğer gün gene biz bir sonraki Gazi Koşusunu düşünüyoruz. O denli mühim bizim için. Her jokeyin hayalinde Gazi Koşusunda at binmek vardır. Bizlere 7 sefer üst üste kazanmak nasip oldu. Bu yıl de bir aksilik olmaz ise talihli adların arasındayız. Rakiplerimiz de iyi” diye konuştu.

“BİZ, YARIŞIN 5 AT ARASINDA GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Gazi Koşusunun her yıl heyecanlı geçtiğini aktaran tecrübeli jokey, “Bu yıl birazcık daha kalabalık. Aslen performansı birazcık daha düşük atlar da var. Talihli atlar da güç olarak birbirinden fazla sıyrılmıyor. Yarış içinde talih kime güler ise o kazanacaktır. Biz, yarışın 5 at içinde geçeceğini düşünüyoruz. Her atın şansı var. Her insanın kafasında yarış öncesi beğenmiş olduğu ve güvenilmiş olduğu atlar olur. Ben de 5-6 at içinde geçeceğini düşünüyorum. Bunların haricinde bir at kazanırsa da büyük bir sürpriz olur” ifadelerini kullandı.

“MÜMİN AĞABEY, BÜYÜK BİR ÜSTAT”

Gazi Koşusunu 9 kez kazanarak rekoru elinde bulunduran efsaneleşmiş jokey Mümin Deli ile ilgili düşüncelerini paylaşan Çelik, “Mümin ağabey, büyük bir üstat. O dönemin şartları da şu an olduğu benzer biçimde zor. 9 yıl kazanması, fazlaca büyük bir gurur. Bizim farkımız, 7 yıl üst üste kazanmak. Üstadımıza yaklaşmışsak ve onlar içinde adımız geçiyor ise ne mutlu bizlere, gurur duyuyorum kendimle” diyerek sözlerini noktaladı.

GÖKHAN KOCAKAYA: GÖNLÜMÜZ, KALBİMİZ BİNECEĞİMİZ ATTAN YANA

96’ncı Gazi Koşusuna Sigoş adlı safkanla katılacak olan Kocakaya, koşuyla ilgili genel bir değerlendirmede bulunarak, “Şu ana kadar fazlaca fazla heyecanım olduğu söylenemezdi fakat yarışı düşününce heyecanlanmaya başladım. Bu yıl Gazi Koşusunda fazlaca hususi atlar koşacak. Kalabalık bir yarış olacak. Oldukca iyi jokeyler var. Gönlümüz, kalbimiz, bineceğimiz attan yana. İnşallah her şey lehimize gelişir ve benim için fazlaca anlamlı olan kupayı almak nasip olur” diye konuştu.

“HER SENE OLDUĞU GİBİ KAZANMAK İÇİN ÇIKIYORUZ”

2009 senesinde Miramis adlı safkanla kariyerinin ilk Gazi Koşusu zaferini elde eden tecrübeli jokey, bu yıl şansın yanında olması temennisinde bulunarak, “Son 2 yılı 2’nciliklerle tamamladık. Oldukca yaklaşmıştık tekrardan Gazi Koşusu’nu kazanmaya. Her yıl olduğu benzer biçimde kazanmak için çıkıyoruz. Bu yıl de kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Tek şey talih. O da ümit ederim bizlerden yana olur” ifadelerini kullandı.

“BUNDAN SONRA BAŞARILAR ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”

Son 3 senenin en fazlaca yarış kazanan jokeyi olan Kocakaya, başarısının sırrını ise şu sözlerle deklare etti:

“Son 3 senenin en başarı göstermiş jokeyiyim fakat ben istikrar olarak hep bu seviyedeydim. Oldukca değişik bir şey yapmama gerek yoktu. Bir tek geçmişte yaptığımız hataları, yapmamaya çaba gösterdik, fazlaca çalıştık ve bu başarıyı elde ettik. Bundan sonrasında başarılar artarak devam edecektir. Ümit ederim bundan sonrasında daha iyilerini yapmak nasip olur.”

SADETTİN BOYRAZ: BAYRAM ÇOCUKLARI GİBİ HEYECANLI OLUYORUZ

Gazi Koşusunu daha ilkin 2000 senesinde Caprice ve 2008 senesinde Pan River adlı safkanlarla kazanma başarısı gösteren tecrübeli jokey Sadettin Boyraz da koşu öncesi heyecanlı bulunduğunu belirterek, “Gazi Koşusu, Türk atçılığının bir bayramı. Bu yüzden biz, bayram evlatları benzer biçimde heyecanlı oluyoruz. Ne kadar tecrübeli olsak da o koşuya doğru hazırlanırken o heyecanı ilk günkü benzer biçimde yaşıyoruz” diye konuştu. 

“BU SENE YÜZDE 100 KAZANIR DİYEBİLECEĞİMİZ POTANSİYELDE BİR AT GÖREMİYORUM”

Gazi Koşusunda yer alacak olan atları değerlendiren tecrübeli jokey, yarışı 3’üncü kez kazanmak istediğini vurgulayarak, “Her jokey, katılmış olduğu her yıl bu koşuyu kazanmak ister. Bu bizlere 2 sefer nasip oldu. Her bindiğinizde ‘Niçin 3’üncü kez olmasın?’ diyorsunuz. 22 at koşacak. Bunların aralarında ön plana çıkan atlar ne olursa olsun vardır. Sürpriz yapabilecek potansiyelde atlar da var. Geçmiş yıllarda bazı atlar ön plana çıkmıştı fakat bu yıl yüzde 100 kazanır diyebileceğimiz potansiyelde bir at göremiyorum. Hak edenin kazanılmış olduğu, centilmence bir koşu olsun. İnşallah biz kazanırız” ifadelerini kullandı.

Sadettin Boyraz, Gazi Koşusunda bineceği Maximus Boy adlı safkanla, yarışı kazanma şansını yüksek gördüğünü belirterek sözlerini noktaladı.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz