Jokey Ahmet Çelik'in hedefi; üst üste 8. Gazi Koşusu zaferi

96’ncı Gazi Koşusu, 26 Haziran Pazar günü saat 17.15’te İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 2400 metre çim pistte 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının katılımıyla koşulacak. Pazar günü gerçekleştirilecek yarış öncesinde Türkiye Jokey Kulübü (TJK), emekli olan ve şu anda at binmeye devam eden jokeyleri, kahvaltı organizasyonunda buluştu. Organizasyon; Gazi Koşusunu 9 kez kazanma başarısı gösteren efsaneleşmiş jokey Mümin Deli’ın yanı sıra Süleyman Akdı benzer biçimde birçok eski jokeyi bir araya getirdi. 

Son 7 senedir üst üste Gazi Koşusunu kazanan Ahmet Çelik, organizasyonda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Pazar günkü yarışta Zala Bey adlı safkan ile piste çıkacak olan Çelik, “Her yarış heyecanlı fakat Gazi Koşusu bambaşka bir coşku. Oldukça değişik  bir ortam var. Gazi Koşusu bittiğinde diğer gün gene biz bir sonraki Gazi Koşusunu düşünüyoruz. O denli mühim bizim için. Her jokeyin hayalinde Gazi Koşusunda at binmek vardır. Bizlere 7 sefer üst üste kazanmak nasip oldu. Bu yıl de bir aksilik olmaz ise talihli adların arasındayız. Rakiplerimiz de iyi” diye konuştu.

“BİZ, YARIŞIN 5 AT ARASINDA GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Gazi Koşusunun her yıl heyecanlı geçtiğini aktaran tecrübeli jokey, “Bu yıl birazcık daha kalabalık. Aslına bakarsak performansı birazcık daha düşük atlar da var. Talihli atlar da güç olarak birbirinden fazla sıyrılmıyor. Yarış içinde talih kime güler ise o kazanacaktır. Biz, yarışın 5 at içinde geçeceğini düşünüyoruz. Her atın şansı var. Her insanın kafasında yarış öncesi beğenmiş olduğu ve güvenilmiş olduğu atlar olur. Ben de 5-6 at içinde geçeceğini düşünüyorum. Bunların haricinde bir at kazanırsa da büyük bir sürpriz olur” ifadelerini kullandı.

“MÜMİN AĞABEY, BÜYÜK BİR ÜSTAT”

Gazi Koşusunu 9 kez kazanarak rekoru elinde bulunduran efsaneleşmiş jokey Mümin Deli ile ilgili düşüncelerini paylaşan Çelik, “Mümin ağabey, büyük bir üstat. O dönemin şartları da şu an olduğu benzer biçimde zor. 9 yıl kazanması, oldukca büyük bir gurur. Bizim farkımız, 7 yıl üst üste kazanmak. Üstadımıza yaklaşmışsak ve onlar içinde adımız geçiyor ise ne mutlu bizlere, gurur duyuyorum kendimle” diyerek sözlerini noktaladı.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz