Gökhan Kocakaya ve Sadettin Boyraz, Gazi Koşusu'nda iddialı

96’ncı Gazi Koşusu, 26 Haziran Pazar günü saat 17.15’te İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 2400 metre çim pistte 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının katılımıyla koşulacak. Pazar günü gerçekleştirilecek yarış öncesinde Türkiye Jokey Kulübü (TJK), emekli olan ve şu anda at binmeye devam eden jokeyleri, kahvaltı organizasyonunda bir araya getirdi. Organizasyona Gazi Koşusunu 9 kere kazanma başarısı gösteren efsaneleşmiş jokey Mümin Deli’ın yanı sıra Süleyman Akdı ve Yaşar Atçı şeklinde birçok eski jokey katıldı.

Organizasyonda yer edinen ve Gazi Koşusunda at binecek olan jokeylerden Gökhan Kocakaya ve Sadettin Boyraz, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. 96’ncı Gazi Koşusuna Sigoş adlı safkanla katılacak olan Kocakaya, koşuyla ilgili genel bir değerlendirmede bulunarak, “Şu ana kadar fazlaca fazla heyecanım olduğu söylenemezdi fakat yarışı düşününce heyecanlanmaya başladım. Bu yıl Gazi Koşusunda fazlaca hususi atlar koşacak. Kalabalık bir yarış olacak. Oldukça iyi jokeyler var. Gönlümüz, kalbimiz, bineceğimiz attan yana. İnşallah her şey lehimize gelişir ve benim için fazlaca anlamlı olan kupayı almak nasip olur” diye konuştu.

“HER SENE OLDUĞU GİBİ KAZANMAK İÇİN ÇIKIYORUZ”

2009 senesinde Miramis adlı safkanla kariyerinin ilk Gazi Koşusu zaferini elde eden tecrübeli jokey, bu yıl şansın yanında olması temennisinde bulunarak, “Son 2 yılı 2’nciliklerle tamamladık. Oldukça yaklaşmıştık tekrardan Gazi Koşusu’nu kazanmaya. Her yıl olduğu şeklinde kazanmak için çıkıyoruz. Bu yıl de kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Tek şey talih. O da ümit ederim bizlerden yana olur” ifadelerini kullandı.

“BUNDAN SONRA BAŞARILAR ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”

Son 3 senenin en fazlaca yarış kazanan jokeyi olan Kocakaya, başarısının sırrını ise şu sözlerle deklare etti:

“Son 3 senenin en başarı göstermiş jokeyiyim fakat ben istikrar olarak hep bu seviyedeydim. Oldukça değişik bir şey yapmama gerek yoktu. Bir tek geçmişte yaptığımız hataları, yapmamaya çaba gösterdik, fazlaca çalıştık ve bu başarıyı elde ettik. Bundan sonrasında başarılar artarak devam edecektir. Ümit ederim bundan sonrasında daha iyilerini yapmak nasip olur.”

SADETTİN BOYRAZ: BAYRAM ÇOCUKLARI GİBİ HEYECANLI OLUYORUZ

Gazi Koşusunu daha ilkin 2000 senesinde Caprice ve 2008 senesinde Pan River adlı safkanlarla kazanma başarısı gösteren tecrübeli jokey Sadettin Boyraz da koşu öncesi heyecanlı bulunduğunu belirterek, “Gazi Koşusu, Türk atçılığının bir bayramı. Bu yüzden biz, bayram evlatları şeklinde heyecanlı oluyoruz. Ne kadar tecrübeli olsak da o koşuya doğru hazırlanırken o heyecanı ilk günkü şeklinde yaşıyoruz” diye konuştu. 

“BU SENE YÜZDE 100 KAZANIR DİYEBİLECEĞİMİZ POTANSİYELDE BİR AT GÖREMİYORUM”

Gazi Koşusunda yer alacak olan atları değerlendiren tecrübeli jokey, yarışı 3’üncü kez kazanmak istediğini vurgulayarak, “Her jokey, katılmış olduğu her yıl bu koşuyu kazanmak ister. Bu bizlere 2 sefer nasip oldu. Her bindiğinizde ‘Niçin 3’üncü kez olmasın?’ diyorsunuz. 22 at koşacak. Bunların aralarında ön plana çıkan atlar kesinlikle vardır. Sürpriz yapabilecek potansiyelde atlar da var. Geçmiş yıllarda bazı atlar ön plana çıkmıştı fakat bu yıl yüzde 100 kazanır diyebileceğimiz potansiyelde bir at göremiyorum. Hak edenin kazanılmış olduğu, centilmence bir koşu olsun. İnşallah biz kazanırız” ifadelerini kullandı.

Sadettin Boyraz, Gazi Koşusunda bineceği Maximus Boy adlı safkanla, yarışı kazanma şansını yüksek gördüğünü belirterek sözlerini noktaladı.

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz