Rahvan At Yarışları'na 250 rahvan at katıldı

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun katkılarıyla ve Nazilli Belediyesi ev sahipliğinde 9’uncusu meydana gelen ‘Nazilli Geleneksel Rahvan At Yarışları’na Türkiye’nin dört bir yanından 250 rahvan at katıldı. 

Atın, Türk kültürünün en mühim öğelerinden bir tanesi bulunduğunu belirten Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Atlar, atasözlerimize, yaşamımıza ve beslenme kültürümüze derinlemesine işlemiş Türkün yoldaşıdır. Türk üç kıtaya hakim olduğunda atının nallarıyla titretmiştir. Bu kültürümüzün değerlerinden bir tanesini yaşatmaktan dolayı fazlaca mutluyuz. Biz Nazilli’yi birlikte yöneteceğiz diye söylemiştik. Ne yaparsak yapalım, bu işe gönül verenlerle birlikte, dernekleriyle, gönüllüleriyle birlikte bu işi yürütmeye çalışıyoruz” dedi. 

Oldukca güzel bir program yapıldığını ifade eden Özcan, “Emeklerimizle, mesai arkadaşlarımın üstün çalışmalarıyla, fedakarlıklarıyla, güzel bir program hazırladık. Geçen yıl salgın sebebiyle yapamamıştık. Bu hafta at yarışı , haftaya boğa yarışı ve şubat ayında da geleneksel deve güreşlerimiz var. Kültürümüzün değerlerini yaşatmaya, birlik beraberlik noktasında insanları bir araya getirmek adına bu tür faaliyetleri sürmeye devam edeceğiz. Bu güne kadar emek sarf eden her insana fazlaca teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR SAKATLIK YAŞANMADI 

40’ıncı Karapürçek Rahvan At Yarışları ve Bursa Ürünlü Binicilik Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye şampiyonu olan Nazillili at yetiştiricisi ve meşhur jokey Ayvaz Çamdeviren, Nazilli’de düzenlenen geleneksel rahvan at yarışlarına katılımın fazlaca fazla bulunduğunu söylemiş oldu. Çamdeviren, “İkili taylar, üçlü taylar, dörtlü taylar, deste, taze beşli, minik orta, büyük orta, baş alt, baş, ithal A, ithal B diye 11 grubumuz var. Bu atlar kendi kategorisinde koştuktan sonrasında finalleri koştu. Yarışlarımızda herhangi bir negatif olayın olmaması, sakatlığın olmaması sevindirici bir vaka. Yarışlarımıza Türkiye’nin birçok bölgesinden katılım oldu. Nazilli’den olduğu şeklinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde dereceye giren atlarımız yarıştı. Nazilli’de Türkiye şampiyonu olmuş baş kısrağımız da bu yarışlarda yarıştı” dedi.

Bahattin ALBAYRAK / NAZİLLİ, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz