Antalya Hipodrom, ocak ayında açılıyor

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde 2017 senesinde yapımına başlanan Antalya Hipodrom, 2022’nin Ocak ayında hizmete açılıyor. Türkiye’nin bileşik ve yarı bileşik iki pistine haiz tek hipodromu olan Antalya Hipodrom, 1104 ahır kapasitesine haiz. Hipodromda sürem kasım ayında başlamış olacak, nisan ayında sona erecek.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafınca 2017 senesinde yapımına başlanan Antalya Hipodrom inşaatında sona yaklaşıldı. 810 bin metrekare alan üstüne kurulan hipodrom, iki pisti, 1104 ahırı ile dikkat çekiyor. Bileşik ve yarı bileşik olmak suretiyle iki koşu pistinin bulunmuş olduğu Antalya Hipodrom, Türkiye’deki 10’uncu hipodrom olarak yarış fikstüründe yerini alacak.

İstanbul’un peşinden ikinci bileşik pistin 1930 metre uzunluğunda bulunduğunu belirten Antalya Hipodrom Genel Müdürü Murat İşçen, yarı bileşik ikinci pistin ise 1860 metre uzunluğunda, kum ve elyaf karışımı hususi bir yapıya haiz olacağını kaydetti. İşçen, şu şekilde konuştu:

“Ocak ayı itibarıyla 1104 olan ahırımızın 720’sini hizmete hazır hale getireceğiz. Kısa sürede 1104 yarış atını burada ağırlayacağız. İklimsel şartlar sebebiyle Antalya Hipodrom’u, kış hipodromu olarak planladık. Sürem kasım ayında başlamış olacak, nisan ayında son bulacak. Yöre insanının istihdamı mevzusunda da burası fark yaratacak. Buraya atların gelmesiyle, onların bakımıyla ilgili personel de burada duracak. Bu da bölge esnafına pozitif katkı sağlayacak.”

TJK’nin 10’uncu hipodromunun Antalya Hipodrom bulunduğunu sözlerine ekleyen İşçen, “1400 kişilik oturmalı tribünü, 400 kişilik de loca ve protokol tribünü bulunuyor. Yarışları ayakta seyretmek isteyenler için de açık alan bulunuyor. Yarış günlerinde burada binlerce at yarışı tutkununu ağırlayabileceğiz” diye konuştu.

Hipodrom içinde kurulan atlı terapi merkezinde, TJK’nin toplumsal mesuliyet projesi kapsamında hayata geçirdiği alanda engelli çocuklar için terapi günleri düzenleneceğini de aktaran İşçen, piknik alanlarında ise bölge halkının keyifli saatler geçirebileceğini söylemiş oldu.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz