Attan düşerek ağır yaralanan jokey, yürümeye ve konuşmaya başladı

Adana Yeşiloba Hipodromu’nda 18 Nisan’da saat 19.00’da meydana getirilen 5’inci koşuda 4 numaralı ‘Luminary’ adlı atın jokeyi Samet Erkuş, yarışın başlamasından ortalama 40 saniye sonrasında dengesini kaybedip, düştü. Hususi hastaneye kaldırılan Erkuş’un başlangıcında kırıklar belirlendi. Aynı gün ameliyat edilen Erkuş, hemen sonra Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Kariyeri süresince 4 bin 843 yarışa çıkan ve 409 birincilik, 424 ikincilik, 439 kez de üçüncülük elde eden Erkuş, tedavi görmüş olduğu yoğun bakım ünitesinde 41 gün sonrasında gözlerini açtı. Vücut fonksiyonlarını yine kazanmak için fizik tedaviye başlamış olan Erkuş, bir süre sonrasında konuşmaya ve ekim ayının başlangıcında ise destekle yürümeye başladı. Bir süre daha tedavisi sürecek olan ve son bir haftadır desteksiz yürüyebilen Erkuş, kazadan sonrasında yaşadıklarını ve kariyerine dair planlamasını DHA’ya söyledi.

‘KAZAYA DAİR BİR ŞEY HATIRLAMIYORUM’

İhtiyaçlarını kendisinin karşılayacak seviyeye gelmiş olmanın mutluluğu yaşadığını dile getiren Erkuş, Adana’da hususi bir fizik tedavi merkezinde tedavisini sürdürüyor. Daha ilkin de attan düştüğünü ve köprücük kemiğinin kırıldığını söyleyen Erkuş, “İlk kez bu şekilde ağır bir kaza yaşadım. O güne ve kazaya dair bir şey hatırlamıyorum. Jokey arkadaşlarıma daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Dikkatli ve yarışa konsantre bir halde parkura gelmeleri gerekiyor. Benim günlerce bilincim kapalıydı. Kendime geldiğimde şaşırdım. ‘Benim başıma gelmemiştir, rüya gibiydi’ dedim. Tamamen iyileşmemin peşinden mesleğime dönebileceğim söylenebiliyor fakat ben artık jokeylik yapmayacağım. Her şeyin başı sıhhat. Nişanlıma teşekkür ediyorum. Benden asla vazgeçmemiş. Beni sevenlere de teşekkür ediyorum. Daha iyi olacağım” dedi.

Erkuş’un nişanlısı Saibe Öztürk ise oldukça mutlu olduklarını ve bigün bile inancını kaybetmediğini söylemiş oldu. Nişanlısının parkurlara geri dönmesini istemediğini vurgulayan Öztürk, başka bir kazada bu kadar talihli olamayacaklarını dile getirdi.

‘HIRSLI VE AZİMLİ, DAHA İYİ OLACAK’

Samet Erkuş’un tedavisini devam ettiren Fizyoterapist Bedi Yağmurcu da Erkuş’un Ankara’daki tedavi sürecinin peşinden bir süre ilkin kendilerine başvurduğunu ve yeni bir programa başladıklarını söylemiş oldu. Bir ay ilkin Erkuş’un kas kuvvetlerinin oldukça zayıf bulunduğunu kaydeden Yağmurcu “Bağımsız yürümeye başlamıştı fakat desteğe gereksinim duyuyordu. Kas kuvvetlerini çoğaltmak için çeşitli cihazlar kullandık. Son bir haftadır adım atma parkuru odaklı çalışıyoruz. Samet, hep aşırı istekli ve azimli. Bu onu ileriye götürecek. Daha da iyi olacak” diye konuştu.

Can ÇELİK-Yaratı PAZARBAŞI/ADANA, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz