Attan düşerek ağır yaralanan jokey Samet Erkuş'tan iyi haber

Adana Yeşiloba Hipodromu’nda geçen 18 Nisan’da saat 19.00’da meydana getirilen 5’inci koşuda 4 numaralı ‘Luminary’ adlı atın jokeyliğini icra eden Samet Erkuş, yarışın başlamasından ortalama 40 saniye sonrasında dengesini kaybedip attan düştü. Hususi hastaneye kaldırılan Erkuş’un kafatasında kırıklar belirlendi. Aynı gün ameliyat edilen Erkuş, hemen sonra Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Kariyeri süresince 4 bin 843 yarışa çıkan ve 409 birincilik, 424 ikincilik, 439 kez de üçüncülük elde eden Erkuş’un yakınları ve sevenleri vakadan sonrasında her gün tecrübeli jokeyden gelecek iyi haberi bekledi.

41 GÜN SONRA GÖZLERİNİ AÇTI

Kazadan 1 ay ilkin nişanlandığı öğrenilen Samet Erkuş, yoğun bakımda geçen 41 günden sonrasında 29 Mayıs’ta ilk kez gözlerini açtı. Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Nurdan Meşhur, Erkuş’un tedaviye fazlaca pozitif yönde yanıt verdiğini ve genç olmasının verdiği güçle hayata tutunduğunu kaydetti. Erkuş’un hastaneye geldiği ilk anda solunum aletine bağlı ve bilincinin kapalı bulunduğunu hatırlatan Dr. Meşhur, “Kafa travmasıyla tüm sorunları devam ediyordu. Uygun tedaviye zaman içinde yanıt verdi. Günler sonrasında gözünü açtı ve bizi duymaya başladı. Şu an destekle yürüyor. Fakat konuşamıyor ve yutkunamıyor. Bunlar aslına bakarsan bizim beklediğimiz problemlerdi. Süre içinde bunların da geri döneceğini umut ediyoruz” dedi.

‘ÇOK DAHA İYİ DURUMA GELECEK’

Samet Erkuş’un kısa süre sonrasında yoğun bakım tedavisini sonlandırmayı ve jokeyi servise almayı düşündüklerini aktaran Dr. Nurdan Meşhur, Erkuş’un ailesine de bu süreçte tedaviye nasıl destek olacaklarına dair eğitimler vermeye başladıklarını söylemiş oldu. Erkuş’un kendilerini fazlaca net bir halde anladığını belirten Dr. Meşhur, “Ortalama 1 yıl içinde fazlaca daha iyi duruma geleceğini düşünüyoruz. Kısa sürede jokeyliğe dönemez. Bana gore geri dönmemeli. Bu sebeple beyin hasar aldı” diye konuştu.

‘DUA EDEN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN’

Samet Erkuş’un amcası Şeyhmus Erkuş ise kazadan sonrasında hastane sürecinde bigün dahi ümitlerini kaybetmediklerini dile getirdi. Bilhassa hastalarıyla yakından ilgilenip kısa sürede bu kadar ilerleme yaşanmasını sağlamış olduğu için Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Nurdan Meşhur’ye teşekkür eden amca Erkuş, “Yeğenimin gözlerini açması bir mucize. Samet, inançlı bir çocuk. Rabbimin yardımıyla buraya kadar geldi. Tanıyan tanımayan duasını tamamlanmamış etmedi. Yakarış eden herkesten Tanrı razı olsun” dedi.

Can ÇELİK-Yaratı PAZARBAŞI/ADANA, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz