Son düzlükte can pazarı!

Yeşiloba Hipodromu’nda 6 Şubat Cumartesi günü meydana gelen 10’uncu koşuda son düzlükte birbirlerine takılan atlar düştü. İzleyicilerin yüreklerini ağızlarına getiren kazada İngiliz safkanlardan Damaris’e binen apranti (Jokey çırağı) Harun Çanakçı ile onun derhal arkasından gelen Kuanpo adlı safkana binen apranti Vedat Abiş ve virajı en geride dönen Beykoz adlı atın jokeyi Hışman Çizik, kumda yuvarlandı.

YERDE HAREKETSİZ KALDI

Hışman Çizik ve Vedat Abiş kazanın peşinden ayağa kalkarken, Harun Çanakçı ise yerde hareketsiz kaldı. Çizik ve Abiş, Çanakçı’nın yardımına koştu. Çizik, dili boğazına kaçan Çanakçı’ya müdahale etti. Çizik, büyük bir soğukkanlılıkla sıhhat görevlileri gelene kadar arkadaşının boğazına kaçan dilini çıkardı. Gelen ambulansla bilinci kapalı halde hastaneye kaldırılan Çanakçı, 3 günlük tedavinin peşinden taburcu edildi.

BAŞARILI JOKEY OLAY ANINI ANLATTI: YERDE TİTRİYORDU

2015 senesinde Apranti Eğitim Merkezi’nden mezun olduktan sonrasında at binmeye süregelen ve bugüne dek 5 bin 863 yarışta 736 birincilik elde ederek başarı göstermiş jokeyler arasına adını yazdıran Hışman Çizik, apranti Harun Çanakçı’yı kurtardığı anı söyledi. Sıhhat durumu iyi olan Çanakçı’yı hastanede ilk ziyaret eden Çizik, yaşamını kurtardığı arkadaşına sarılıp, gözyaşı döktü. Çizik, “Kaza sonrası Harun’u yerde görünce fırladım yanına, titriyordu. Ağzına kum dolmuştu ve dili boğazına kaçmıştı. Dilini zor da olsa çıkarttım. Bilinçsizdi ve dilini istemsizce ısırdı. Zor da olsa derhal ağzını açarak dilini yine içeri soktum ve o an nefes almaya başladı. Tanrı onu sevdiklerine bağışladı” dedi.

CEZA ALDIĞI KURULA TEŞEKKÜRLE DÖNDÜ

Jokey Hışman Çizik, önceki yarış günlerinde kaide ihlali yapmış olduğu nedeni öne sürülerek cezalandırıldığı Komiserler Kurulu’na çağrıldı. Komiserler Kurulu yetkilileri, Çizik’e, müdahale edip arkadaşının yaşamını kurtardığı için teşekkür etti.

Akif ÖZDEMİR-Gülşah ÖZGEN/ADANA, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz