Hışman Çizik: 2020’de Gazi Koşusu zaferine ulaşmak istiyorum

Türk atçılığının yetenekli jokeylerinden Hışman Çizik, TJK’nın Sesi Dergisi’ne açıklamalarda bulunmuş oldu. Genç jokey, 2020’de mühim yarışları kazanmak istediğini aktararak, “2020’de bizim için rakamdan daha ziyade, mühim yarışlar kazanmak daha ön planda. 2019 senesinde kazandığımız atları kaybetmemek de bir öteki hedefimiz. Sayı hırsı kimi zaman oldukca şeyler de kaybettirebilir. Kimi zaman insan bir hedefe odaklanınca, gözü başka bir şey görmez oluyor. 2019’da 200 birinciliğe oldukca yaklaştık. Fakat 2020’deki hedefimiz, 200’den fazla koşu kazanmaktan ziyade Grup Yarışlar kazanabilmek” şeklinde konuştu.

“Koşudan ilkin rakiplerimin yarışlarını izliyorum”

Yarış öncesi yapmış olduğu hazırlıkları da özetleyen başarı göstermiş jokey, “Örneğin, İstanbul’da at bineceğim bir günü anlatayım; İstanbul’da akşam yarışları saat 18.00 – 19.00 şeklinde başlıyor. Ben de bigün öncesinden Adana’dan İstanbul’a gelmiş oluyorum. Adana’dan ulaştıktan sonra direkt eve geçerim. Hiçbir şey yapmadan yatarım. Şundan dolayı, dinlenmek bizim meslekte en mühim unsur. Vücut olarak oldukca rahat olmanız lazım. Gündüz yarışlarında, saat 10.00 şeklinde kalkarım. Kahvaltı yaparım ondan sonrasında da hipodroma geçerim. Yarışlardan ilkin kesinlikle fazla yiyecek yemem. Böylece, yarışlarda daha iyi motive olabiliyorum. Akşam yarışlarında da birazcık geç kalkarım; 13.00 – 14.00 şeklinde. Öteki günlerde de en iyi şekilde dinlenmeye dikkat ederim. Yarışlardan bir akşam ilkin, hem bineceğim atın hem de rakip atların daha önceki koşularını incelerim. Bu sırada da koşunun hangi aşamasında ne yapmam icap ettiğini planlarım. Bineceğim atın da en azından son 3 yarışını izlerim. Rakiplerimin yarışlarını da en azından iki kere izliyorum. Rakip gördüğüm ve savaşım edeceğim safkanların yarış içinde nerede ne yapabileceklerini, benim onlardan ilkin iyi mi bir hamle yapmam gerektiği hakkında analizler yapıyorum” değerlendirmesini yapmış oldu.

“Halis ağabey atla bütünleşiyor fakat en beğendiğim jokey Selim Kaya”

Çizik, Halis Karataş’ı biniş stili olarak örnek aldığının altını çizerek, “Meslektaşlarımdan Halis Karataş’ın yakın çekimlerini bilhassa oldukca izlerim. Orada, ne yapmam icap ettiğini anlamaya çalışırım. Şundan dolayı Halis ağabey, hakkaten atla bütünleşiyor. Biniş stili olarak kendisini örnek alıyorum. Fakat en beğendiğim jokey, Selim Kaya’dır. Yurt dışı yarışlarını da sürekli izlerim. Jokey Frankie Dettori’nin yarışlarını da bilhassa takip ediyorum. Geçen yıl, Enable adlı safkan ile katılmış olduğu yarışları yine yine seyrediyorum. Yurt haricinde da bir numaralı jokeyim odur” açıklamasını yapmış oldu.

“2020’de Gazi Koşusu zaferine uzanmak isterim”

Genç jokey 2020’de Gazi Koşusu’nu kazanmayı hedeflediğini söyleyerek, “Bir jokeyin kariyeri süresince en oldukca kazanmak istediği yarış, emsalsiz olarak Gazi Koşusu’dur. Benim de o şekilde. 2020’de de hayal ettiğim şeklinde Gazi Koşusu zaferine uzanmak isterim. Bunu hakkaten oldukca fakat oldukca isterim. İlk hedefim o kupayı kaldırmak diyebilirim” diye konuştu.

Geçen yıl Kingsman isminde at ile kazanılmış olduğu Sakarya Koşusu’nun en oldukca sevindirmiş olduğu yarış bulunduğunu ifade eden Çizik, oldukca büyük keyif aldığını ve mükemmel bir koşu çıkarttığını aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz