Ayağı kırılan atının başında ağlayan jokey: Göz göze geldiğimizde çok üzüldüm

Adana’da, kum pistte koşulan Tarsus Ziraat Odası Başkanlığı Koşusu’nda, son 400 metreye girilirken İngiliz atı ‘Hazeleyes’in ayağı kırıldı. Jokey Sadettin Boyraz, atın önünde diz çökerek gözyaşlarını tutamadı. Boyraz, “O an Hazeleyes ile göz göze geldik. Gözlerinde ‘Bizlere ne oldu?’ der benzer biçimde bir ifade vardı. Yaşadığım şok ve atın bakışlarını görünce fazlaca üzüldüm” dedi.

Yeşiloba Hipodromu’nda 15 Mart Pazar günü kum pistte koşulan Tarsus Ziraat Odası Başkanlığı Koşusu’nda Hikmet Kızılca’nın 4 yaşındaki İngiliz atı Hazeleyes, son 400’e girilirken sakatlandı. Jokey Sadettin Boyraz, attan indiğinde Hazeleyes’in ayağının kırıldığını görmüş oldu. Atın başlangıcında diz çöken Boyraz, gözyaşlarını tutamadı. Bu anları gören yarışseverler de duygulandı. Çıkmış olduğu yarışın 10’undan 5’ini birincilikle tamamlayan, diğerlerinde ise 2’nci ve 3’üncü olan, gelecek vadeden İngiliz atı Hazeleyes, ön sağ ayağındaki kırık sebebiyle uyutuldu.

KIRIK AYAĞIYLA 100 METRE KOŞTU

Koşuda yaşanmış olan kazayı özetleyen Boyraz, geride olmalarının daha ciddi bir kazaya yol açmamasını sağladığını belirterek, “Yarış başladıktan sonrasında son 600’e gelirken atım birazcık geride kaldı. Yarışın içine girmeye başladıktan sonrasında talihli bir pozisyondaydık. O sırada atın ayağında bir mesele bulunduğunu hissettim ve sonrasında ayağının kırıldığını fark ettim. O da düşmemeye çaba gösterdi. Hazeleyes ile beraber 100 metre ilerledikten sonrasında zor durabildik” dedi.

‘GÖZLERİNDE ‘BİZE NE OLDU?’ DER GİBİ BİR İFADE VARDI’

Hazeleyes’in ayağının kırıldığını gördüğünde duygusal anlamış olur yaşadığını ifade eden Boyraz, “Bu benzer biçimde durumlar yarışçılığın içinde azca da görülse olağan şeyler. Biz onları bir tek at olarak görmüyoruz. Atlar bizim ailemizin birer parçası. Her gün onların sırtındayız. O denli hisli hayvanlar ki; bizimle bütünleşiyorlar. Olayın yaşandığı sırada attan indikten sonrasında Hazeleyes ile göz göze geldik. O anda gözlerinde sanki ‘Bizlere ne oldu?’ der benzer biçimde bir ifade vardı. Hem yaşadığım şok hem de atın bakışlarını görünce fazlaca üzüldüm ve sinirlerim boşaldı” diye konuştu.

‘ÇOK DEĞERLİ VE BAŞARILI BİR ATTI’

Her atın bir maddi kıymeti bulunduğunu, sadece kendilerinin paha biçemediğini kaydeden Boyraz, “Her at bizim için kıymetli. Hiçbirinin nalına zarar gelmesini istemeyiz. Hazeleyes de fazlaca kıymetli ve başarıya ulaşmış bir attı. Geçtiğimiz fazlaca başarıya ulaşmış yarışları vardı. Bir süre ara vermişti sadece sonrasında kondisyon açığını kapatmıştı. Son yarışında ona fazlaca güveniyorduk. Kazanabileceğimiz bir yarıştı. Atlar ayakları kırıldığında maalesef iyileştirilemiyor ve uyutulmak zorunda kalıyorlar. Tüm ekibe geçmiş olsun temenni ediyorum” dedi. 

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz