Atına şiddet gösteren sahibe ceza geliyor

TJK’dan meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eyerleme mahallinde Can Dadaş adlı safkana ilgilisi tarafınca meydana getirilen kabul edilemez derecedeki sert işlem, kulübümüz ve atçılık topluluğu tarafınca büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır. Kulübümüz, Ziraat ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak vazife meydana getiren ve yarışların kurallarına nazaran yönetilmesini elde eden Yarış Komiserleri ile temas halinde olup, Can Dadaş’ın ilgilisine Yarış Yönetmeliği’ne uygun şekilde ihtiyaç duyulan en ağır cezanın verilmesi noktasında mevzunun takipçisidir.”

SUÇ DUYURUSU SÜRECİ

“Atın ilgilisine verilecek olan cezaya karar verildiğinde, kamuoyunu aydınlatmaya yönelik izahat kulübümüz tarafınca en kısa sürede yapılacaktır. Ek olarak kulübümüz tarafınca söz mevzusu kişi hakkında Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde kabahat duyurusunda bulunmak için lüzumlu sürecin başlatıldığını da kamuoyunun bilgisine önemle sunarız. ‘Şiddete karşı ayağa kalk’ sloganı ile her türlü şiddete karşı seferberlik duyuru etmiş bir kurum olarak, benzer üzücü olayların yine yaşanmaması için şiddetin karşısında durmaya kararlılıkla devam edeceğimizi ek olarak belirtiriz.”

DAVETE İCABET ETMEDİ

Şirinyer Hipodromu Komiserler Kurulu Başkanı Ali Erkul’un hazırladığı yarış raporunda şu ifadelere yer verildi: “1 numarada kayıtlı Can Dadaş adlı atın eyerleme mahallinde çökmesi ve ring mahalline gitmeyi reddetmesi üstüne at ilgililerince ata müdahale yapılması sebebiyle, mevzu hakkında at ilgilileri kurulumuza çağırılmış sadece davete icabet etmemişlerdir. Mevzu hakkında iş ve işlemler ilgililerin ifadelerini müteakip yapılacaktır.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Yarış severler Can Dadaş adlı safkana meydana getirilen işlem sonrası toplumsal medyada sert eleştirilerde bulunmuş oldu. At sahibinin lisansının iptal edilmesi istenirken, vakası kınayan hayvanseverler de mevzu hakkında kabahat duyurusunda bulunacaklarını deklare etti. Bazı yarış otoriteleri ise atın kaba etine uygulanan şiddetin yarış esnasında ata yaralanan kamçıyla eşdeğer bulunduğunu savundu. Atın kendisine zarar vermemesi için gözlerinin havluyla kapatılmış olduğu açıklandı. Can Dadaş’ın bugüne dek sahibine 1 milyon 645 bin TL kazandırdığı kaydedildi. At sahibinden hemen hemen bir izahat gelmedi.

Mustafa KÖPRÜLÜ / İZMİR, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz